Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 26.04.2012 A A A
Jeppe czyli ostatni z idiotów
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy

W najbliższy piątek 27 kwietnia o 19.00, do Teatru Druga Strefa  w Warszawie zaprasza na spektakl „Jeppe”, inspirowany filmem „Idioci” Larsa von Triera.


Przedstawienie opowiada o łamaniu norm społecznych, wierności ideom, pozornej wolności, osamotnieniu i normalności, definiującej obłęd. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w chaotycznych wspomnieniach bohatera, mierzącego się z traumatycznymi przeżyciami, które są zazwyczaj spychane w podświadomość.

 

Inspiracją dla spektaklu „Jeppe” stał się film Larsa von Triera „Idioci”. Przedstawienie opowiada historię członka zbuntowanej grupy ludzi, którzy symulując choroby psychiczne, pozwalali sobie na przekraczanie norm społecznych. Grupa rozpadła się, ale Jeppe pozostał wierny jej ideom. Powrót do rzeczywistości oznaczałby dla niego utratę wolności pozornej, uzależnionej od łamania konwenansów. Poza tym musiałby sobie uświadomić, że kobieta jego życia, Josephine, też należy do przeszłości.

 

Smutek i osamotnienie to cena jaką płaci za usprawiedliwiającą brak logiki wolność. Bohaterowi pozostają tylko emocje, jedyne prawo rządzące jego światem. Pobyt w pokoju Jeppe to nie tylko okazja do uczestnictwa w chaotycznych wspomnieniach, ale i możliwość zmierzenia się z traumatycznymi przeżyciami, które są zazwyczaj spychane w podświadomość albo rozpamiętywane samotnie, w czterech ścianach.

 

Właśnie dlatego widz, świadek tych rozważań, musi zastanowić się nad tym, czym jest tak zwana normalność, która definiuje obłęd.

 

Tytułową rolę na deskach Teatru Druga Strefa zagra Marcin Zarzeczny, a sam spektakl wyreżyserowała Ewa Kaleta.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...