Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.06.2014 A A A
Spektakle koprodukowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny na Festiwalu Dwa Teatry
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Już 14 czerwca w Sopocie rozpocznie się XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. W tym roku do konkursu Festiwalu zgłoszono 11 spektakli Teatru Telewizji, oraz 21 słuchowisk radiowych. Prawie połowę z nich stanowią koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego.


Dwa Teatry to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Każdego roku w programie Festiwalu, poza konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, odbywają się liczne imprezy towarzyszące: spektakle teatralne na żywo, przeglądy retrospektywne, spotkania z aktorami i twórcami, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz panele dyskusyjne.

 

Nadesłane do konkursu spektakle i słuchowiska będą oceniać dwa zespoły jurorów, które przyznają Grand Prix dla najlepszego przedstawienia Teatru Telewizji i słuchowiska Teatru Polskiego Radia oraz nagrody indywidualne w poszczególnych artystycznych i zawodowych kategoriach. W jury telewizyjnym zasiądą: Maja Ostaszewska, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik i Wojciech Todorow. Słuchowiska oceniać będą: Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Danuta Stenka, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), partner festiwalu, od początku swojej działalności, jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, dokumentuje wartościowe zjawiska polskiej kultury, w tym także spektakle teatralne i operowe. Podczas XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry - Sopot 2014 będzie można zobaczyć produkcje i koprodukcje Instytutu, zarówno nowe jak i te, które teatralna publiczność i krytyka już doceniły.

 

W tym roku wyjątkowym wydarzeniem w portalu NINATEKA.pl była premiera spektaklu Miłość na Krymie Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Spektakl jest jednym z konkursowych przedstawień na Festiwalu. Miłość na Krymie Mrożek napisał w 1993 r. i określił swoje dzieło mianem komedii tragicznej w trzech aktach. Każdy akt to odsłona innej Rosji – carskiej, sowieckiej i współczesnej. Autor w syntetycznym skrócie pokazuje, co stało się z ludźmi i rzeczywistością, w której żyją, od początku naszego stulecia do dziś.

 

Podobnie ważnym przedstawieniem jest Wiśniowy sad Antoniego Czechowa w reż. Izabelli Cywińskiej. Spektakl czytany przez filtr osobistego doświadczenia reżyserki, prowokuje widza do stawiania pytań o czas, przemijanie dawnych światów i pożegnanie z rzeczywistością, której już nie ma. Spektakl powstał w grudniu 2013 r. w związku z podwójnym jubileuszem Teatru Nowego w Poznaniu.

 

Wśród spektakli Teatru Telewizji współprodukowanych przez NInA w przeglądzie konkursowym znalazły się: Udręka życia Hanocha Levina, w reż. Jana Englerta, Skutki uboczne – Petra Zelenki, w reż. Leszka Dawida. Podczas festiwalu przedpremierowo pokazany zostanie spektakl Brancz Juliusza Machulskiego w jego reżyserii. NInA jest również koproducentem tego spektaklu.

 

Radiowe słuchowiska, które wystartują w konkursie to zarówna literacka klasyka, jak i dzieła współczesnych, często młodych autorów. W czasie festiwalu będzie można wysłuchać następujących adaptacji radiowych: Abrakadabra Tomasza Macieja Trojanowskiego, w reż. Waldemara Modestowicza, Lala Jacka Dehnela w reż. Waldemara Modestowicza, Królowa i Szekspir Esther Vilar, w reż. Janusza Kukuły, Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a w reż. Adama Ferencego, Próba Pierre’a Marivaux w reż. Edwarda Wojtaszka, Salome Oscara Wilde’a w reż. Dariusza Błaszczyka, Trylogia. Fuga alla polacca Zbigniewa Wojnarowskiego w reż. Jana Warenyci, a także Beztlenowce Ingmara Villqista – słuchowisko zaadaptowane i wyreżyserowane przez autora.

 

Bardzo ciekawą pozycją wśród nadesłanych na konkurs słuchowisk jest Mistrz Manole, w reżyserii Darka Błaszczyka. Jest to jedna z najsłynniejszych rumuńskich legend ludowych, która podejmuje odwieczny mit ofiary założycielskiej. Motyw ofiary zamurowanej żywcem w wieży czy fundamentach budowli występuje w wielu wersjach w eposach i legendach na terenie całych Bałkanów – od terenów dzisiejszej Albanii, Macedonii i Bośni, aż po tereny Rumunii, czy Wołoszczyzny.

 

Znakomita większość spektakli jest do obejrzenia i wysłuchania w portalu prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny – NINATEKA.pl.

 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w poniedziałek 16 czerwca o godz. 19.00 podczas uroczystej gali, która będzie transmitowana w TVP Kultura.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...