Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.04.2012 A A A
Jaka będzie tegoroczna PAKA?
TŁ / INFORMACJE ORGANIZATORÓW
Kabaret LIQUIDMIME podczas zeszłorocznej PAKI zdobył Grand Prix przeglądu. Fot. Arch. Zimowej Akcji Kabaretowej

Dużymi krokami zbliża się finał 28. Przeglądu Kabaretów PAKA. Impreza odbędzie się w dniach 25-29 kwietnia w krakowskiej Rotundzie. W tym roku przegląd zorganizowany będzie pod hasłem „Kabaretowa Mapa Polski”.


PAKA to jeden z najstarszych przeglądów kabaretowych w Polsce. Przez wiele lat obowiązywała opinia, iż zwycięstwo w konkursie otwiera młodym kabaretom drzwi do ogólnopolskiej kariery. Ostatnio jednak nagradzane grupy nie odnosiły wielkich komercyjnych sukcesów, werdykty uznawano za mocno kontrowersyjne, a o samej imprezie mówi się, że powinna na nowo poszukać swojej tożsamości.

 

Jaka będzie tegoroczna PAKA? Czas pokaże. Na pewno warto zapoznać się z programem i wybrać coś dla siebie, bo jak pisał pewien blog o kabarecie: (tam) Będą wszyscy!

 

PROGRAM PAKI 2012

 

25.04.2012 (środa)

18.00: PASZPORT PROSZĘ! CZYLI NAJAZD SKŁADÓW POGRANICZNYCH – ZA 40/45 PLN

Cz. 1 Wieczór Ostatniej Szansy

ZYGZAK (Warszawa), MARCIN WOJCIECH (Rybnik), TIRURIRU (Zielona Góra),  PAWEŁ RESZELA (Ostrów Wielkopolski). Prowadzenie: Nowaki.

Cz.  2 „Granice Polski”

ŁOWCY.B, NOWAKI,  SZARPANINA, ŚWIERSZCZYCHRZĄSZCZ, CZESUAF

Są takie kabarety, które mają zdecydowanie bliżej za granicę niż do pierwszego większego miasta w Polsce. Ba! Są takie kabarety, którym do pierwszego większego miasta w Polsce bardziej opłaca się jechać przez zagranicę. Życie nad granicą ma swoje plusy i minusy. Ot choćby taki Szczecin: z jednej strony większa ilość kantorów i szybszy import nowych mód,  z drugiej strony - jak Niemcy znowu wejdą to tam na dzień dobry... Czy zatem opłaca się być pogranicznikiem? Podczas najazdu składów pogranicznych postarają się na to pytanie odpowiedzieć: Szarpanina, Nowaki, Łowcy.B, Czesuaf i Świerszczychrząszcz!

 

26.04.2012 (czwartek)

17.00 - PREZENTACJE KONKURSOWE CZ. 1 – ZA 25/35PLN

MAŁA GRANDA (Orzesze), SCIBOR SZPAK (Wrocław), RÓBMY SWOJE (Kraków), MARCIN SITEK (Warszawa)

Prowadzenie: Agnieszka Maryla Sobańska (Jurki)  Jarek Marek Sobański (Słuchajcie)

 

20.00 - ŚLĄZISZ IS EASY - KABARETON ŚLĄSKI - ZA 40/45PLN

KABARET MŁODYCH PANÓW,  LIQUIDMIME (laureat Grand Prix 27. PAKI), ŁOWCY.B, ŚCIBOR SZPAK , Gościnnie:  SMILE

Piyrszy roz w Krakowie. Profesorowie zakamuflowanego uniwersytetu niemieckiego przybliżać będą tajniki mowy śląskiej i obyczajów. Będą do tego wykorzystywać pomoce naukowe i różne takie one. Dla was nasi studenci mamy przygotowane szkloki, amoloki i kopalnioki, oczywiście do cyckania. Celem naszego spotkania będzie wyczyszczenie was wszystkich z niepotrzebnych naleciałości polskich. Wyrobimy 300% normy i wydobędziemy śmiech z najgłębszych pokładów waszego poczucia humoru. Po naszym spotkaniu Wasze serca będą czarne jak węgiel brunatny, w żyłach popłynie wodzionka, a z nosa każdemu puści się moczka. Poznacie wyższą kulturę, wyższe obyczaje, wszystko wyższe, bo z górnego śląska. Bydziecie umieć heklować, rychtować, szporować, hajcować, onaczyć, dżistać i przetwiyrać się. Jeżeli nie potrafisz choć jednej z tych czynności, koniecznie musisz u nas być. Toż paczcie tam jako!

