Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.08.2014 A A A
Zapomniani kompozytorzy w Krakowie
INFORMACJA PRASOWA
Na zdjęciu Paweł Albiński. Fot. materiał prasowy

Niezbadane archiwa i zbiory biblioteczne przez lata skrywały partytury zapomnianych, wybitnych kompozytorów. Odnalezione i zinterpretowane przez pianistę Pawła Albińskiego, ponownie zaczynają rozbrzmiewać na salach koncertowych. Podczas recitalu w Dworku Białoprądnickim w Krakowie kompozycje te usłyszymy po raz pierwszy w Polsce.


Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zaprasza na kolejny recital fortepianowy Pawła Albińskiego z cyklu „Zapomniani kompozytorzy” (20 sierpnia, godz. 18.00). To już piąte wydarzenie w ramach projektu, którego celem jest aktywne rozpowszechnianie wiedzy o twórczości i życiu zapomnianych dzisiaj – zmarłych kompozytorów. Zamysłem koncertów jest rozwijanie sztuki muzycznej poprzez odnajdywanie nieznanych obecnie dzieł i poszerzanie światowego repertuaru o nowe nazwiska.

 

Sierpniowy koncert artysty zaowocuje pierwszym w Polsce wykonaniem  - w całości na żywo - znaczących form muzycznych pochodzących z państw europejskich, m.in. Belgii i Łotwy. Paweł Albiński jako pierwszy wykona „Cztery preludia na fortepian” skomponowane przez Lūciję Garūtę (1902-1977) oraz „Wielką sonatę fortepianową g-moll” autorstwa Guillaume Lekeu (1870 – 1894). Na program koncertu w Dworku złożą się kompozycje pomijane przez pianistów z powodu ich wysokiego stopnia trudności oraz ogromnej potrzeby emocjonalnego zaangażowania.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej utworów, usłyszymy również balladę w formie wariacji na temat pieśni napisaną przez portugalskiego kompozytora – José Vianna Da Motty (1868-1948) oraz jedną z ilustracyjnych etiud ukraińskiego postromantyka - Sergeia Bortkiewicza (1877-1952).

 

Cykl koncertowy „Zapomniani kompozytorzy” jest corocznym wydarzeniem realizowanym w Dworku Białoprądnickim w Krakowie, a sam projekt Pawła Albińskiego zauważany jest przez coraz to większe grono odbiorców - zarówno w Polsce jak i za granicą. W ramach tego projektu w roku 2013 pianista wystąpił w Filharmonii Lwowskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty”. Pawłowi Albińskiemu udało się przywrócić do życia już ponad 30 niewykonywanych wcześniej dzieł fortepianowych, a nazwiska 16 kompozytorów przestały być już zapomniane.

 

Recital „Zapomniani kompozytorzy” odbędzie się w środę, 20 sierpnia, o godz. 18.00 w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego w Krakowie przy ulicy Papierniczej 2. Wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...