Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.07.2014 A A A
Dobiega końca wystawa „Aleksander Gierymski 1850–1901“
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

W Muzeum Narodowym w Warszawie dobiega końca wystawa dzieł Aleksandra Gierymskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku. Wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artysty, który na dwa tygodnie przed końcem wystawy obejrzało już 80 tysięcy osób, będzie prezentowany do 10 sierpnia br. W programie finisażu wystawy zaplanowanego na 9–10 sierpnia 2014 uwzględniono m.in. warsztaty i animacje dla dzieci, wykłady, spotkania z historykami sztuki i konserwatorami, a także koncert i spacer po miejscach istotnych dla biografii artysty.


Wystawę „Aleksander Gierymski 1850–1901” można oglądać w gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 od 20 marca br. Dostępna do 10 sierpnia ekspozycja jest częścią projektu „Bracia Gierymscy” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. Prezentację niemal całej dostępnej spuścizny artysty poprzedził kompleksowy program badawczy, dzięki któremu wyjaśniono kwestie od wielu lat wzbudzające dyskusje wśród historyków sztuki. „Udało się m.in. odtworzyć historię wielu dzieł, prawidłowo określić błędne datowania, przywrócić pierwotne autorskie tytuły, które uległy «zatarciu» w ciągu przeszło stu lat dzielących nas od śmierci artysty“ – opowiada Ewa Micke Broniarek, kuratorka ekspozycji. „Zgromadzone na  wystawie obrazy olejne, rysunki i ryciny – w tym także prace nigdy dotychczas nie pokazywane publicznie – przynoszą niepowtarzalną okazję nowego spojrzenia na dorobek twórczy malarza“ – dodaje.

 

Cieszącą się rekordową popularnością ekspozycję pożegnamy dwudniowym finisażem. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych („W pracowni Aleksandra Gierymskiego“ oraz „Nocne życie miasta“), animacjach plastycznych dla dzieci („Malowanie, drapanie, skrobanie“) i wykładach („Aleksander Gierymski – poeta światła“ oraz „Realizm czy impresjonizm? Aleksander Gierymski i Gustave Caillebotte – artystyczne porównania“). Ponadto przez dwa dni historycy sztuki i konserwatorzy będą spotykać się z publicznością w przestrzeni wystawy, poszukując wspólnie z odwiedzającymi klucza do interpretacji dzieł Gierymskiego. Dodatkowo w sobotę odbędzie się koncert połączony z prelekcją o życiu i twórczości artysty, w niedzielę – spacer po miejscach związanych z biografią młodszego z braci Gierymskich.

 

Szczegółowe informacje o wystawie i finisażu są dostępne na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie: www.mnw.art.pl

 

10 sierpnia dobiegnie również końca wystawa „Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja“ prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...
"Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy"
Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego ...
Zaskakujące arte-fakty jednego z największych dzieł sztuki na świecie
Arcydzieło światowej sztuki, jedno z najwspanialszych dzieł ...