Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.08.2014 A A A
NOWY FESTIWAL KINO DZIECI JUŻ ZA MIESIĄC! Jest już znany program imprezy
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

50 pięknych filmów. 15 miast w Polsce. 10 dni pokazów, zabaw, warsztatów i rozmów. Kino Dzieci, czyli największe w Polsce filmowe święto dla dzieciaków startuje 27 września. Ogłaszono pełny program festiwalu oraz została uruchomiona nowa strona internetowa wydarzenia.


Kino Dzieci to najlepsze produkcje nakręcone w ostatnich latach dla młodych widzów, w większości niepokazywane dotąd w Polsce. To filmowa uczta dla dzieci w wieku 5-12 lat, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Okazja do wspólnego przeżywania kina, zabaw i rozmów inspirowanych filmowymi opowieściami. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, a pokazy odbywać będą się od 27 września do 5 października w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu.

 

Program Kina Dzieci tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny blok to prezentacja kina norweskiego, wzorcowego przykładu, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

 

Wśród festiwalowych hitów są ekranizacje bestsellerowych norweskich książek Tora ÅgeBringsværda i Anne G. Holt„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” oraz „Kacper i Emma – ferie zimowe”. Reżyser ArneLindtnerNæss (jeden z gości Kina Dzieci) z wyczuciem połączył animację z filmem aktorskim oraz piosenkami. Powstały pełne ciepła i pozytywnej energii produkcje dla dzieci od 5 lat. Ich bohaterowie wspólnie stawiają czoła takim wyzwaniom, jak pierwszy dzień w przedszkoluczy wyjazd na ferie bez rodziców. Każdy z filmów przyciągnął w Norwegii 300 tys. widownię. Holenderską kinematografię reprezentować będzie „Niesforny Bram”,uznany w Holandii za film 2012 roku. Anna van der Heide nakręciłaniebanalnąhistoria o trudnych relacjach łączących świat dzieci i dorosłych. Familijne kino w najlepszym wydaniu przyjedzie z Republiki Południowej Afryki: „Felix” Roberty Durrant to opowieść o małym fanie jazzu, który marzy o karierze saksofonisty. Na szczególną uwagę zasługują także animacje: magiczna „Nocturna” nakręcona w hiszpańsko-francuskiej koprodukcji przez AdriàGarcíę, VíctoraMaldonado oraz nagradzany na międzynarodowych festiwalach francuski film „Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa” w reżyserii Marka Boreala iThibautaChatela. To mądra opowieść oswajająca dzieci z najtrudniejszymi tematami, jak odejście bliskiej 
osoby.

 

Filmy można oglądać kierując się tematyką lub smakując po trochu każdą z festiwalowych sekcji. W wyborze pomogą opisy,które znaleźć można na festiwalowej stroniewww.kinodzieci.pl. Przy każdym filmie umieszczono precyzyjną informację, dla jakiego wieku jest przeznaczony (5+, 6+, 7+, 9+. 10+). Dodatkowo na stronie pojawią się inspirujące materiały do zabaw i rozmów z dziećmi. Bo festiwal to więcej niż pokazy filmowe. Równie ważne, co oglądanie jest 
dzielenie się emocjami, zabawa, dyskusja. Po seansach zaplanowano zajęcia plastyczne dla dzieci, a także warsztaty dla rodziców.

 

Festiwal to dwa konkursy – swoje nagrody przyznają jury dziennikarzy oraz pisarzy. W skład pierwszego wejdą: Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka oraz Paweł T. Felis. Pisarzy reprezentować będą: Joanna Olech, Agata Królak oraz Rafał Kosik. Najlepszy film festiwaluwybierze takżepubliczność.

 

Festiwalowi towarzyszykonferencja w Warszawieoraz cykl paneli w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu pod wspólnym hasłem „Kręcimy kulturą dla dzieci”.

 

To próba diagnozy stanu kultury dziecięcej w Polsce, a w szczególności okazja do przyjrzenia się ofercie filmowej dla najmłodszych. Spotkania moderowane przez Martę Lipczyńską – Gil (szefową wydawnictwa Hokus-Pokus) przygotowano z myślą o twórcach, producentach, edukatorach, animatorach, krytykach, ale także wszystkich, którym temat jest bliski. W programie m.in. wykład Małgorzaty Ohme o wpływie filmowych treści na rozwójpsycho-społeczny dzieci, masterclass z norweskim reżyserem ArneLindtnerNaessem oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego na festiwalu Kina Dzieci zabrakło pełnometrażowych polskich produkcji.

 

Pokazy festiwalowe są biletowane. Cena: od 5 do 12 zł w zależności od kina.Pełny program festiwalu Kino Dzieci oraz lista kin są już na stronie www.kinodzieci.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...