Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.09.2014 A A A
Kronos Quartet Residency 40th Anniversary
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

W ramach Sacrum Profanum w środę, 17 września, świętował swoje czterdzieste urodziny zespół Kronos Quartet. Muzycy wykonali między innymi kompozycję "Lux Aeterna", napisaną przez Clinta Mansella do filmu Darrena Aronofskiego "Requiem dla snu". W programie jubileuszowego koncertu, znalazły się niekonwencjonalnie dobrane utwory - te najpopularniejsze, ale również i te mało znane.


Nowojorski kwartet zaczął od "Aheym" Bryce'a Dessnera z grupy The National. Potem zabrzmiał "G-Song" Terry'ego Rileya. Zaskoczenie wywołało wykonanie "Last Kind Words" – jest to swingująca interpretacja klasycznego bluesa Geeshie Wiley z lat 30. Pojawiły się także klezmerskie wątki w "Sim Sholom" Altera Yechiela Karniola, a skandynawskie- "Tusen Tankar".

 

Pierwsza część koncertu zakończyła się wykonaniem poruszającego "WTC 9/11" - muzycznego hołdu Steve'a Reicha dla ofiar zamachu na World Trade Center na taśmę i kwartet smyczkowy.

 

Druga część koncertu rozpoczęła się od tematu z filmu "Requiem dla snu" Darrena Aronofkiego. Napisana przez Clinta Mansella "Lux Aeterna", z charakterystycznym motywem melodycznym, to chyba najbardziej znany utwór z repertuaru Kronos Quartetu.

 

Potem "Harp and Altar" i na finał swego jubileuszowego występu na festiwalu Sacrum Profanum amerykański kwartet wykonał po raz pierwszy w Polsce "String Quartet No. 6" Philipa Glassa.

 

W ramach bisów zespół Kronos Quartet zaprezentował skoczny utwór syryjskiego artysty, Omara Souleymana "La Sidounak Sayyad" i potem publiczność usłyszała niesamowitą, smyczkową wersję utworu "Purple Haze" Jimiego Hendrixa.

 

Organizatorami Festiwalu Sacrum Profanum są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Henry No Hurry wyrusza w trasę po schroniskach górskich!
Ekipę Wawrzyńca Dabtowskiego spotkacie na przełęczach górskich ...
Pamiętamy '44: zapowiedź płyty Michała Urbaniaka "For Warsaw With Love
For Warsaw with love to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ...
MUSIC WITH NO BORDERS
"Music with No Borders” to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie ...
DESTROYERS wraca na Śląsk po ponad 25 latach!
Destroyers to zespół, który szczyt popularności przeżywał ...