Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.06.2014 A A A
Premiera sztuki Christophera Marlowe’a "Edward II" w Teatrze Starym w Krakowie
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Na scenie Kameralnej Starego Teatru w sobotę 31 maja odbyła się premiera sztuki Christophera Marlowe’a "Edward II" w reżyserii jednej z najważniejszych polskich reżyserek Anny Augustynowicz.


"Edward II" w spojrzeniu Christophera Marlowe’a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o własnym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej ludzkiej twarzy zapłaci życiem.

 

Anna Augustynowicz bardzo ściśle nawiązuje w swojej inscenizacji do konwencji teatru elżbietańskiego. Na scenie pojawią się tylko mężczyźni, także w rolach kobiecych.

 

"Zgodnie z zasadami teatru elżbietańskiego próżno szukać pań wśród występujących. - Cała nasza zabawa zaczyna się od obsady. W przedstawieniu grają sami mężczyźni. Jedyna postać kobieca, królowej Izabeli, też jest grana przez mężczyznę. Próbowałam sobie wyobrazić, jak ten świat zapisany przez Marlowe'a z perspektywy mężczyzn jest dziś w stanie zaowocować. Okazuje się, że tutaj też właściwie nic się nie zmieniło. Zabawa tą konwencją bezwzględnie ukazuje, że pomimo że przez świat przetoczyły się rewolucje, my w dalszym ciągu funkcjonujemy w kulturze patriarchatu. To wciąż świat pisany męską ręką" - wyjaśniała na konferencji prasowej reżyserka  Anna Augustynowicz.

 

A aktor Jan Peszek dodał:

 

"W trakcie pracy nad spektaklem powstał termin tzw. męskiej szatni. Ujawnia ona mechanizmy funkcjonowania władzy i rządów. Współcześnie sami jesteśmy świadkami tej męskiej władzy. Faceci, którzy opuszczają szatnie są świetnie ubrani, mówią okrągłymi zdaniami i bezczelnie kłamią, na co społeczeństwo najczęściej się nabiera. Kiedy zajrzymy do środka, wybuchają skandale. Ta męska szatnia w przypadku tego dramatu niesamowicie działa. Wszyscy siedzimy na scenie razem, oglądamy siebie, jesteśmy też w jakimś sensie na siebie skazani".

 

Inscenizacja Augustynowicz wpisuje się w sezon Swinarskiego w Starym Teatrze.

 

Na zdjęciach przedstawiamy materiał z próby dla dziennikarzy, która odbyła się 29 maja br.

 

"Edward II"
Christopher Marlowe
reżyseria:
Anna Augustynowicz
obsada:
Joker: Arcybiskup, Biskup, Arundel, Lightborn - Michał Majnicz
Kent - Jacek Romanowski
Król Edward II - Jan Peszek
Królowa Izabela - Błażej Peszek
Lancaster / Leicester - Krzysztof Zawadzki
Mortimer - Szymon Czacki
Warwick / Matrevis - Juliusz Chrząstowski

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...