Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.09.2014 A A A
„Dziedziczki Soplicowa”- historia kobiet z Czombrowa
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

W historii literatury Dwór w Czombrowie zapisał się jako pierwowzór Mickiewiczowskiego Soplicowa. W 180 rocznicę pierwszego wydania „Pana Tadeusza”, warto powrócić do tej narodowej epopei, a także sięgnąć po „Dziedziczki Soplicowa” autorstwa prawnuczki ostatnich właścicieli Czombrowa – Joanny Puchalskiej.


Dwór w Czombrowie, leżący nieopodal Nowogródka nie przez przypadek zapisał się w literaturze jako pierwowzór Soplicowa. Jedna z bohaterek książki „Dziedziczki Soplicowa” - Aniela z Wierzejskich Uzłowska była bowiem matką chrzestną Adama Mickiewicza. Matka narodowego wieszcza – Barbara Majewska, później po mężu  Mickiewiczowa - zajmowała wówczas we dworze ważne stanowisko panny apteczkowej, a zaufanym ekonomem był dziadek poety. Adam Mickiewicz na pewno bywał tam jako dziecko. Pewne jest również to, że położenie Czombrowa znalazło wierne odbicie w opisie dworu z „Pana Tadeusza”: „Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju, na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany (...)” W dodatku w poemacie pobrzmiewają poetyckie echa zdarzeń, które naprawdę miały w Czombrowie miejsce.

 

Ocalone, dworskie archiwum oraz rekonstrukcja faktów, pozwoliły autorce zajrzeć w codzienność życia w szlacheckim dworze w wieku XIX i na początku XX. Joanna Puchalska przedstawia w książce losy trzech kobiet, które zamieszkiwały ówczeny Czombrów. To właśnie Bededykta z Haciskich Karpowiczowa, Aniela z Wierzejskich Uzłowska i Maria z Popławskich Karpowiczowa były najważniejszymi kobietami w czombrowskim dworze. To  one miały swój udział w tym, że dwór przetrwał trudne chwile W książce „Dziedziczki Soplicowa” można znaleźć zarówno odtworzone wspomnienia, jak również liczne fotografie, pochodzące z rodzinnych albumów. Utrwalają one nie tylko obraz czombrowskiego dworu, ale także wizerunki członków rodziny i najważniejsze wydarzenia z ich życia.Właśnie  w  Czombrowie w 1928 roku kręcono plenerowe ujęcia do  pierwszej ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii  Ryszarda Ordyńskiego.

 

Joanna Puchalska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej i autorka publikacji o tematyce kresowej. Jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogródczyźnie.

 

Autor: Joanna Puchalska

Tytuł: Dziedziczki Soplicowa

Data premiery: 10 września 2014

Wydawnictwo: MUZA SA

Cena: 39,99 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...