 

22.30 - POJEDYNEK MIAST - CZYLI KABARETY W NOWYCH ODSŁONACH – ZA 35/45PLN

LIMO, CZESUAF, SMILE, FORMACJA CHATELET

Prowadzenie: Tomasz Jachimek

Pojedynek miast będzie mocnym uderzeniem tegorocznej PAKI. Zamiast krwi poleje się jednak strumień żartów. W zaciętej walce zmierzą się ze sobą reprezentanci czterech miast: Lublina – Kabaret Smile, Poznania – Kabaret Czesuaf, Trójmiasta – Kabaret Limo, oraz Krakowa – Formacja Chatelet. Zakorzenione od wieków regionalne spory rozwiąże publiczność wybierając, który z kabaretów poradził sobie najlepiej z premierowymi wariacjami na tematy wymyślone przez przeciwników. Zasady pojedynku są bardzo proste. Każdy kabaret podaje jeden tytuł, do którego wszyscy reprezentanci układają skecz lub piosenkę. Nie będzie łatwo, bo kabareciarze zadbali o wyszukane i nietuzinkowe tematy – kabaret Limo „Skecz bez przekazu, ze schematyczną sytuacją i przeróbką piosenki w środku”, kabaret Smile „A miało być tak pięknie”, kabaret Czesuaf „Ja się nie nadaję”, Formacja Chatelet „Lepiej późno niż wcale”. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów i grą fair play czuwać będzie sędzia pojedynku Tomasz Jachimek.  Kto wygra walkę o miano kabaretowej stolicy Polski? Przyjdźcie i zobaczcie!

 

27.04.2012  (piątek)

17.00 - PREZENTACJE KONKURSOWE CZ. 2 -  ZA 25/35PLN

LAUREAT WIECZORU OSTATNIEJ SZANSY,  KABARET NIC NIE  SZKODZI (Wrocław), KABARET PUK (Kraków), MICHAŁ KEMPA I DIAPAZONY (Warszawa)

Prowadzenie:  Kabaret Młodych Panów

 

20.15 - WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ - KABARETON STOŁECZNY - 50/60PLN

KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU, GRUPA MOCARTA, STADO UMTATA, JOANNA KOŁACZKOWSKA,  KABARETUS FRASZKA (laureat Grand Prix PAKA 2011)

Prowadzenie: Artur Andrus

Czy Warszawa da się lubić? A skąd! A gdzież! A w życiu! A jednak… Z kabaretową fajką pokoju przybędą do Krakowa najwyśmienitsi warszawscy artyści, aby Was przekonać, że jednak się da! Podczas kabaretonu stołecznego zobaczycie Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupę MoCarta, Joannę Kołaczkowską, Artura Andrusa oraz zeszłorocznych laureatów PAKI – grupy Stado Umtata i Kabaretus Fraszka. Występujący spróbują udowodnić, że śmiech przełamuje wszystkie bariery, nawet te krakowsko-warszawskie, oraz, że nie taka stolica straszna, jak ją malujemy. Czy im się to uda? Pewnie nie, ale przekonajcie się o tym sami!

 

22.30 - SKĄD I DOKĄD - DROGI POLSKIEGO STAND-UP’U – ZA 25/35PLN

Abelard Giza, Mariusz Kałamaga, Kacper Ruciński, Antoni Syrek-Dąbrowski, Karol Kopiec, Przemysław Pilarski oraz uczestnicy Open mike

Prowadzenie: Katarzyna Piasecka

Wieczór solistów 28 PAKI odpowie na pytanie skąd i dokąd zmierza polski stand up. Na scenie pojawią się najlepsi stand up’erzy polskiej sceny kabaretowej: Abelard Giza (stand up comedy Bez Cenzury, Kabaret LIMO), Kacper Ruciński (stand up comedy Bez Cenzury, W Gorącej Wodzie Kompani), Mariusz Kałamaga (Kabaret Łowcy. B), a także Antoni Syrek-Dąbrowski, Karol Kopiec i Przemysław Pilarski (stand up Polska). Artyści oprócz przygotowanych programów, dostaną także improwizowane zadania do wykonania. Najlepszego stand up’era sceny głównej wybierze najbardziej surowe jury – publiczność! Nie bądźcie jednak zbyt surowi, bo karta może się odwrócić – po występach solistów rozpocznie się tzw. Open Mike. Zaprosimy na scenę pierwszych piętnastu śmiałków, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w dziedzinie stand up’u. Kandydaci przygotowują krótki program, lecz po upływie pięciu minut, publiczność zgodnie z tradycją amerykańskich wieczorów stand up comedy, może śmiałków wygwizdać, wybuczeć lub brawami dać szansę na dokończenie występu. Wieczór poprowadzi znana i lubiana Katarzyna Piasecka.

