Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.06.2014 A A A
Festiwal Dwa Teatry: deszcz nagród dla koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego
INFORMACJA PRASOWA
Skutki uboczne (fot. mat. prasowe TVP)

Skutki uboczne Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida oraz słuchowisko Królowa i Szekspir Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły, koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), zdobyły nagrody za najlepszy spektakl Teatru Telewizji i najlepsze słuchowisko Polskiego Radia na Festiwalu Dwa Teatry, który właśnie zakończył się w Sopocie.


Skutki uboczne Petra Zelenki to autorski spektakl i jednocześnie debiut Leszka Dawida na scenie Teatru Telewizji. Werdykt wyraża tęsknotę za spektaklami specjalnie tworzonymi dla Teatru Telewizji – tak uzasadniło wybór jury w składzie: Maja Ostaszewska, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik i Wojciech Todorow.

 

Zwycięski spektakl Teatru Telewizji Skutki uboczne, koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i TVP S.A., ukazuje ostry obraz współczesnego świata, w tym bezwzględnej wojny o pieniądz na skalę globalną. Petr Zelenka stawia zasadnicze pytania: czy współcześni ludzie wiedzą jeszcze, co to jest kręgosłup moralny i czy robią z niego użytek? Czy w ustroju demokratycznym możliwy jest bunt, a jeśli tak – to za jaką cenę?

 

Grand Prix konkursu dla najlepszego słuchowiska Polskiego Radia otrzymał spektakl koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i Polskie Radio S.A. – Królowa i Szekspir w reżyserii Janusza Kukuły z Marią Pakulnis w roli królowej Elżbiety I.

 

Królowa i Szekspir Esther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell.

 

Schorowana Elżbieta pragnie zainscenizować spektakl ze sobą w roli głównej. Tematem przedstawienia ma być godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. W ten sposób władczyni po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? Co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? Nieoczekiwanie w ostatnich godzinach życia królowej, to właśnie pisarz i jego twórczość, zajmują gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.

 

Nagrodę dla najlepszego słuchowiska radiowego przyznało Jury w składzie: Danuta Stenka, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...