Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.06.2014 A A A
Festiwal Dwa Teatry: deszcz nagród dla koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego
INFORMACJA PRASOWA
Skutki uboczne (fot. mat. prasowe TVP)

Skutki uboczne Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida oraz słuchowisko Królowa i Szekspir Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły, koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), zdobyły nagrody za najlepszy spektakl Teatru Telewizji i najlepsze słuchowisko Polskiego Radia na Festiwalu Dwa Teatry, który właśnie zakończył się w Sopocie.


Skutki uboczne Petra Zelenki to autorski spektakl i jednocześnie debiut Leszka Dawida na scenie Teatru Telewizji. Werdykt wyraża tęsknotę za spektaklami specjalnie tworzonymi dla Teatru Telewizji – tak uzasadniło wybór jury w składzie: Maja Ostaszewska, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik i Wojciech Todorow.

 

Zwycięski spektakl Teatru Telewizji Skutki uboczne, koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i TVP S.A., ukazuje ostry obraz współczesnego świata, w tym bezwzględnej wojny o pieniądz na skalę globalną. Petr Zelenka stawia zasadnicze pytania: czy współcześni ludzie wiedzą jeszcze, co to jest kręgosłup moralny i czy robią z niego użytek? Czy w ustroju demokratycznym możliwy jest bunt, a jeśli tak – to za jaką cenę?

 

Grand Prix konkursu dla najlepszego słuchowiska Polskiego Radia otrzymał spektakl koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i Polskie Radio S.A. – Królowa i Szekspir w reżyserii Janusza Kukuły z Marią Pakulnis w roli królowej Elżbiety I.

 

Królowa i Szekspir Esther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell.

 

Schorowana Elżbieta pragnie zainscenizować spektakl ze sobą w roli głównej. Tematem przedstawienia ma być godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. W ten sposób władczyni po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? Co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? Nieoczekiwanie w ostatnich godzinach życia królowej, to właśnie pisarz i jego twórczość, zajmują gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.

 

Nagrodę dla najlepszego słuchowiska radiowego przyznało Jury w składzie: Danuta Stenka, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...