Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.07.2014 A A A
Filmy, muzyka, malarstwo. W Nowogardzie rusza "Lato z Muzami"
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" ruszył pełną parą. W Nowogardzie od kilku dni trwają już warsztaty artystyczne gromadzące młodych ludzi, którzy zgłębiają tajniki sztuki. Od dziś można już na festiwalu oglądać bogaty blok propozycji filmowych. Wydarzeniem będzie spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim, który na "Lecie z Muzami" odbierze Laur Cisowy, nagrodę specjalną za dokonania reżyserskie. Film o nim zatytułowany "Pod Mocnym Smarzolem" zainauguruje oficjalnie festiwal.


Wśród festiwalowych wydarzeń znajduje się regionalna premiera filmu dokumentalnego "Był bunt", na której w najbliższą niedzielę zjawią się twórcy oraz świadkowie oraz bohaterowie wydarzeń sprzed 25 lat. Wtedy to m.in. w Nowogardzie i pobliskim Goleniowie doszło do buntu w więzieniach, które poruszyły opinię publiczną na całym świecie. W dokumencie znalazły się wstrząsające materiały filmowe sprzed 25 lat, które przez lata nie były pokazywane szerokiej publiczności. Po seansie odbędzie się spotkanie gości z nowogardzką publicznością.

 

"Lato z Muzami" to także spotkanie z twórczością Wojciecha Solarza, młodego aktora, który na festiwalu zaprezentuje m.in. swoje reżyserskie dokonania oraz na żywo wystąpi ze spektaklem "Rekonstruktor". Ten ostatni został wzbogacony o specjalnie przygotowane na festiwal elementy. Wśród gości festiwalu znalazł się także Sebastian Stankiewicz, aktor charakterystyczny, często na drugim planie wielu polskich produkcji, ale swoją osobą budujący klimat prezentowanych opowieści. Blok krótkich filmów z jego udziałem (m.in. "Trashhh!" i "Fragmenty") oraz spotkanie z aktorem zatytułowane są "Kumpel głównych bohaterów".

 

Wśród wydarzeń filmowych znajdują się m.in.: przedpremierowe pokazy "Franka" i "Bobrów" oraz premierowo w regionie "Teorii wszystkiego" Terry'ego Gilliama. Pokaz "Bobrów" zwieńczony zostanie spotkaniem z aktorami występującymi w filmie. Wydarzeniem będzie prezentacja odrestaurowanej kopii "2001: Odysei kosmicznej" oraz spotkanie z kinem Stanleya Kubricka. Specjaliści i widzowie spotkają się też na rozmowie o aktorskich dokonaniach Philipa Seymoura Hoffmana. W trakcie specjalnych prezentacji będzie można poznać niezależne polskie filmy fantastyczne i horrory oraz produkcje studia Platige Image (m.in. "Wilq Negocjator"). Dwukrotnie po północy dojdzie do spotkania z opętanymi zakonnicami i kanibalami.

 

Po raz pierwszy na "Lecie z Muzami" odbędzie się konkurs Filmowa Młoda Polska, czyli prezentacja 14 najnowszych krótkometrażowych filmów przygotowanych przez młodych rodzimych twórców. Filmy oceni jury, które przyzna nagrody najlepszym. Doświadczonych reżyserów reprezentują w tym roku "Pod Mocnym Aniołem", "Ida" oraz "Chce się żyć", po których dojdzie do spotkania z ich twórcami.

 

Wieczorami odbędą się liczne koncerty, w tym m.in. występy zespołów Tekla Klebetnica, Bubliczki oraz "The Washing Machine". Ten ostatni zagra do niemego filmu Alfreda Hitchcocka zatytułowanego "Lokator". Codziennie rano dla dzieci przygotowano seanse filmowe.

 

Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu znajdują się na: ndk.pl/festiwale/lzm/2014

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...