Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.07.2014 A A A
Kultowe koprodukcje NInA i TR Warszawa na Placu Defilad
INFORMACJA PRASOWA
2007: Macbeth. Fot. Stefan Okołowicz. Źródło: materiał prasowy

Już od 23 lipca, na warszawskim Placu Defilad, będzie można obejrzeć spektakle TR Warszawa, których telewizyjne rejestracje powstały we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.


Ideą projektu Plac Defilad, w ramach którego prezentowane będą spektakle współprodukowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny i TR Warszawa, jest stworzenie otwartej, wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej w centrum Warszawy. Kluczową rolę w projekcie odgrywa współpraca różnego rodzaju instytucji kulturalnych, które współtworzą program Placu, a także otwartość na inicjatywy oddolne. W każdą środę o godz. 21.30 przy wejściu do PKiN od ulicy Marszałkowskiej przy Teatrze Studio będzie można obejrzeć najsłynniejsze przedstawienia TR Warszawa.

 

23 lipca o godz. 21.30 odbędzie się projekcja spektaklu Burza w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Rejestracja i wydanie DVD spektaklu, ukazało się w ramach serii Polski Szekspir Współczesny przygotowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

 

W teatrze elżbietańskim publiczność nawiązywała bezpośredni kontakt z aktorami. Warlikowski podtrzymuje ten pomysł, nadaje mu tylko nieco inny kontekst; ważniejsza – inaczej niż w przypadku elżbietańskiej sceny – staje się przestrzeń prywatna. Widzimy reakcje widzów naturalnie wpisujące się w spektakl, to oni zadecydują w którą stronę potoczy się akcja, co jest śmieszne, a co groteskowe. Otwartość scen sprawia, że wcale nie jest to oczywiste. Reżyser dodatkowo podkreślił więź sceny i widowni przez ujednolicenie czasu; akcja dramatu trwa dokładnie tyle samo co spektakl – realność łączy się z narracyjną fikcją. Element scenografii – drewniana ściana, w delikatny, acz sugestywny sposób odnosi się do wydarzeń w Jedwabnem.

 

30 lipca o godz. 21.30 na Placu Defilad pokazany zostanie spektakl Krum w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie sztuki Hanocha Levina.

 

Urodzony w Tel Awiwie Hanoch Levin (1943-1999) był jednym z najciekawszych izraelskich dramaturgów ubiegłego stulecia. Studiował filozofię i literaturę hebrajską, napisał ponad 50 sztuk teatralnych z czego większość doczekała się realizacji i licznych wystawień w Izraelu i na światowych festiwalach. Krum należy do najbardziej znanych dramatów Hanocha Levina. Tytułowy bohater wraca z Ameryki do swojego miasteczka, matki, przyjaciół i znajomych nieudaczników. Rzeczywistość którą zastaje jest sparaliżowana i oczekuje na jakiś impuls z zewnątrz. Impuls nadchodzi, ale chaotyczne działania bohaterów do niczego nie prowadzą.

 

6 sierpnia o godz. 21.30 odbędzie się pokaz spektaklu 2007: Macbeth w reż. Grzegorza Jarzyny.

Jest to mroczna historia o władzy i ludzkich namiętnościach. Teatralna premiera spektaklu TR Warszawa z udziałem m.in. Cezarego Kosińskiego, Aleksandry Koniecznej, Danuty Stenki i Tomasza Tyndyka odbyła się w maju 2005 roku. Reżyser przepisał klasyczne dzieło Williama Szekspira na współczesność i osadził akcję na Bliskim Wschodzie, czerpiąc inspiracje i ozdabiając warstwę narracyjną licznymi aluzjami do kina klasy A: Czasu Apokalipsy Francisa Forda Coppoli, 2001: Odysei kosmicznej Stanleya Kubricka czy Helikoptera w ogniu Ridleya Scotta. Filmowy naturalizm i dosłowność, które w spektaklu były chwytem ryzykownym, świetnie się sprawdziły w wersji telewizyjnej zrealizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

 

Powstało efektowne widowisko na pograniczu teatru, filmu i telewizji, realistycznie filmowane, ale zanurzone w niepokojącej aurze szaleństwa, które ogarnia Makbeta i jego świat.

 

2007: Macbeth to jeden z trzech spektakli, które zostały zarejestrowane w serii Polski Szekspir Współczesny. W jej ramach Narodowy Instytut Audiowizualny wydał również płytę H. – współczesną interpretację Hamleta w reżyserii Jana Klaty.

 

Wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w pokazach na Placu Defilad, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza do portalu NINATEKA.pl – multimedialnej biblioteki zawierającej obecnie ponad 3500 materiałów audiowizualnych dotyczących szeroko pojętej kultury, wśród których można znaleźć kilkanaście ważnych i uznanych spektakli teatralnych ostatnich lat.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny jest partnerem pokazów, które odbędą się w ramach projektu Plac Defilad.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...