Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.06.2014 A A A
Spektakle koprodukowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny na Festiwalu Dwa Teatry
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Już 14 czerwca w Sopocie rozpocznie się XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. W tym roku do konkursu Festiwalu zgłoszono 11 spektakli Teatru Telewizji, oraz 21 słuchowisk radiowych. Prawie połowę z nich stanowią koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego.


Dwa Teatry to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Każdego roku w programie Festiwalu, poza konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, odbywają się liczne imprezy towarzyszące: spektakle teatralne na żywo, przeglądy retrospektywne, spotkania z aktorami i twórcami, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz panele dyskusyjne.

 

Nadesłane do konkursu spektakle i słuchowiska będą oceniać dwa zespoły jurorów, które przyznają Grand Prix dla najlepszego przedstawienia Teatru Telewizji i słuchowiska Teatru Polskiego Radia oraz nagrody indywidualne w poszczególnych artystycznych i zawodowych kategoriach. W jury telewizyjnym zasiądą: Maja Ostaszewska, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik i Wojciech Todorow. Słuchowiska oceniać będą: Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Danuta Stenka, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), partner festiwalu, od początku swojej działalności, jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, dokumentuje wartościowe zjawiska polskiej kultury, w tym także spektakle teatralne i operowe. Podczas XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry - Sopot 2014 będzie można zobaczyć produkcje i koprodukcje Instytutu, zarówno nowe jak i te, które teatralna publiczność i krytyka już doceniły.

 

W tym roku wyjątkowym wydarzeniem w portalu NINATEKA.pl była premiera spektaklu Miłość na Krymie Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Spektakl jest jednym z konkursowych przedstawień na Festiwalu. Miłość na Krymie Mrożek napisał w 1993 r. i określił swoje dzieło mianem komedii tragicznej w trzech aktach. Każdy akt to odsłona innej Rosji – carskiej, sowieckiej i współczesnej. Autor w syntetycznym skrócie pokazuje, co stało się z ludźmi i rzeczywistością, w której żyją, od początku naszego stulecia do dziś.

 

Podobnie ważnym przedstawieniem jest Wiśniowy sad Antoniego Czechowa w reż. Izabelli Cywińskiej. Spektakl czytany przez filtr osobistego doświadczenia reżyserki, prowokuje widza do stawiania pytań o czas, przemijanie dawnych światów i pożegnanie z rzeczywistością, której już nie ma. Spektakl powstał w grudniu 2013 r. w związku z podwójnym jubileuszem Teatru Nowego w Poznaniu.

 

Wśród spektakli Teatru Telewizji współprodukowanych przez NInA w przeglądzie konkursowym znalazły się: Udręka życia Hanocha Levina, w reż. Jana Englerta, Skutki uboczne – Petra Zelenki, w reż. Leszka Dawida. Podczas festiwalu przedpremierowo pokazany zostanie spektakl Brancz Juliusza Machulskiego w jego reżyserii. NInA jest również koproducentem tego spektaklu.

 

Radiowe słuchowiska, które wystartują w konkursie to zarówna literacka klasyka, jak i dzieła współczesnych, często młodych autorów. W czasie festiwalu będzie można wysłuchać następujących adaptacji radiowych: Abrakadabra Tomasza Macieja Trojanowskiego, w reż. Waldemara Modestowicza, Lala Jacka Dehnela w reż. Waldemara Modestowicza, Królowa i Szekspir Esther Vilar, w reż. Janusza Kukuły, Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a w reż. Adama Ferencego, Próba Pierre’a Marivaux w reż. Edwarda Wojtaszka, Salome Oscara Wilde’a w reż. Dariusza Błaszczyka, Trylogia. Fuga alla polacca Zbigniewa Wojnarowskiego w reż. Jana Warenyci, a także Beztlenowce Ingmara Villqista – słuchowisko zaadaptowane i wyreżyserowane przez autora.

 

Bardzo ciekawą pozycją wśród nadesłanych na konkurs słuchowisk jest Mistrz Manole, w reżyserii Darka Błaszczyka. Jest to jedna z najsłynniejszych rumuńskich legend ludowych, która podejmuje odwieczny mit ofiary założycielskiej. Motyw ofiary zamurowanej żywcem w wieży czy fundamentach budowli występuje w wielu wersjach w eposach i legendach na terenie całych Bałkanów – od terenów dzisiejszej Albanii, Macedonii i Bośni, aż po tereny Rumunii, czy Wołoszczyzny.

 

Znakomita większość spektakli jest do obejrzenia i wysłuchania w portalu prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny – NINATEKA.pl.

 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w poniedziałek 16 czerwca o godz. 19.00 podczas uroczystej gali, która będzie transmitowana w TVP Kultura.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...