Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.09.2014 A A A
Kronos Quartet Residency 40th Anniversary
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

W ramach Sacrum Profanum w środę, 17 września, świętował swoje czterdzieste urodziny zespół Kronos Quartet. Muzycy wykonali między innymi kompozycję "Lux Aeterna", napisaną przez Clinta Mansella do filmu Darrena Aronofskiego "Requiem dla snu". W programie jubileuszowego koncertu, znalazły się niekonwencjonalnie dobrane utwory - te najpopularniejsze, ale również i te mało znane.


Nowojorski kwartet zaczął od "Aheym" Bryce'a Dessnera z grupy The National. Potem zabrzmiał "G-Song" Terry'ego Rileya. Zaskoczenie wywołało wykonanie "Last Kind Words" – jest to swingująca interpretacja klasycznego bluesa Geeshie Wiley z lat 30. Pojawiły się także klezmerskie wątki w "Sim Sholom" Altera Yechiela Karniola, a skandynawskie- "Tusen Tankar".

 

Pierwsza część koncertu zakończyła się wykonaniem poruszającego "WTC 9/11" - muzycznego hołdu Steve'a Reicha dla ofiar zamachu na World Trade Center na taśmę i kwartet smyczkowy.

 

Druga część koncertu rozpoczęła się od tematu z filmu "Requiem dla snu" Darrena Aronofkiego. Napisana przez Clinta Mansella "Lux Aeterna", z charakterystycznym motywem melodycznym, to chyba najbardziej znany utwór z repertuaru Kronos Quartetu.

 

Potem "Harp and Altar" i na finał swego jubileuszowego występu na festiwalu Sacrum Profanum amerykański kwartet wykonał po raz pierwszy w Polsce "String Quartet No. 6" Philipa Glassa.

 

W ramach bisów zespół Kronos Quartet zaprezentował skoczny utwór syryjskiego artysty, Omara Souleymana "La Sidounak Sayyad" i potem publiczność usłyszała niesamowitą, smyczkową wersję utworu "Purple Haze" Jimiego Hendrixa.

 

Organizatorami Festiwalu Sacrum Profanum są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
CHELSEA zagra u Pameli
W poniedziałek (23.09.2019) w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela ...
Ale pinkno ta piosynka była: Pieśni z podramowskiej wsi
Tradycja kilku pokoleń śpiewających kobiet i jedna ich ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...