Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.04.2012 A A A
W Łodzi skonfrontują się studenci najważniejszych uczelni aktorskich w Polsce

Dzisiaj rozpoczął się jubileuszowy 30. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną m.in. przedstawienia dyplomowe studentów państwowych uczelni teatralnych z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Festiwal potrwa do 28 kwietnia.


Celem imprezy jest prezentacja, konfrontacja oraz promocja dokonań studentów czterech najważniejszych uczelni teatralnych w Polsce: Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

 

Młodzi aktorzy każdej z tych uczelni, przez pięć kolejnych dni, pokażą na deskach Teatrów: Studyjnego PWSFTviT, Nowego, im. Jaracza oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych swoje przedstawienia dyplomowe.  Będziemy mogli zobaczyć zatem następujące sztuki w wykonaniu aktorów:

 

Akademii Teatralnej w Warszawie: „Przypadki Pana Jourdain” w reż. Waldemara Śmigasiewicza, „Zabawę” Sławomira Mrożka w reż. Anny Seniuk, „Merlin/Proca” Nikołaja Kolady w reż. Norberta Rakowskiego oraz „Zabawę jak nigdy” w reż. Wiesława Komasy;

 

Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie: „Ja-jestem-nim” w reż. Szymona Kaczmarka, „Mroczna gra albo historie dla chłopców” w reż. Iwony Kempy oraz musical „Maria Severa” w reż. Tadeusza Bradeckiego, oraz w wykonaniu Wydział Teatru Tańca w Bytomiu spektakl „Czyż nie dobija się koni” w adaptacji Jerzego Stuhra i reż. Waldemara Raźniaka;

 

Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu: „Testament psa, czyli historia o miłosiernej” w reż. Remigiusza Brzyka, Hanocha Levina „Poper. Wybrane sceny. Pavor noc turnus” w reż. Agnieszki Korytkowskiej oraz „Świadectwa wzlotu upadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka” w reż. Sebastiana Majewskiego.

 

Studenci filmówki w ramach festiwalu wystawią natomiast „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reż. Wieniamina Filsztyńskiego, „Z Różewicza dyplom” na podst. dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Zbigniewa Brzozy, „Roberto Zucco” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej oraz „Instynkt gry” w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

 

Przedstawienia oceniać będzie jury złożone z uznanych reżyserów teatralnych i filmowych: Marcina Wrony, Magdaleny Piekorz, Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Natalii Korczakowskiej.

 

Obok przedstawień dyplomowych zostaną również zaprezentowane sceniczne umiejętności aktorów zagranicznych uczelni: Reduty Berlin, Uniwersytetu Muzycznego Sztuki Dramatycznej i Mediów z Hanoweru oraz Instytutu Teatralnego z Jekaterynburga.

 

Tegoroczny festiwal zakończy przedstawienie „Zoyka's Flat/ Zoykina Kvartira” Michaiła Bułhakowa w wykonaniu moskiewskiego All-Russian State University of Cinematography. Wydarzeniu ma towarzyszyć spotkanie z Nikołajem Koladą.

 

Organizatorem festiwalu jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Współorganizatorem imprezy jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...