Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.04.2012 A A A
W Łodzi skonfrontują się studenci najważniejszych uczelni aktorskich w Polsce

Dzisiaj rozpoczął się jubileuszowy 30. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną m.in. przedstawienia dyplomowe studentów państwowych uczelni teatralnych z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Festiwal potrwa do 28 kwietnia.


Celem imprezy jest prezentacja, konfrontacja oraz promocja dokonań studentów czterech najważniejszych uczelni teatralnych w Polsce: Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

 

Młodzi aktorzy każdej z tych uczelni, przez pięć kolejnych dni, pokażą na deskach Teatrów: Studyjnego PWSFTviT, Nowego, im. Jaracza oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych swoje przedstawienia dyplomowe.  Będziemy mogli zobaczyć zatem następujące sztuki w wykonaniu aktorów:

 

Akademii Teatralnej w Warszawie: „Przypadki Pana Jourdain” w reż. Waldemara Śmigasiewicza, „Zabawę” Sławomira Mrożka w reż. Anny Seniuk, „Merlin/Proca” Nikołaja Kolady w reż. Norberta Rakowskiego oraz „Zabawę jak nigdy” w reż. Wiesława Komasy;

 

Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie: „Ja-jestem-nim” w reż. Szymona Kaczmarka, „Mroczna gra albo historie dla chłopców” w reż. Iwony Kempy oraz musical „Maria Severa” w reż. Tadeusza Bradeckiego, oraz w wykonaniu Wydział Teatru Tańca w Bytomiu spektakl „Czyż nie dobija się koni” w adaptacji Jerzego Stuhra i reż. Waldemara Raźniaka;

 

Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu: „Testament psa, czyli historia o miłosiernej” w reż. Remigiusza Brzyka, Hanocha Levina „Poper. Wybrane sceny. Pavor noc turnus” w reż. Agnieszki Korytkowskiej oraz „Świadectwa wzlotu upadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka” w reż. Sebastiana Majewskiego.

 

Studenci filmówki w ramach festiwalu wystawią natomiast „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reż. Wieniamina Filsztyńskiego, „Z Różewicza dyplom” na podst. dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Zbigniewa Brzozy, „Roberto Zucco” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej oraz „Instynkt gry” w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

 

Przedstawienia oceniać będzie jury złożone z uznanych reżyserów teatralnych i filmowych: Marcina Wrony, Magdaleny Piekorz, Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Natalii Korczakowskiej.

 

Obok przedstawień dyplomowych zostaną również zaprezentowane sceniczne umiejętności aktorów zagranicznych uczelni: Reduty Berlin, Uniwersytetu Muzycznego Sztuki Dramatycznej i Mediów z Hanoweru oraz Instytutu Teatralnego z Jekaterynburga.

 

Tegoroczny festiwal zakończy przedstawienie „Zoyka's Flat/ Zoykina Kvartira” Michaiła Bułhakowa w wykonaniu moskiewskiego All-Russian State University of Cinematography. Wydarzeniu ma towarzyszyć spotkanie z Nikołajem Koladą.

 

Organizatorem festiwalu jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Współorganizatorem imprezy jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...