Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.09.2014 A A A
Rozpoczął się XII Festiwal Sacrum Profanum
TOMASZ CICHOCKI
Konferencja prasowa festiwalu. Fot. Tomasz Cichocki

W niedzielę w Krakowie po raz dwunasty rozpoczął się jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej - Sacrum Profanum. Jego gwiazdami będą m.in. Philip Glass, Laurie Anderson, Kronos Quartet i London Sinfonietta.


Festiwal zainaugurował w niedzielę 14 września koncert w wykonaniu Squarepushera i orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Charlesa Hazlewooda. Brytyjski artysta tworzący awangardową elektronikę zaprezentował swoją kompozycję "Ufabulum". Zabrzmiały również utwory Iannisa Xenakisa, George'a Benjamina, Gyorgya Ligetiego i Oliviera Messiaena.W poniedziałek 15 września w Łaźni Nowej wystąpił legendarny amerykański kompozytor tworzący w nurcie minimal music Philip Glass, któremu towarzyszyli pianiści - Maki Namekawa z Japonii i doskonale znany krakowskiej publiczności Piotr Orzechowski. Artyści wykonają 20 etiud Glassa.

 

We wtorek 16 września odbędą aż dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich, "All-Reich", utwory ikony amerykańskiego minimalizmu Steve'a Reicha wykona nowojorski zespół Alarm Will Sound pod kierunkiem Alana Piersona, wystąpią w Muzeum Inżynierii Miejskiej, przy ul. Świętego Wawrzyńca 15). Zaś o godz. 22 w Łaźni Nowej w ramach swojej trzydniowej rezydencji na festiwalu wystąpi Kronos Quartet. Obchodzący 40-lecie istnienia słynny kwartet smyczkowy stanowi esencję amerykańskiej muzyki współczesnej, w której akademickość współbrzmi z awangardą. W ich wykonaniu usłyszymy kosmiczną i multimedialną kompozycję "Sun Rings" Terry'ego Rileya. Dzieło inspirowane jest biblioteką dźwięków NASA, na którą składają się odgłosy nagrywane w kosmosie.

 

W środę 17 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej podczas koncertu "Field Recordings 2" utwory P. Glassa, RIcharda Parry'ego z Arcade Fire i Lee Ranaldo z Sonic Youth wezmą na warsztat zespół Bang on a Can All-Stars, Skalpel oraz Lee Ranaldo. W Łaźni zaprezentuje się ponownie Kronos Quartet. Zaprezentuje utwory napisane bądź zaaranżowane specjalnie z myślą o zespole.

 

Trzeci i ostatni raz zagra Kronos Quartet w czwartek 18 września w Łaźni Nowej. Gwiazdą tego koncertu będzie amerykańska performerka, kompozytorka i wokalistka eksperymentalna Laurie Anderson, która wspólnie z kwartetem wykona autorską kompozycję "Landfall".

 

Festiwal potrwa do 20 września. Wtedy odbędą się koncerty London Sinfonietty oraz jubileusz 25-lecia wytwórni Warp, na którym wystąpią m.in. Autechre, Battles, Hudson Mohawke, Rustie i Darkstar.

 

Szczegółowe informacje na www.sacrumprofanum.com.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„CZŁOWIEK Z LASU” – przełomowy projekt JOSZKA BRODY!
Ucieczka od zgiełku miasta, zmartwień, pracy. Powrót do natury, ...
Henry No Hurry wyrusza w trasę po schroniskach górskich!
Ekipę Wawrzyńca Dabtowskiego spotkacie na przełęczach górskich ...
Pamiętamy '44: zapowiedź płyty Michała Urbaniaka "For Warsaw With Love
For Warsaw with love to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ...
MUSIC WITH NO BORDERS
"Music with No Borders” to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie ...