Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.10.2014 A A A
10 TYSIĘCY WIDZÓW NA FESTIWALU KINO DZIECI
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” zwyciężył podczas zakończonej wczoraj pierwszej edycjiKina Dzieci. Ta pozytywna opowieść o parze przedszkolaków, którzy dzielnie stawiają czoła nowym wyzwaniom 17 października trafi do ogólnopolskiej dystrybucji.


Kino Dzieci przyciągnęłow całej Polsce ponad 10 tys. widzów. W warszawskim Muranowie podczas seansów i filmowych warsztatów bawiło się w sumie 4 tys. osób.

 

Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się odnieść sukces.Frekwencja była wyższa niż zakładaliśmy – mówi Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. – Świetnie sprawdził się pomysł organizowania warsztatów po filmach. Dla rodziców był okazją do spędzenia dodatkowego czasu z dziećmi. Dla nas szansą poznania małych i dużych widzów, dla których tworzymy Kino Dzieci.Przebojem okazały się filmy dla najmłodszych 4-7-latków – m.in. dwie części przygód Kacpra i Emmy, „Niesforny Bram”, zestawy krótkich metraży z „Miejscem na miotle” na czele. Cieszymy się też, że podczas wydarzeń towarzyszących spotkało się kilkudziesięciu profesjonalistówzajmujących kulturą dla dzieci, by wspólnie rozmawiać, dyskutować ipoznawać kulisy pracy norweskich reżyserów, którzy byli naszymi gośćmi.Udało nam się także zwrócić uwagę, na brak polskich filmów w programie festiwalu i otworzyć dyskusję o rosnącym zapotrzebowaniu na takie kino w Polsce.

 

Podczas festiwalu jury oraz publiczność przyznały nagrody Kwiatu Paproci dla najlepszych produkcji. Zwycięzcą okazała się pełna ciepła norweska opowieść „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” w reżyserii ArneLindtnerNaessa. Film zdobył Kwiat Paproci publiczności oraz dziennikarzy. Reprezentanci świata mediów (Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka, Paweł T. Felis) w uzasadnieniu napisali, że to „film, który pozwala spojrzeć na świat z perspektywy najmłodszych i udowadnia, że kino dla kilkulatków nie musi być infantylne, za to pięknie może łączyć aktorstwo i animację, a przede wszystkim wdzięk, humor, atrakcyjną fabułę i szlachetny przekaz”. Jury dziennikarzy dodatkowo wyróżniło „Feliksa” w reżyserii Roberty Durrant. „Znakomite zdjęcia i hipnotyczne, jazzujące dźwięki stają się materią kapitalnej opowieści o chłopcu walczącym o marzenia i o muzyce unieważniającej wszelkie podziały” – uzasadniali dziennikarze. Jury pisarzy (Joanna Olech, Rafał Kosik, Agata Królak) najbardziej przypadł do gustu „Mecz życia” w reżyserii KatarinyLauning:„Nagradzamy świetnie opowiedzianą historię o silnej i odważnej nastolatce, która rzuca wyzwanie ciężkiej chorobie. Film omija mielizny stereotypów, oryginalnie portretuje dziewczęta i chłopców na progu dojrzewania. (…) Znakomite aktorstwo - zarówno nastoletnich odtwórców ról, jak i dorosłych, czyni fabułę wiarygodną. Nominalnie dla młodej widowni, w istocie film zachwyci widzów w każdym wieku.”

 

Festiwal Kino Dzieci gościł w 15 miastach w Polsce od 25 września do 6 października. W programie znalazło się 50 pięknych filmów, w większości niepokazywanych dotąd w Polsce. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które jest organizatorem festiwalu zapewnia, że już myśli nad kolejną edycją. Wcześniej jednak zaprasza dzieci i rodziców do kin w całej Polsce na film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”. Jego oficjalna premiera odbędzie się 17 października. Wszyscy, którzy nie mieli okazji zobaczyć go podczas festiwalu Kino Dzieci mogą nadrobić zaległości. „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” to pierwsza dziecięca produkcja, którą do ogólnopolskiej dystrybucji wprowadza Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...