Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.08.2014 A A A
Zapomniani kompozytorzy w Krakowie
INFORMACJA PRASOWA
Na zdjęciu Paweł Albiński. Fot. materiał prasowy

Niezbadane archiwa i zbiory biblioteczne przez lata skrywały partytury zapomnianych, wybitnych kompozytorów. Odnalezione i zinterpretowane przez pianistę Pawła Albińskiego, ponownie zaczynają rozbrzmiewać na salach koncertowych. Podczas recitalu w Dworku Białoprądnickim w Krakowie kompozycje te usłyszymy po raz pierwszy w Polsce.


Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zaprasza na kolejny recital fortepianowy Pawła Albińskiego z cyklu „Zapomniani kompozytorzy” (20 sierpnia, godz. 18.00). To już piąte wydarzenie w ramach projektu, którego celem jest aktywne rozpowszechnianie wiedzy o twórczości i życiu zapomnianych dzisiaj – zmarłych kompozytorów. Zamysłem koncertów jest rozwijanie sztuki muzycznej poprzez odnajdywanie nieznanych obecnie dzieł i poszerzanie światowego repertuaru o nowe nazwiska.

 

Sierpniowy koncert artysty zaowocuje pierwszym w Polsce wykonaniem  - w całości na żywo - znaczących form muzycznych pochodzących z państw europejskich, m.in. Belgii i Łotwy. Paweł Albiński jako pierwszy wykona „Cztery preludia na fortepian” skomponowane przez Lūciję Garūtę (1902-1977) oraz „Wielką sonatę fortepianową g-moll” autorstwa Guillaume Lekeu (1870 – 1894). Na program koncertu w Dworku złożą się kompozycje pomijane przez pianistów z powodu ich wysokiego stopnia trudności oraz ogromnej potrzeby emocjonalnego zaangażowania.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej utworów, usłyszymy również balladę w formie wariacji na temat pieśni napisaną przez portugalskiego kompozytora – José Vianna Da Motty (1868-1948) oraz jedną z ilustracyjnych etiud ukraińskiego postromantyka - Sergeia Bortkiewicza (1877-1952).

 

Cykl koncertowy „Zapomniani kompozytorzy” jest corocznym wydarzeniem realizowanym w Dworku Białoprądnickim w Krakowie, a sam projekt Pawła Albińskiego zauważany jest przez coraz to większe grono odbiorców - zarówno w Polsce jak i za granicą. W ramach tego projektu w roku 2013 pianista wystąpił w Filharmonii Lwowskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty”. Pawłowi Albińskiemu udało się przywrócić do życia już ponad 30 niewykonywanych wcześniej dzieł fortepianowych, a nazwiska 16 kompozytorów przestały być już zapomniane.

 

Recital „Zapomniani kompozytorzy” odbędzie się w środę, 20 sierpnia, o godz. 18.00 w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego w Krakowie przy ulicy Papierniczej 2. Wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Czesław Mozil i muzykująca młodzież na święta
Czesław Mozil stworzył muzyczny kalendarz prowadzący słuchaczy ...
Opera Rara: Mieszkania jako małe sale koncertowe
Krakowski festiwal zaprosi publiczność do wspólnego muzykowania ...
Zagraj na Rawa Blues Festival
Ruszyły przygotowania do 39 edycji festiwalu Rawa Blues. Na ...
Dziś rusza Festiwal Radio Azja!
Już za chwilę Warszawę zaleją azjatyckie dźwięki. Przed ...