Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.08.2014 A A A
„Śpiew murów” w rocznicę Powstania Warszawskiego
TOMASZ CICHOCKI
Fot.Tomasz Cichocki

31 lipca w przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na placu Krasińskich w Warszawie odbył się niezwykły koncert „Śpiew murów” w reżyserii Jerzego Bielunasa. Zobaczyliśmy obrazy z 63 dni powstańczych zmagań, determinacji, euforii i młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł. Tytuł koncertu został zaczerpnięty z wiersza Tadeusza Gajcego Śpiew murów.


W każdym miejscu Warszawy, w murach domów, piwnicach odzywają się z samego dołu pięter, w szumach i szmerach głosy. Opowiadają historię miasta zapisaną w dniach radosnych i w tych dramatycznych, pełnych tragizmu. Idziemy za tymi głosami, za krzykiem spod ziemi.

 

Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień udzielili artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze. Byli to: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także aktorzy najmłodszej generacji – tegoroczni absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie - Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszył im chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego.

 

W scenariuszu wykorzystano też powstańcze pieśni oraz m.in. teksty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Adama Kamińskiego i fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, uznanego za arcydzieło utworu opisującego życie ludności cywilnej w czasie powstania.

 

Niezwykle ważną rolę odegrała także w koncercie zmieniająca się konstrukcja scenograficzna, która pozwalała widzieć wciąż nowe przestrzenie: ulice gdzie toczą się walki, piętra zburzonych kamienic, piwnice i kanały miasta, szkielety spalonych domów, ale i też harmonijne, piękne obrazy przedwojennej Warszawy i dynamiczne kadry nowej, odbudowanej stolicy.

 

Muzyczną klamrą koncertu były popularne piosenki opiewające piękno Warszawy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługiwała piosenka „Warszawo, piękna Warszawo” w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 roku oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru „To samo niebo”.

 

Na zakończenie tego niezwykłego wieczoru publiczność mogła usłyszeć „Sen o Warszawie” w wykonaniu Natalii Niemen i powtórnie utwór „Warszawo, piękna Warszawo” - tym razem zaśpiewany przez Stanisławę Celińską.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...