Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.06.2014 A A A
wystawa Karoliny Hałatek „Scanner Room” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Karolina Hałatek przekształca salę Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Scanner Room – instalację w całości pochłaniającą przestrzeń galerii. To, co widzialne, jest jednak dopiero początkiem indywidualnego doświadczenia widza, które skutkować może nawet zmianą stanu świadomości. Ekspozycja stanowi kolejną odsłonę cyklu PROJECT ROOM, powstającego przy wsparciu finansowym Banku Pekao.


Skanowanie służy zwykle odwzorowaniu obrazu, bądź odczytaniu zapisanych i zakodowanych treści. Prześwietlenie można traktować więc jako rodzaj potencjalnej introspekcji, stanu skupienia, spotkania i wymiany z samym sobą. Jego intensywność rozwija się w czasie i może być bliska medytacji, ale także mieć postać chwilowego błysku, krótkotrwałego odczucia czy obrazu. Artystka zwykle stara się redukować wyjściową ideę pracy, szukając dla niej optymalnej formy, opartej na klarowności, uproszczeniu i koncentracji. Podobnie jak we wcześniejszych pracach: Cave, Iridescent i Enter me projektuje przestrzeń doświadczenia skonstruowaną na przecięciu działania wizualnego, architektonicznego i rzeźbiarskiego.

 

Jej praktyka wpisuje się w tradycję sztuki wykorzystującej światło jako materiał, by przywołać choćby najbardziej oczywiste przykłady Dana Flavina czy Olafura Eliassona, w pracowni którego na berlińskiej UdK uczestniczyła w warsztatach, a także w przypadku najnowszej pracy, niektórych realizacji Alfredo Jaara (szczególnie Lament of the Images). W ramach pracy dyplomowej zaprojektowała salę koncertową zbudowaną za pomocą światła i mogącą płynnie zmieniać formę a tym samym oddziaływać na percepcję widzów i słuchaczy. Jej zainteresowanie światłem, czasem i przestrzenią nie ma jednak charakteru formalistycznego, a sytuuje się blisko różnych metod i praktyk duchowych, służących z jednej strony samopoznaniu, oczyszczeniu czy wedle samej artystki „odprogramowaniu”, z drugiej badaniu świata naturalnego i świata nauki oraz wyjściu poza siebie i innych, ku doświadczeniu transcendentalnemu.

 

Karolina Hałatek tworzy instalacje site-specific i video. Koncentruje się na badaniu relacji pomiędzy sferą wizualną i metafizyczną a głównym przedmiotem jej twórczości jest światło. Pracowała jako scenograf przy produkcjach, które miały premiery m. in. na festiwalach w Cannes i Camerimage. Jej prace były pokazywane między innymi podczas Fringe Festival w Edynburgu, Light Move Festival, Fotofestiwalu w Łodzi, jak też w galeriach w Londynie, Berlinie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Bytomiu i Tczewie. Jest absolwentką University of the Arts London i Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała także na Universität der Künste Berlin (UdK), gdzie uczestniczyła w warsztatach w Institut für Raumexperimente pod kierunkiem Olafura Eliassona. W 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bank Pekao PROJECT ROOM
We współpracy między Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie, a od kwietnia 2013 w co trzeci wtorek prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

 

Bank Pekao PROJECT ROOM, Karolina Hałatek „Scanner Room”
Otwarcie: 24 czerwca 2014 (wtorek), godz. 19.00
Wystawa trwa do 13 lipca 2014
Kuratorka: Kaja Pawełek
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...