Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.06.2014 A A A
„Nocny gość” – hipnotyzująca opowieść o granicach zaufania
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Nocny gość” – hipnotyzująca opowieść o granicach zaufania, tajemnicach umysłu i utracie kontroli nad własnym życiem – od dziś w księgarniach.


Kiedy zawodzą zmysły, a świat napawa grozą, oparcia szukać można już tylko w przyjacielu. Czy jednak drugiemu człowiekowi wolno zaufać bardziej niż samemu sobie? „Nocny gość” – niepokojąca powieść w klimacie filmów Hitchcocka już dziś trafi do rąk polskich czytelników.

 

Ruth wychowała dwóch synów i po śmierci męża wiedzie samotne życie w domu przy plaży. Pewnej nocy jej spokój zostaje zburzony. Słyszy, że w salonie grasuje tygrys. Jednak uspokojona telefoniczną rozmową z synem zasypia. Już o poranku do drzwi puka nieznajoma kobieta, przedstawia się jako Frida, twierdzi, że została przysłana przez opiekę społeczną i od dziś będzie jej pomagać. Początkowo nieufna Ruth powoli zaczyna otwierać się przed nieznajomą. Wspólne rozmowy zbliżają do siebie kobiety, sprawiają, że zaczyna nawiązywać się między nimi przyjaźń. Obecność Fridy łagodzi lęk, jaki odczuwa Ruth, nie mogąc wyzbyć się przekonania, że nocą dom odwiedza tygrys. Czy jednak intencje opiekunki na pewno są czyste? Komu powinna zaufać Ruth – swoim zawodzącym zmysłom i pamięci czy tajemniczej kobiecie, która być może nie jest tą osobą, za którą się podaje?

 

Fiona McFarlane snuje hipnotyzującą opowieść o pułapkach ludzkiego umysłu, sile przywiązania do drugiego człowieka i granicach poznania. Rzeczywistość miesza się tu z wyobrażeniami, a to, co koi lęk, nagle okazuje się dużo bardziej niebezpieczne niż jego pierwotna przyczyna. Gdy nie można ufać ani zmysłom, ani drugiemu człowiekowi, jedynym wyjściem jest zdać się na intuicję. Czy to jednak nie za mało, aby zyskać spokój?

 

„Nocny gość” to mistrzowsko skonstruowana intryga, która zaskakuje aż do ostatniego słowa. Subtelny język, wyraziste portrety psychologiczne bohaterek oraz niepowtarzalny klimat australijskiego wybrzeża to tylko niektóre z elementów decydujących o charakterze tej powieści.

 

„Delikatna i przejmująca proza generująca napięcie niemalże nie do zniesienia. Uwielbiam książki, przy których lekturze nie mogę przewidzieć, co zdarzy się dalej”.
Kate Atkinson, autorka książki „Jej wszystkie życia”

 

Fiona McFarlane – australijska pisarka, studiowała literaturę angielską na uniwersytecie w Sydney oraz w Cambridge. Swoje teksty publikowała m.in. w „New Yorkerze”. „Nocny gość” jest jej debiutancką powieścią, znakomicie przyjętą przez krytyków i czytelników. Stylem i klimatem przypomina filmy Alfreda Hitchcocka.

 

„Nocny gość”, Fiona McFarlane
Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 11 czerwca 2014

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...