Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.06.2014 A A A
Premiera sztuki Christophera Marlowe’a "Edward II" w Teatrze Starym w Krakowie
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Na scenie Kameralnej Starego Teatru w sobotę 31 maja odbyła się premiera sztuki Christophera Marlowe’a "Edward II" w reżyserii jednej z najważniejszych polskich reżyserek Anny Augustynowicz.


"Edward II" w spojrzeniu Christophera Marlowe’a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o własnym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej ludzkiej twarzy zapłaci życiem.

 

Anna Augustynowicz bardzo ściśle nawiązuje w swojej inscenizacji do konwencji teatru elżbietańskiego. Na scenie pojawią się tylko mężczyźni, także w rolach kobiecych.

 

"Zgodnie z zasadami teatru elżbietańskiego próżno szukać pań wśród występujących. - Cała nasza zabawa zaczyna się od obsady. W przedstawieniu grają sami mężczyźni. Jedyna postać kobieca, królowej Izabeli, też jest grana przez mężczyznę. Próbowałam sobie wyobrazić, jak ten świat zapisany przez Marlowe'a z perspektywy mężczyzn jest dziś w stanie zaowocować. Okazuje się, że tutaj też właściwie nic się nie zmieniło. Zabawa tą konwencją bezwzględnie ukazuje, że pomimo że przez świat przetoczyły się rewolucje, my w dalszym ciągu funkcjonujemy w kulturze patriarchatu. To wciąż świat pisany męską ręką" - wyjaśniała na konferencji prasowej reżyserka  Anna Augustynowicz.

 

A aktor Jan Peszek dodał:

 

"W trakcie pracy nad spektaklem powstał termin tzw. męskiej szatni. Ujawnia ona mechanizmy funkcjonowania władzy i rządów. Współcześnie sami jesteśmy świadkami tej męskiej władzy. Faceci, którzy opuszczają szatnie są świetnie ubrani, mówią okrągłymi zdaniami i bezczelnie kłamią, na co społeczeństwo najczęściej się nabiera. Kiedy zajrzymy do środka, wybuchają skandale. Ta męska szatnia w przypadku tego dramatu niesamowicie działa. Wszyscy siedzimy na scenie razem, oglądamy siebie, jesteśmy też w jakimś sensie na siebie skazani".

 

Inscenizacja Augustynowicz wpisuje się w sezon Swinarskiego w Starym Teatrze.

 

Na zdjęciach przedstawiamy materiał z próby dla dziennikarzy, która odbyła się 29 maja br.

 

"Edward II"
Christopher Marlowe
reżyseria:
Anna Augustynowicz
obsada:
Joker: Arcybiskup, Biskup, Arundel, Lightborn - Michał Majnicz
Kent - Jacek Romanowski
Król Edward II - Jan Peszek
Królowa Izabela - Błażej Peszek
Lancaster / Leicester - Krzysztof Zawadzki
Mortimer - Szymon Czacki
Warwick / Matrevis - Juliusz Chrząstowski

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...