Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.07.2014 A A A
Wystawa Tycjana Knuta „Stara szkoła” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Historia abstrakcji geometrycznej, długiej tradycji dwudziestowiecznej awangardy i dokumentacja życia jej twórców to główne motyw wystawy „Stara szkoła” Tycjana Knuta. Ekspozycja stanowi kolejną odsłonę cyklu PROJECT ROOM, powstającego przy wsparciu finansowym Banku Pekao. Wystawę będzie można oglądać od 15 lipca.


Na wystawie Tycjana Knuta „Stara szkoła” w Project Roomie pokazane będą obrazy odwołujące się do tradycji polskiej awangardy malarskiej lat 60. i 70. XX wieku, w której istotnym elementem było doświadczenie abstrakcji  i poszukiwanie transcendencji. Knut inspiruje się bezpośrednio dziełami polskich geometrystów, których twórczość śledzi od lat, a z wieloma z nich pozostaje w bezpośrednim kontakcie. Część spotkań z artystami była dokumentowana w celach samokształceniowych.

 

Choć ostatnie 20 lat – a w szczególności lata 90 – wydawały się świadczyć o wyczerpaniu formuły sztuki abstrakcyjnej i liczni artyści zaczęli odwoływać się bezpośrednio do problemów społecznych (w szczególności w nurcie krytycznym sztuki), to dziś w sztuce współczesnej powraca zainteresowanie twórczością spod znaku geometrii i widać coraz więcej nowych nawiązań do niej.

 

Knut tworzy przede wszystkim subtelne abstrakcje, w których pobrzmiewa echo geometrycznego nurtu, lecz także chęć przekroczenia tej tradycji i uwolnienia się od ograniczeń jej formuły. Używa delikatnych różnic tonalnych i uspokojonych kolorów. Jego reduktywne obrazy mają jednocześnie walory kompozycji wielopoziomowych, powstały bowiem wskutek narastania i nakładania się w czasie barw, w sposób przywodzący na myśl świat organiczny. Knut kieruje się intuicją i uwalnia wyobraźnię, tworząc na płótnach malarstwo blisko spokrewnione z medytacją.

 

Tycjan Knut (ur. 1985 w Warszawie). Uzyskał dyplom w 2011 roku na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Obecnie jest doktorantem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku, fotografii i sztuki nowych mediów. Swoje prace prezentował m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie i galerii Kordegarda w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
AVALON EXTREME inspiruje do pokonywania swoich barier
Plac Europejski w Warszawie już 14 sierpnia zmieni się w wystawę ...
Dzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk
Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu ...
Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian kuratorami 11. edycji festiwalu NARRACJE
Znamy duet kuratorski, który przygotuje program 11. edycji festiwalu ...
Cracow Fashion Week 2019: Moda w stylu eco
9 marca pod Wawelem rusza wielkie modowe święto. Z rywalizacją ...