Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.08.2014 A A A
Burmistrz na prezydenta, czyli o wyższości miast nad państwami
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Świat powinien postawić na współpracę miast, a nie państw narodowych, żeby lepiej sprostać wyzwaniom współczesności – przekonuje Prof. Benjamin Barber w swojej książce „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”, której polska premiera odbędzie się 24 września 2014 r.


Pragmatyzm, obywatelskie zaufanie, partycypacja, zamiłowanie do kreatywności, innowacji i współpracy – to cechy wspólne  dla miast na całym świecie, którymi zarządzają opisani w książce burmistrzowie. Profesor Barber, były doradca prezydenta Billa Clintona, propagator społeczeństwa obywatelskiego i autor kilkunastu książek, w tym głośnej "Dżihad kontra McŚwiat" przekonuje, że państwo narodowe straciło swą funkcjonalność i skuteczność wobec większości ważnych spraw dotyczących współczesnego społeczeństwa. Tym samym autor podejmuje polemikę z obowiązującą organizacją świata i wskazuje na trudności, z którymi państwa sobie nie radzą.

 

Autor pokazuje, że mer Paryża, burmistrz Nowego Jorku czy prezydent Wrocławia (wszyscy oni są bohaterami książki) mówią tym samym językiem, nawet jeśli pochodzą ze światów różnych ideologii. Kiedy rozmawiają, mówią o tym, w jaki sposób zarządzać ruchem ulicznym, jak usprawnić działanie policji, jaki rodzaj licencji powinny mieć taksówki w mieście. Takie właśnie konkrety stają się podstawą praktycznej współpracy. Profesor Barber podkreśla, że właśnie miasta są naturalną przestrzenią człowieka (dziś w miastach mieszka 70% ludności świata), tutaj się pracuje, mieszka, uczestnicy w życiu towarzyskim i publicznym. Podczas gdy udział w życiu państwa nierzadko ogranicza się do włożenia karty głosowania do urny i płacenia podatków.

 

Terroryzm, ubóstwo, handel narkotykami, bronią i ludźmi – wszystkie te ponadnarodowe problemy paraliżują państwa, ale są możliwe do rozwiązania na poziomie miast. Tylko miasta mogą być areną realnej, nie tylko deklarowanej współpracy i wymiany praktycznych rozwiązań.

 

– „Jeśli chcesz zbudować metro, tak jak teraz w Warszawie, nie pójdziesz do polskiego rządu i nie zapytasz, jak to zrobić, bo nic by z tego nie wyszło. Zamiast tego zwrócisz się do Paryża, Moskwy czy innych miast, które sieci metra już mają” – daje przykład prof. Barber.

 

Benjamin R. Barber jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Rutgera i Uniwersytetu w Nowym Jorku. Jest także założycielem i przewodniczącym Ruchu Współzależności „Obywatele Bez Granic”. Był doradcą wielu czołowych polityków, 
między innymi Bila Clintona i Howarda Deana. Jako teoretyk polityki Barber jest propagatorem skupienia się na społecznościach obywatelskich i zaangażowania w lokalną demokrację. Dotychczas w Polsce wydano jego trzy książki - „Dżihad kontra McŚwiat”, „Skonsumowani”, „Imperium strachu. Wojna, terroryzm i demokracja”.

 

Autor: Benjamin R. Barber                                                                                            
Tytuł: Gdyby burmistrzowie rządzili światem                                                                          
Wydawnictwo: Muza SA                                                                                                 
Data premiery: 24.09.2014                                                                                            
Tłumaczki: Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk                                                                        
Stron: 480Cena detaliczna: 43,99 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
WIRTUALNA FAMA 2020
Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z ...
Nominacje do Nagrody Gombrowicza
Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody ...
Poeta uwolniony. Zmiany organizacyjne Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020
Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych ...
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...