Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.07.2014 A A A
Kultowe koprodukcje NInA i TR Warszawa na Placu Defilad
INFORMACJA PRASOWA
2007: Macbeth. Fot. Stefan Okołowicz. Źródło: materiał prasowy

Już od 23 lipca, na warszawskim Placu Defilad, będzie można obejrzeć spektakle TR Warszawa, których telewizyjne rejestracje powstały we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.


Ideą projektu Plac Defilad, w ramach którego prezentowane będą spektakle współprodukowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny i TR Warszawa, jest stworzenie otwartej, wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej w centrum Warszawy. Kluczową rolę w projekcie odgrywa współpraca różnego rodzaju instytucji kulturalnych, które współtworzą program Placu, a także otwartość na inicjatywy oddolne. W każdą środę o godz. 21.30 przy wejściu do PKiN od ulicy Marszałkowskiej przy Teatrze Studio będzie można obejrzeć najsłynniejsze przedstawienia TR Warszawa.

 

23 lipca o godz. 21.30 odbędzie się projekcja spektaklu Burza w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Rejestracja i wydanie DVD spektaklu, ukazało się w ramach serii Polski Szekspir Współczesny przygotowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

 

W teatrze elżbietańskim publiczność nawiązywała bezpośredni kontakt z aktorami. Warlikowski podtrzymuje ten pomysł, nadaje mu tylko nieco inny kontekst; ważniejsza – inaczej niż w przypadku elżbietańskiej sceny – staje się przestrzeń prywatna. Widzimy reakcje widzów naturalnie wpisujące się w spektakl, to oni zadecydują w którą stronę potoczy się akcja, co jest śmieszne, a co groteskowe. Otwartość scen sprawia, że wcale nie jest to oczywiste. Reżyser dodatkowo podkreślił więź sceny i widowni przez ujednolicenie czasu; akcja dramatu trwa dokładnie tyle samo co spektakl – realność łączy się z narracyjną fikcją. Element scenografii – drewniana ściana, w delikatny, acz sugestywny sposób odnosi się do wydarzeń w Jedwabnem.

 

30 lipca o godz. 21.30 na Placu Defilad pokazany zostanie spektakl Krum w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie sztuki Hanocha Levina.

 

Urodzony w Tel Awiwie Hanoch Levin (1943-1999) był jednym z najciekawszych izraelskich dramaturgów ubiegłego stulecia. Studiował filozofię i literaturę hebrajską, napisał ponad 50 sztuk teatralnych z czego większość doczekała się realizacji i licznych wystawień w Izraelu i na światowych festiwalach. Krum należy do najbardziej znanych dramatów Hanocha Levina. Tytułowy bohater wraca z Ameryki do swojego miasteczka, matki, przyjaciół i znajomych nieudaczników. Rzeczywistość którą zastaje jest sparaliżowana i oczekuje na jakiś impuls z zewnątrz. Impuls nadchodzi, ale chaotyczne działania bohaterów do niczego nie prowadzą.

 

6 sierpnia o godz. 21.30 odbędzie się pokaz spektaklu 2007: Macbeth w reż. Grzegorza Jarzyny.

Jest to mroczna historia o władzy i ludzkich namiętnościach. Teatralna premiera spektaklu TR Warszawa z udziałem m.in. Cezarego Kosińskiego, Aleksandry Koniecznej, Danuty Stenki i Tomasza Tyndyka odbyła się w maju 2005 roku. Reżyser przepisał klasyczne dzieło Williama Szekspira na współczesność i osadził akcję na Bliskim Wschodzie, czerpiąc inspiracje i ozdabiając warstwę narracyjną licznymi aluzjami do kina klasy A: Czasu Apokalipsy Francisa Forda Coppoli, 2001: Odysei kosmicznej Stanleya Kubricka czy Helikoptera w ogniu Ridleya Scotta. Filmowy naturalizm i dosłowność, które w spektaklu były chwytem ryzykownym, świetnie się sprawdziły w wersji telewizyjnej zrealizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

 

Powstało efektowne widowisko na pograniczu teatru, filmu i telewizji, realistycznie filmowane, ale zanurzone w niepokojącej aurze szaleństwa, które ogarnia Makbeta i jego świat.

 

2007: Macbeth to jeden z trzech spektakli, które zostały zarejestrowane w serii Polski Szekspir Współczesny. W jej ramach Narodowy Instytut Audiowizualny wydał również płytę H. – współczesną interpretację Hamleta w reżyserii Jana Klaty.

 

Wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w pokazach na Placu Defilad, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza do portalu NINATEKA.pl – multimedialnej biblioteki zawierającej obecnie ponad 3500 materiałów audiowizualnych dotyczących szeroko pojętej kultury, wśród których można znaleźć kilkanaście ważnych i uznanych spektakli teatralnych ostatnich lat.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny jest partnerem pokazów, które odbędą się w ramach projektu Plac Defilad.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...
Warszawska Opera Kameralna online
Warszawska Opera Kameralna namawia do pozostania w domach, zapraszając ...