Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.06.2014 A A A
LATO W TEATRZE zacznie się już w poniedziałek
INFORMACJA PRASOWA

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W projekcie realizowanym w Teatrze Lalek „Pleciuga” weźmie udział 50 dzieci. Uczestnicy zostaną podzieleni na 5 grup tematycznych: aktorską, muzyczną, promocyjno-dziennikarską, kostiumowo-scenograficzną i techniczną; grupy te będą ściśle ze sobą współpracować.

 

W ubiegłym roku zajmowaliśmy się tożsamością naszego miasta w kontekście legend o Pomorzu. Tegoroczne warsztaty chcielibyśmy zadedykować czasom dużo późniejszym, bo tuż przedwojennym i współczesności. W trakcie warsztatów będziemy poszukiwać specyficznej atmosfery dawnego Szczecina. Za pomocą starych pocztówek i fotografii postaramy się odtworzyć życie codzienne jego mieszkańców. Porównamy Szczecin ze starych obrazów z jego dzisiejszym wizerunkiem, prześledzimy losy budynku, w którym mieściła się słynna fabryka fortepianów Wolkenhauera. Zabawimy się w detektywów tropiących ślady poniemieckiej kultury naszego miasta.

 

Realizowane działania zaspokajają naturalną potrzebę twórczej aktywności, dają młodym mieszkańcom naszego miasta możliwość czynnego uczestniczenia w sztuce. Zapraszając do udziału w warsztatach dzieci i młodzież ze środowisk defaworyzowanych oraz miejscowości mających utrudniony dostęp do kultury, dajemy również im możliwość spędzenia aktywnie wakacji oraz uruchomienia twórczego potencjału i rozwijania wyobraźni. Sprawiamy, że teatr w okresie wakacyjnym nie zamyka się na widzów, ale w przestrzeni, która w trakcie sezonu zarezerwowana jest dla zawodowych twórców pozwala dzieciom na realizowanie marzeń i nabywanie różnorodnych kompetencji artystycznych.

 

Do pracy nad przygotowaniem spektaklu przystąpimy bez gotowego scenariusza. Dzieci poznają temat i nasze sugestie co do formy w jakiej można by było go zrealizować. Następnie spróbujemy opracować wspólną koncepcję przedstawienia. W scenariuszu wykorzystamy teksty należące do tzw. folkloru dziecięcego – polskie i niemieckie wyliczanki.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...