Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.08.2014 A A A
Ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na Festiwal Singera!
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

4 sierpnia ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na XI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 4 sierpnia br. można odbierać w biurze festiwalowym w Teatrze Żydowskim (Plac Grzybowski 12/16), a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) oraz na www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie www.eventim.pl. Na oficjalnej stronie Festiwalu Singera http://www.festiwalsingera.pl/ będzie można zapoznać się ze szczegółowym programem festiwalu.


Jak co roku festiwal dla miłośników kultury żydowskiej odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia. Oprócz licznych wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych czy warsztatów, ważną część stanowić będą spektakle teatralne. Od 23 do 31 sierpnia 2014 r. będą odbywać się spektakle dramatyczne, muzyczne i kabaretowe, monodramy oraz czytania performatywne. Na festiwalu zagoszczą polscy i zagraniczni artyści, m. in. Shmuel Shohat z Izraela ze spektaklem na podstawie „Bajek Robotów” Stanisława Lema, Maia Morgenstern z Teatru Żydowskiego w Rumunii, znana szerokiej publiczności z „Pasji” Mela Gibsona, Olgierd Łukaszewicz, Anna Polony, Wioleta Komar i wielu innych utalentowanych artystów.

 

Jednym z głównym wydarzeń tegorocznego Festiwalu Singera będzie polska premiera spektaklu „Robot Planet” w reżyserii izraelskiego twórcy Shmuela Shohata (25.08. o godz. 19.00). „Robot Planet” to sztuka inspirowana opowiadaniami z cyklu „Bajki robotów” Stanisława Lema. Bohater sztuki, Ijon Tichy zostaje wysłany przez służby bezpieczeństwa i wywiadu Ziemi jako szpieg na Planetę Robotów. Po pewnym czasie odkrywa szokującą prawdę, że wewnątrz każdego robota znajduje się człowiek. Spektakl łączy grę aktorską z animacją kukiełek oraz efekty specjalne inspirowane filmami science fiction z lat 50.

 

30 sierpnia o godz. 21.00 w monodramie „Tonight Lola Blau” wystąpi wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna Maia Morgenstern, znana m.in. z roli Maryi w filmie Mela Gibsona pt. „Pasja”. Będzie to nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach, jakie stały się udziałem wielu żydowskich artystów XX wieku.

 

W ramach imprezy towarzyszącej festiwalowi na dwa dni przed jego oficjalnym rozpoczęciem obejrzymy spektakl inspirowany malarstwem Marca Chagalla w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer „Bonjour Monsieur Chagall” (21.08., godz. 19.00), który już od trzydziestu pięciu lat pozostaje w repertuarze Teatru Żydowskiego i wystawiany był w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Montrealu. Następnego dnia zobaczymy  realizację klasycznego tekstu literatury żydowskiej: „Bóg Zemsty” wg Szaloma Asza w reżyserii rumuńskiego artysty Andreia Munteanu – związanego z Teatrem Żydowskim w Bukareszcie (22.08., godz. 19.00). Wioleta Komar wystąpi ze swoim monodramem „Diva”, za który została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku (23.08., godz. 17.30). „Ostatnia miłość” na podstawie tekstu Izaaka Bashevisa Singera, z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera, to typowa tragikomedia ze wspaniałym poczuciem humoru I. B. Singera, która jednocześnie uczy i bawi (23.08., godz. 19.30). Teatr NN z Lublina wykona „Opowieści zasłyszane” – Witold Dąbrowski z towarzyszeniem muzyków przybliży siedem opowieści z ziemi lubelskiej (27.08., godz. 17.30). 29 sierpnia o godz. 17.30 wystawiony zostanie spektakl poetycko-muzyczny „Opowieść o Zuzannie Ginczance”, w reżyserii i z udziałem Ewy Dąbrowskiej. 30 sierpnia o godz. 17.00 aktorzy Teatru Żydowskiego zaprezentują wybrane fragmenty biblijnych, poetyckich opowiadań Jacoba G. Rosenberga w spektaklu „Midrasze i przypowieści” w reż. Pawła Paszty.

 

Nie zabraknie też muzyczno-kabaretowych akcentów. 25 sierpnia o 17.30 odbędzie się przedstawienie w reż. Marka Branda „Tuwim or not Tuwim” – to program złożony z tekstów polskich artystów tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym, m. in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego czy Jana Brzechwy. Teatr Teka wystąpi ze spektaklem „Jeszcze chcę powiedzieć”, w którym zabrzmią piosenki z lat 20. i 30.: „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań” (26.08., godz. 18.00).

 

Ponadto w programie znajdą się czytania performatywne pisarzy izraelskich, w których będziemy mogli usłyszeć wybitnych polskich aktorów. W cyklu „Mistrzowie czytają” spotkamy się z Włodzimierzem Pressem (23.08. o godz. 12.00), Anną Polony (24.08. o godz. 12.30) oraz Olgierdem Łukaszewiczem (30.08. o godz. 12.00). W programie czytań performatywnych znajdą się też: „Po chińsku do Ciebie mówię” w reż. Pawła Paszty (22.08., godz. 17.30), „Wszystkie moje mamy” w wyk. Aliny Świdowskiej (24.08., godz. 16.00), „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz (25.08. o godz. 21.00) oraz „Kot Rabina” – czytanie komiksu Joann Sfar w reż. Jacka Papisa (28.08., godz. 19.00).

 

Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych widzów. 30 sierpnia o godz. 13.30 odbędzie się bajkowy spektakl familijny Teatru Żydowskiego „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”, oparty na tekstach Izaaka Bashevisa Singera w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków. To opowieść dla dzieci i dorosłych, która w barwny, zabawny, ale i mądry sposób opowiada o mieszkańcach pewnego miasta.

 

XI edycja Festiwalu Singera potrwa od 23 do 31 sierpnia 2014 roku w Warszawie. Wydarzenia będą odbywać się w Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz, na Placu Grzybowskim, w okolicach ulicy Próżnej oraz w Austriackim Forum Kultury. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Utwór i teledysk z udziałem aktorów spektaklu „Blef”
Warszawski Teatr Kamienica z przytupem otwiera nowy sezon teatralny ...
Premiera hitowej, światowej komedii w Teatrze Capitol!
Anna Czartoryska-Niemczycka, Aleksandra Domańska, Stefan Pawłowski, ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...