Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.10.2014 A A A
Złote Anioły pofrunęły, Tofifest rozpoczęty!
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Agata Kulesza, Jerzy Hoffman i Mirosław Dembiński odebrali w sobotę, 18 października, podczas gali otwarcia 12. edycji MFF Tofifest, nagrody specjalne festiwalu — Złote Anioły i Flisaki. Podczas rozpoczynającego się w Toruniu Tofifest, w 16 pasmach pokazanych zostanie ponad 160 filmów. Imprezie towarzyszy festiwal muzyczny Audiowizje.


Specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości odebrał na gali nominowany do Oscara reżyser Jerzy Hoffman, twórca ekranizacji Trylogii Sienkiewicza.

 

Ten Anioł będzie dla mnie aniołem stróżem. Jestem bardzo wzruszony nagrodą właśnie tego festiwalu, właśnie w tym mieście, z którym wiąże mnie tyle wspomnień — mówił Hoffman, który w Toruniu zrealizował swój słynny film Prawo i pięść z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Trochę się poczułem nostalgicznie, bo ten Anioł jest za całokształt twórczości i wyglądałoby na to, że czas już umierać. Ale zapewniam was, mnie się jeszcze umierać nie chce! — kończył w burzy oklasków. Wizyta Hoffmana na Tofifest związana jest także z pokazami jego dokumentu Ukraina – historia narodu w ramach pasma ukraińskiego. Ukraina, jest mi — zaraz po Polsce — najbardziej bliska – wyznał reżyser podczas gali otwarcia, mówiąc o tym filmie.

 

Złoty Anioł dla wybitnej aktorki europejskiej trafił w ręce Agaty Kuleszy. Aktorka znana jest ze znakomitych kreacji w Róży Wojciecha Smarzowskiego i Idzie Pawła Pawlikowskiego. Ta druga rola została właśnie zgłoszona do szerokiego grona aktorek ubiegających się o Oscara 2015. Kulesza, odbierając Anioła, dziękowała za nagrodę Tofifest sprzed... 7 lat. Wtedy toruński festiwal przyznał jej jedną z pierwszych w jej karierze nagród aktorskich za rolę w filmie Kilka prostych słów Anny Kazejak. Wtedy jej nie mogłam odebrać, ale cieszę się, że dziś mogę być z Wami, bo każda nagroda to wspaniały sygnał, że ktoś docenia moją pracę — mówiła Kulesza.

 

Specjalna nagroda Flisak Tofifest, przyznawana wybitnym filmowcom związanym z regionem kujawsko-pomorskim, trafiła w ręce dokumentalisty Mirosława Dembińskiego. Dembiński jest zdobywcą kilkudziesięciu nagród na światowych festiwalach i pomysłodawcą projektu Świat od świtu do zmierzchu. Odbierając Flisaka podkreślał, jak wielkie ma on znaczenie dla niego — człowieka, który wychowywał się, żyjąc pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.

 

Podczas 9 dni Tofifest i Audiowizji pokazanych zostanie ponad 160 filmów, odbędzie się ponad 30 koncertów. Wśród gości znajdą się aktorzy Daniel Olbrychski i Danuta Szaflarska, reżyserzy Bohdan Sláma (Czechy), Ilmaar Raag (Estonia), Lech Majewski, Syllas Tzoumerkas (Grecja) i wielu innych.

 

Nagrody filmowe zostaną rozdane w 4 głównych konkursach: pełnometrażowych debiutów On Air, krótkich metraży Shortcut, filmów polskich From Poland i kina kujawsko-pomorskiego Lokalizacje. W składach jurorskich zasiądą między innymi: dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kitanov, reżyser Tomasz Wasilewski (Płynące wieżowce), aktorzy — Agata Trzebuchowska (Ida), Marcin Kowalczyk (Jesteś Bogiem) i Olga Bołądź (Służby specjalne) oraz reżyser Robert Wichrowski (Francuski numer).

 

Osią tematyczną tegorocznego Tofifest jest pasmo Zjawiska: Nordic Noir, czyli kino oparte o niezwykle popularne, skandynawskie kryminały. Tofifest jako pierwszy w Polsce próbuje zanalizować ten rodzący się na naszych oczach nurt. Ukrainie poświęcono specjalne pasmo, w którym znajdzie się m.in. kandydat do Oscara Przewodnik (Povodyr) czy film I am Femen o liderce ruchu społecznego Femen Oksanie Shachko.

 

Zobaczymy też kino Litwy, Łotwy i Estonii w paśmie Viva Bałtyk!, filmy flamandzkie i walońskie we Flandrii vs. Walonii. Tofifest uczci 30-lecie śmierci François Truffaut, prezentując retrospektywę jego filmów. Ciekawie zapowiada się pasmo Three Bs, w którym zderzona zostanie twórczość trzech hiszpańskich reżyserów: Luisa Garcii Berlangi, Luisa Bunuela i Juana Antonio Bardema.

 

W trakcie Tofifest 2014 po raz pierwszy odbędą się Audiowizje, innowacyjny festiwal muzyczny, stawiający na wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu. O główną nagrodę Audiowizje Showcase zawalczy aż 30 młodych grup muzycznych z całej Polski. Na warsztatach Muzyka do nakręcenia ekipa filmowa pod wodzą reżysera Bogdana Dziworskiego zrealizuje teledysk do muzyki zespołu wybranego przez internautów.

 

12. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 18–26 października 2014 roku w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa" oraz w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Audiowizje odbywały się będą w „Od Nowie" i 5 klubach muzycznych na toruńskim Starym Mieście w dniach 21–25 października 2014 roku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...
„Biedne istoty” - oscarowa produkcja od dziś w Disney+
Wszyscy fani kina mogą zanurzyć się już w niezwykłym świecie ...