Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.10.2014 A A A
STARTUJE PIERWSZA EDYCJA POP! FESTIWALU
INFORMACJA PRASOWA

POP! Festiwal to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kulturze popularnej, które rozpocznie się 7 listopada w Warszawie i potrwa trzy dni. Celem pierwszej edycji festiwalu jest pokazanie czym jest dobra pop kultura i jak do niej dotrzeć. Tematem przewodnim będą mroczne historie z gatunku neo noir. W ramach festiwalu odbędą się pokazy klasycznych filmów tego nurtu i pop kulturowe dyskusje z nagradzanymi pisarzami kryminałów. Podczas festiwalu swoją inaugurację będzie miała także literacka Nagroda im. H. Sienkiewicza. Wszystkie wydarzenie odbędą się w Kinie Iluzjon.


Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy – mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

 

Pierwsza edycja będzie poświęcona popularnemu w latach 40. i 50. XX wieku stylowi neo noir, który z zasady nigdy nie kończy się happy endem. Bohaterami są prywatni detektywi, hipnotyzujące femme fatale oraz zwykli ludzie, którzy przypadkowo zostali  uwikłani w porachunki świata przestępczego – ostatecznie ciężko stwierdzić czy są ofiarami czy dobrze rokującymi gangsterami.

 

Przez trzy dni w Kinie Iluzjon będą wyświetlane dawno nie przywoływane klasyki neo noir m.in.: Widmo, Skamieniały las, Harry Angel, Indian Runner, Incepcja, Mad Detective. Na ekranie kinowym zadebiutują także mroczne produkcje telewizyjne. W sobotę odbędą się specjalne seanse HBO, a w nich Zakazane imperium, Detektyw oraz Banshee. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy, która do kin wejdzie dopiero w styczniu 2015 roku. Dla tropicieli nowych technologii i fanów doskonałego obrazu będzie coś wyjątkowego – po raz pierwszy w Polsce zostaną wyświetlone filmy w formacie 4K. W tej odsłonie zostaną wyemitowane m.in.: Spiderman, Taksówkarz, Elisjum, Pamięć absolutna, Ghostbusters, Bitwa o Los Angelses.

 

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w emocjonujących dyskusjach na temat kanonu kobiecego w literackim kryminale, wpływie literatury kryminalnej na styl ubierania się, czy sprawdzających się proroctwach fantastów. Oprócz tego razem z nagradzanymi pisarzami będzie można zastanowić się nad tym dokąd zmierza polska literatura kryminalna oraz poznać prawdziwy kanon kryminału przygotowany przez Gaję Grzegorzewską. Zaplanowanym spotkaniom będą przewodzić znani i uznani pisarze - m.in. Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski, Rafał Kosik.

 

Z myślą o starszych dzieciach zostaną zorganizowane gry i zabawy przybliżające zasady pisania czarnych kryminałów. Wszystko pod okiem Szymona Kloski i Pawła Kosika, którzy będą towarzyszyć debiutującym twórcom w pisaniu najlepszego dziecięcego kryminału.

 

Sobotni festiwalowy wieczór będzie bardzo emocjonujący dla pop kulturowych pisarzy - tego dnia zostaną ogłoszone nominacje do I Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, która zostanie przyznana w kwocie 40 000 zł za najlepszą powieść pop kulturową w Polsce. W skład jury nagrody wchodzą: Leszek Bugajski, Katarzyna Nowakowska, Jakub Demiańczuk, Piotr Kofta, Szymon Kloska, Damian Gajda i Bartek Paszylk. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku. 
Program festiwalu: http://dzikabanda.pl/?page=fest&arrt=pop-festiwal

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...