Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.09.2014 A A A
Rozpoczął się XII Festiwal Sacrum Profanum
TOMASZ CICHOCKI
Konferencja prasowa festiwalu. Fot. Tomasz Cichocki

W niedzielę w Krakowie po raz dwunasty rozpoczął się jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej - Sacrum Profanum. Jego gwiazdami będą m.in. Philip Glass, Laurie Anderson, Kronos Quartet i London Sinfonietta.


Festiwal zainaugurował w niedzielę 14 września koncert w wykonaniu Squarepushera i orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Charlesa Hazlewooda. Brytyjski artysta tworzący awangardową elektronikę zaprezentował swoją kompozycję "Ufabulum". Zabrzmiały również utwory Iannisa Xenakisa, George'a Benjamina, Gyorgya Ligetiego i Oliviera Messiaena.W poniedziałek 15 września w Łaźni Nowej wystąpił legendarny amerykański kompozytor tworzący w nurcie minimal music Philip Glass, któremu towarzyszyli pianiści - Maki Namekawa z Japonii i doskonale znany krakowskiej publiczności Piotr Orzechowski. Artyści wykonają 20 etiud Glassa.

 

We wtorek 16 września odbędą aż dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich, "All-Reich", utwory ikony amerykańskiego minimalizmu Steve'a Reicha wykona nowojorski zespół Alarm Will Sound pod kierunkiem Alana Piersona, wystąpią w Muzeum Inżynierii Miejskiej, przy ul. Świętego Wawrzyńca 15). Zaś o godz. 22 w Łaźni Nowej w ramach swojej trzydniowej rezydencji na festiwalu wystąpi Kronos Quartet. Obchodzący 40-lecie istnienia słynny kwartet smyczkowy stanowi esencję amerykańskiej muzyki współczesnej, w której akademickość współbrzmi z awangardą. W ich wykonaniu usłyszymy kosmiczną i multimedialną kompozycję "Sun Rings" Terry'ego Rileya. Dzieło inspirowane jest biblioteką dźwięków NASA, na którą składają się odgłosy nagrywane w kosmosie.

 

W środę 17 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej podczas koncertu "Field Recordings 2" utwory P. Glassa, RIcharda Parry'ego z Arcade Fire i Lee Ranaldo z Sonic Youth wezmą na warsztat zespół Bang on a Can All-Stars, Skalpel oraz Lee Ranaldo. W Łaźni zaprezentuje się ponownie Kronos Quartet. Zaprezentuje utwory napisane bądź zaaranżowane specjalnie z myślą o zespole.

 

Trzeci i ostatni raz zagra Kronos Quartet w czwartek 18 września w Łaźni Nowej. Gwiazdą tego koncertu będzie amerykańska performerka, kompozytorka i wokalistka eksperymentalna Laurie Anderson, która wspólnie z kwartetem wykona autorską kompozycję "Landfall".

 

Festiwal potrwa do 20 września. Wtedy odbędą się koncerty London Sinfonietty oraz jubileusz 25-lecia wytwórni Warp, na którym wystąpią m.in. Autechre, Battles, Hudson Mohawke, Rustie i Darkstar.

 

Szczegółowe informacje na www.sacrumprofanum.com.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Lee „Scratch" Perry zamyka listę muzycznych gwiazd festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2019
Tegoroczny główny line-up zamykamy ogłoszeniem artysty, który ...
Microphone Masters XII. Freestyle Battle
Już 24 maja w Rzeszowskim klubie Vinyl odbędzie się XII edycja ...
GŁOS NOWEGO POKOLENIA! GWIAZDY PRZYSZŁY NA KONCERT!
10 maja, w Teatrze Capitol w Warszawie odbyła się premiera ...
Wasio – SAM. Solowy album lidera OCN to folkowo-songwriterskie klimaty.
Maciej Wasio, dotychczas lider zespołu rockowego OCN obecnie ...