Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.09.2014 A A A
Mrożąca krew w żyłach powieść Yrsy Sigurdardóttir od dziś dostępna w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Yrsa Sigurdardóttir, skandynawska królowa kryminału, powraca. Na islandzkim pustkowiu Ódinn prowadzi dochodzenie w sprawie wydarzeń w dawnym ośrodku wychowawczym dla chłopców. Na pozór zwykła sprawa okazuje się dla niego bardzo osobista i dramatyczna w skutkach. Książka „Niechciani” trafi do rąk czytelników już 10 września.


Ódinn, urzędnik państwowy, zajmuje się kontrolą warunków w byłych domach poprawczych, których wychowankowie domagają się odszkodowania za złe traktowanie. Po tym, jak jego żona ginie po upadku z okna, mieszka sam z jedenastoletnią córką Run. Nie potrafi jednak się z nią porozumieć. Dodatkowo Ódinn otrzymuje w pracy nowe zadanie, ma ustalić, co wydarzyło się wiele lat temu w położonym na pustkowiu zamkniętym ośrodku Krókur. Bada między innymi sprawę dwóch chłopców, którzy w tajemniczych okolicznościach udusili się spalinami w samochodzie. Im bardziej Ódinn zagłębia się w to dochodzenie, tym częściej wydaje mu się, że dopadają go upiory z przeszłości. Zaczyna też wątpić, czy śmierć jego żony była rzeczywiście zwykłym wypadkiem i czy nie miał on w nim swojego udziału.

 

Wstrząsające tajemnice ośrodka poprawczego czytelnik odkrywa poprzez historię Aldís, byłej pracownicy Krókur. Dziewczyna rozpoczęła tam pracę w 1974 roku i stopniowo poznawała sekrety małżeństwa prowadzącego ośrodek. Jej opowieść będzie miała ogromne znaczenie dla śledztwa, które wiele lat później przeprowadzi Ódinn.

 

Tajemnice skrywane przez lata w domu wychowawczym, makabryczne odkrycia, gęstniejąca atmosfera. „Niechciani” to książka dla czytelników o stalowych nerwach, którą powinno się czytać tylko przy szczelnie zamkniętych oknach.

 

Niespodziewane zwroty akcji, nieprawdopodobne wątki, które splatają się w najmniej oczekiwanym momencie i przeszywający chłód Islandii to tylko niektóre cechy wyróżniające pisarstwo Yrsy Sigurdardóttir.

 

Yrsa Sigurdardóttir (ur. 1963, w Reykjaviku), okrzyknięta została królową powieści kryminalnej. Jest autorką serii kryminałów, której główną bohaterką jest prawniczka Thora. Jej książki przetłumaczono na trzydzieści języków. Nakładem Wydawnictwa MUZA SA ukazały się  m.in. „Trzeci znak”, „Weź moją duszę”, „Pamiętam cię”  i „Statek śmierci”.

 

„Niechciani” Yrsa Sigurdardóttir

Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Data premiery: 10 września 2014

Wydawnictwo: MUZA SA

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...