Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.08.2014 A A A
NOWY FESTIWAL KINO DZIECI JUŻ ZA MIESIĄC! Jest już znany program imprezy
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

50 pięknych filmów. 15 miast w Polsce. 10 dni pokazów, zabaw, warsztatów i rozmów. Kino Dzieci, czyli największe w Polsce filmowe święto dla dzieciaków startuje 27 września. Ogłaszono pełny program festiwalu oraz została uruchomiona nowa strona internetowa wydarzenia.


Kino Dzieci to najlepsze produkcje nakręcone w ostatnich latach dla młodych widzów, w większości niepokazywane dotąd w Polsce. To filmowa uczta dla dzieci w wieku 5-12 lat, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Okazja do wspólnego przeżywania kina, zabaw i rozmów inspirowanych filmowymi opowieściami. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, a pokazy odbywać będą się od 27 września do 5 października w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu.

 

Program Kina Dzieci tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny blok to prezentacja kina norweskiego, wzorcowego przykładu, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

 

Wśród festiwalowych hitów są ekranizacje bestsellerowych norweskich książek Tora ÅgeBringsværda i Anne G. Holt„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” oraz „Kacper i Emma – ferie zimowe”. Reżyser ArneLindtnerNæss (jeden z gości Kina Dzieci) z wyczuciem połączył animację z filmem aktorskim oraz piosenkami. Powstały pełne ciepła i pozytywnej energii produkcje dla dzieci od 5 lat. Ich bohaterowie wspólnie stawiają czoła takim wyzwaniom, jak pierwszy dzień w przedszkoluczy wyjazd na ferie bez rodziców. Każdy z filmów przyciągnął w Norwegii 300 tys. widownię. Holenderską kinematografię reprezentować będzie „Niesforny Bram”,uznany w Holandii za film 2012 roku. Anna van der Heide nakręciłaniebanalnąhistoria o trudnych relacjach łączących świat dzieci i dorosłych. Familijne kino w najlepszym wydaniu przyjedzie z Republiki Południowej Afryki: „Felix” Roberty Durrant to opowieść o małym fanie jazzu, który marzy o karierze saksofonisty. Na szczególną uwagę zasługują także animacje: magiczna „Nocturna” nakręcona w hiszpańsko-francuskiej koprodukcji przez AdriàGarcíę, VíctoraMaldonado oraz nagradzany na międzynarodowych festiwalach francuski film „Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa” w reżyserii Marka Boreala iThibautaChatela. To mądra opowieść oswajająca dzieci z najtrudniejszymi tematami, jak odejście bliskiej 
osoby.

 

Filmy można oglądać kierując się tematyką lub smakując po trochu każdą z festiwalowych sekcji. W wyborze pomogą opisy,które znaleźć można na festiwalowej stroniewww.kinodzieci.pl. Przy każdym filmie umieszczono precyzyjną informację, dla jakiego wieku jest przeznaczony (5+, 6+, 7+, 9+. 10+). Dodatkowo na stronie pojawią się inspirujące materiały do zabaw i rozmów z dziećmi. Bo festiwal to więcej niż pokazy filmowe. Równie ważne, co oglądanie jest 
dzielenie się emocjami, zabawa, dyskusja. Po seansach zaplanowano zajęcia plastyczne dla dzieci, a także warsztaty dla rodziców.

 

Festiwal to dwa konkursy – swoje nagrody przyznają jury dziennikarzy oraz pisarzy. W skład pierwszego wejdą: Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka oraz Paweł T. Felis. Pisarzy reprezentować będą: Joanna Olech, Agata Królak oraz Rafał Kosik. Najlepszy film festiwaluwybierze takżepubliczność.

 

Festiwalowi towarzyszykonferencja w Warszawieoraz cykl paneli w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu pod wspólnym hasłem „Kręcimy kulturą dla dzieci”.

 

To próba diagnozy stanu kultury dziecięcej w Polsce, a w szczególności okazja do przyjrzenia się ofercie filmowej dla najmłodszych. Spotkania moderowane przez Martę Lipczyńską – Gil (szefową wydawnictwa Hokus-Pokus) przygotowano z myślą o twórcach, producentach, edukatorach, animatorach, krytykach, ale także wszystkich, którym temat jest bliski. W programie m.in. wykład Małgorzaty Ohme o wpływie filmowych treści na rozwójpsycho-społeczny dzieci, masterclass z norweskim reżyserem ArneLindtnerNaessem oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego na festiwalu Kina Dzieci zabrakło pełnometrażowych polskich produkcji.

 

Pokazy festiwalowe są biletowane. Cena: od 5 do 12 zł w zależności od kina.Pełny program festiwalu Kino Dzieci oraz lista kin są już na stronie www.kinodzieci.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...