Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.08.2014 A A A
Muzyczny wrzesień dla dzieci i dorosłych w Pałacu Dąmbskich w Toruniu
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Wrzesień w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu upłynie pod znakiem klasyki polskiej piosenki. Usłyszymy ją w seansach przedwojennego kina, w interpretacjach aktorskich oraz w jazzowej aranżacji. Koniec miesiąca należeć będzie do najmłodszych. 27 września premiera spektaklu „Rosnę”.


Na dużym ekranie, czyli kino w teatrze
Wydarzenia z polską piosenką w roli głównej rozpoczną się już w pierwszym tygodniu miesiąca. Teatr Muzyczny zaprasza do swojej siedziby przy ul. Żeglarskiej na kontynuację czwartkowego cyklu pokazów przedwojennego polskiego filmu muzycznego. Ostatnie seanse cyklu odbędą się 4 i 11 września, a wypełnią je filmy z muzyką Henryka Warsa. 4 września zapraszamy na legendarną komedię „Piętro wyżej” z 1937 roku, w reżyserii Leona Trystana, z której pochodzą tak znane szlagiery Warsa, jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, czy „Sex Appeal” (oba oczywiście w wykonaniu Eugeniusza Bodo). Z kolei 11 września wyświetlony zostanie o 2 lata starszy „Antek Policmajster” w reż. Michała Waszyńskiego, którego akcja toczy się w Warszawie znajdującej się pod zaborem rosyjskim. Tytułowy Antek z warszawskiego Kercelaka (w tej roli Adolf Dymsza) przypadkowo zostaje wzięty za nowego policmajstra przez podwładnych i zaczyna wprowadzać w policji swoje porządki. Intrydze towarzyszą oczywiście piosenki Warsa. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

 

L.A.Trio na Żeglarskiej
Piosenki Henryka Warsa oraz inne polskie evergreeny usłyszymy we wrześniu również w jazzowej interpretacji. Stanie się tak za sprawą zespołu L.A. Trio Bogdana Hołowni, twórcy znanego m.in. z longplayów Henryk Wars Songbook i Jerzy Wasowski Songbook, poświęconych twórczości dwóch wybitnych polskich kompozytorów muzyki popularnej. 7 września o godzinie 19:00 w Pałacu Dąmbskich L.A. Trio zagra jazz w klimacie charakterystycznym dla Zachodniego Wybrzeża USA. Nienagannie elegancki, klarowny, relaksująco-swingujący, unoszący w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów Los Angeles. Na fortepianie zagra Bogdan Hołownia, na kontrabasie - Andrzej „Bruner” Gulczyński, znany z „Nocnej Zmiany Bluesa”, a na perkusji Józef Eliasz. Gościnnie wystąpią Marcin Gawdzis, Janusz Szrom oraz Adam Wendt. Podczas niemal dwugodzinnego koncertu muzycy wykonają najbardziej rozpoznawalne polskie szlagiery ubiegłego stulecia, takie jak „Ada to nie wypada”, „Sex appeal” czy „Groszki i róże”. Bilety: 30/20 zł.

 

Muzyka klasyczna z przymrużeniem oka
„Poważni niepoważni” to rozrywkowe podejście do kanonu operowego. Arie zaaranżowane w lekki sposób, przeplatane zabawnym komentarzem i dowcipem sytuacyjnym, składają się na wyjątkowe spotkanie muzyczne, które przybliża muzykę poważną publiczności. W półtoragodzinnym programie, artyści pragną pokazać, że muzyka klasyczna to wielki rezerwuar kulturalnej rozrywki, przy której nie sposób się nudzić. Zapraszamy 19 września 2014 r. o godz. 19.00 do Pałacu Dąmbskich. Bilety: 20/15 zł.

 

Piotr Machalica w Toruniu i Ciechocinku
Piotr Machalica, wybitny aktor teatralny i filmowy, słynie z doskonałej interpretacji piosenek Okudżawy, Brassensa i Wołka. Swoje dokonania w zakresie interpretacji piosenki aktorskiej podsumował na płycie „Moje chmury lecą nisko” wydanej w 2012 r. W naszym regionie pojawi się pod koniec września w ramach trasy „Koncert na 25-lecie…bynajmniej”. 27 września w Ciechocinku (g. 19:30) i 28 września w Pałacu Dąmbskich w Toruniu (g. 19:00) aktor wystąpi z towarzyszeniem dwóch gitar – Michała Walczaka i Krzysztofa Niedźwieckiego. Usłyszymy piosenki Leonarda Cohena („I’m Your Man”, „Famous Blue Raincoat”), Johnny’ego Casha („Walk the Line”), Seweryna Krajewskiego („Remedium”), a także utwory Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa i Edwarda Stachury. Bilety: 40/30 zł.

 

Teatr dla najmłodszych
Już 27 września o 14:00 premiera pierwszego spektaklu skierowanego do najmłodszych w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu. „Rosnę” w reżyserii Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego to idealna propozycja na pierwsze spotkanie naszych pociech z teatrem. Aby wciągnąć najmłodszych w opowieść o dzieciach bujających w obłokach, tam, gdzie mieszkają anioły, aktorzy posługują się gestem, mimiką i ruchem scenicznym. Chociaż skierowane do przedszkolaków, przedstawienie jest na tyle przystępne, że można się na nie wybrać już z rocznym malcem. Bogata oprawa plastyczna i muzyczna spektaklu, będąca dziełem Jolanty Brejdak i Zbigniewa Krzywańskiego, uwrażliwia najmłodszych odbiorców na sztukę i kształtuje na samodzielnych jej odbiorców. W rolach głównych: Małgorzata Jakubiec-Hauke, Natalia Maja Jakubowska, Radosław Smużny, Damian Droszcz. W dniu premiery odbędzie się dodatkowy, bezpłatny spektakl dla dzieci z toruńskich i okolicznych domów dziecka. Bilety: 15/10 zł.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...