 

28.04.2012 (sobota)

18.00:  NOWE KABARETOWE SZLAKI, CZYLI NAJLEPSI NA PACE 2012 - ZA 55/70PLN

KONCERT LAUREATÓW

Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk

Gościnnie: Joanna Kołaczkowska (Hrabi), Agnieszka Litwin- Sobańska (Jurki), Ewa Błachnio (Limo)

Scenariusz i koordynacja: Władysław Sikora

Podczas koncertu laureatów zobaczycie zwycięzców tegorocznej PAKI - przyszłość polskiego kabaretu! Tradycyjnie koncert poprowadzi jedyny i niezawodny Piotr Bałtroczyk - od wielu lat dyżurny konferansjer krakowskiej PAKI.

Ale to nie koniec niespodzianek!

Gościnnie zobaczyć będzie można piękne oblicze kabaretu - Joannę Kołaczkowską, Agnieszkę Litwin- Sobańską i Ewę Błachnio, które specjalnie na ten wieczór przygotują dla Was niespodziankę. Występom towarzyszyć będzie muzyka na żywo, melodyjne aranżacje na pianinie, gitarze, perkusji i gitarze basowej.

Całość swym ciekawym pomysłem połączy Władysław Sikora znany z Kabaretu Potem.

Na kabaretowy szlak, z nowymi nieoszlifowanymi diamentami, zaprasza PAKA!

 

21.30:  IMPROWIZACJE KRAKOWSKIE – 75-TY WIECZÓR KOMEDII IMPROWIZOWANEJ – ZA 40/50PLN

GRUPA AD HOC I CZŁONKOWIE KABARETÓW: CIACH, HRABI, SŁUCHAJCIE, KABARETU MORALNEGO NIEPOKOJU

Gościnnie: MACIEJ STUHR

„Trzy, dwa, jeden, imprać!” zakrzykną już po raz 75-ty improwizatorzy z Grupy AD HOC na scenie Rotundy. Każdy, kto choć raz uczestniczył w Wieczorze Komedii Improwizowanej, wie że warto dołączyć do tego okrzyku, a zaraz potem zasypać ich jak najbardziej szalonymi i abstrakcyjnym pomysłami na to, co powinno wydarzyć się na scenie. Nie będą się migać, bo w improwizacjach władza leży w rękach publiczności.

Jak na jubileusz przystało, koncert „Improwizacje krakowskie” okraszony zostanie niespodziankami i wyjątkowymi gośćmi. Na scenie, obok Grupy AD HOC, pojawią się członkowie kabaretów Ciach, Hrabi, Moralnego Niepokoju, Słuchajcie oraz Maciek Stuhr. Taka okrasa gwarantuje niezapomniany, pełen wrażeń wieczór, więc już możecie zacierać ręce i przygotowywać najbardziej wymyślne i szalone sugestie dla improwizatorów. Przyjdźcie i przekonajcie się, czy im sprostają!

 

29.04.2012  (niedziela)

18.30: KONCERT GALOWY 28. PAKI - KABARETON PONADWOJEWÓDZKI - ZA 120/90/70PLN

KIJÓW CENTRUM

KABARET HRABI, IRENEUSZ KROSNY, ARTUR ANDRUS, JURKI, LIMO oraz zwycięzcy 28. PAKI

Prowadzenie i scenariusz: Kabaret Hrabi

Tegoroczny Przegląd ma tytuł „Kabaretowa Mapa Polski” zatem właśnie 29 kwietnia o godz. 18.30 zakończymy te szczególną podróż.

A z nami artyści, których znamy i podziwiamy, a także Ci, którzy rozpoczynają swoją karierę – laureaci 28. PAKI.

Koncert został wyreżyserowany przez kabaret Hrabi, którego liderzy Dariusz Kamys (reżyser i pomysłodawca kultowego serialu „Spadkobiercy”) i Joanna Kołaczkowska, dawniej członkowie kabaretu Potem, są gwarancją najwyższej jakości.

Oprócz nich na scenie zobaczymy Ireneusza Krosnego, artystę, który z ruchu zrobił specyficzny walor satyryczny, dwa znakomite kabarety: Limo z Gdańska i Jurki z Zielonej Góry oraz dziennikarza radiowej trójki i jednocześnie satyryka Artura Andrusa.

Gwarantujemy zatem wszystko, co najlepsze: znakomite teksty, świetną grę sceniczną,  żarty najwyższych lotów, zaskakujące pointy, czyli wszystko to, czego oczekujemy od dobrego kabaretu. Czy może być milszy sposób na spędzenie niedzielnego wieczoru?

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Początek lutego z Karnawałem Teatralnym
Rodzinne sprawy ukazane z przymrużeniem oka, inauguracja Komedialni ...
Impro na Społecznej Scenie Debiutów
W ramach projektu Stand-Up Debiuty Teatr WARSawy zaprasza na ...
Czy Ursynów to już STOLICA komedii? Zakończył się Festiwal Komedii Stolica
Miniony weekend (17-20 października) Dzielnicowy Ośrodek Kultury ...
Festiwal Komedii Stolica: Strzelająć śmiechem na Ursynowie
Wystrzałowa inscenizacja teatralna i nie mniej dynamiczny ...