Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.08.2014 A A A
NATURA W WIELKIM FORMACIE W POZIOM 511
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Kojarzony z przemysłem i industrialną zabudową, Śląsk skrywa wiele niespodzianek. Jedną z nich jest niezwykła przyroda, która z pewnością zadziwi niejednego turystę, spodziewającego się tu jedynie kopalni i kominów. Stereotypowe postrzeganie regionu przełamuje wystawa fotografii „Natura 2000 w województwie śląskim”. Dotąd pokazywana w miastach, teraz przeniesie się w skalisty krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, do hotelu POZIOM 511.


Wystawę „Natura 2000 w województwie śląskim” tworzy 30 wielkoformatowych fotografii, wykonanych przez 15 fotografików przyrody. To, co często niewidoczne dla oka lub niezauważane w codziennym biegu, zostaje zaprezentowane w dużym przybliżeniu, z niezwykłą spostrzegawczością i wrażliwością. Prezentowane na wystawie fotografie pokazują, że krajobraz województwa nie został w pełni przekształcony przez człowieka – wiele miejsc pozostaje dzikich, tajemniczych, dających schronienie różnym gatunkom zwierząt i roślin. A te, które kiedyś zostały zniszczone, po zaprzestaniu działalności przemysłowej, stanowią siedliska dla wielu cennych gatunków.

 

Wystawa gościła dotąd w porcie lotniczym w Pyrzowicach, przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie oraz w centrum Częstochowy. Teraz „Natura 2000...” zostanie przeniesiona bliżej samej natury, w miejsce współgrające z jej misją i charakterem – do hotelu POZIOM 511.

 

POZIOM 511 znajduje się w Podzamczu, w pobliżu miejscowości Ogrodzieniec. Nazwa hotelu pochodzi od rzędnej posadowienia – ulokowany został na wysokości 511 m n. p. m., pośród wapiennych skał, wzgórz porośniętych lasami, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamkowych na szklaku Orlich Gniazd. Do hotelu wjeżdża się przez skalną bramę, która już zapowiada klimat miejsca. Nowoczesne, minimalistyczne, a jednocześnie wpisane w liczącą miliony lat naturę i współgrające z nią.

 

„Natura 2000 w województwie śląskim” zostanie zaprezentowana na zewnątrz, w otoczeniu zieleni, jurajskich ostańców oraz z widokiem na piękny krajobraz krainy. Zdjęcia będzie można podziwiać podczas spaceru po posesji, bądź z leżaków rozstawionych przed hotelem, w ramach błogiego odpoczynku.

 

Wystawa zorganizowana została w ramach projektu „W plecaku z Naturą – propagowanie spotkań z przyrodą”, realizowanego wspólnie przez Fundację Przyroda i Człowiek oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Wśród autorów zdjęć znaleźli się: Damian Czechowski, Andrzej Czylok, Artur Jurkowski, Marcin Karetta, Cezary Korkosz, Henryk Kościelny, Paweł Niemiec, Michał Piekarski, Krzysztof Pierzgalski, Tomasz Sczansny, Bogusław Sępioł, Andrzej Siudy, Marceli Ślusarczyk, Janusz Wojcieszak, Andrzej Zembik.

 

Fotografie będzie można obejrzeć w POZIOM 511 w dniach: 11 sierpnia do 1 września 2014.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...