Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.10.2014 A A A
Pierwsza powieść o ostatnim pokoleniu PRL-u
INFORMACJA PRASOWA

Bohaterowie tej historii wkraczają w dorosłość w 1980 roku. Ich ścieżki krzyżują się po raz pierwszy w grudniu kolejnego roku. To ostatnie pokolenie PRL-u i pierwsze pokolenie wolnej Polski. „Widok z dachu” to opowieść o ludziach, którym, dzięki transformacji, udało się osiągnąć sukces i o tych, których czas przemian pozbawił wszelkich złudzeń. Książka Sławomira Rogowskiego trafi do rąk czytelników już 12 listopada.


Jurek Ratayec na studia do Warszawy przyjechał z Kielc. Ukończył politologię i pozostał na uczelni. Tolek Tolak to monter konstrukcji stalowych, grochowiak z dziada pradziada. Żyją obok siebie, ale w zupełnie odmiennych, równoległych światach. Po raz pierwszy ich drogi krzyżują się w grudniu 1981 roku, gdy wbrew własnym przekonaniom zmuszeni są do podporządkowaniu się rozkazom władzy. Przez następne lata wiele razy tracą siebie z oczu, a później odnajdują się, kiedy są sobie potrzebni. Rozumieją się wbrew wszystkim różnicom. Czasami spotykają się żeby pogadać na tarasie widokowym Pałacu Kultury. Stamtąd, z „dachu miasta”, wszystko, co ważne, widzi się wyraźniej, łatwiej patrzy się wstecz, na minione, często trudne do zrozumienia wydarzenia.

 

Sławomir Rogowski stworzył portret jednego pokolenia, w którym ukazał dwa oblicza Polski. W „Widoku z dachu” zamknął doświadczenia, również te bolesne, Polaków urodzonych w latach pięćdziesiątych. Beztroskie dni, absurdy rzeczywistości mieszają się tu z prawdziwą walką o honor i ojczyznę. To pokolenie żyjące nadziejami na zmianę, któremu rok 1989 roku, jak zwykło się uważać, dał nową szansę. Niektórym się udało, jednak wielu spotkało rozczarowanie. Czy bohaterom książki, Tolkowi i Jurkowi, się powiodło? Czy wykorzystali swoją szansę?

 

W książce ważną rolę odgrywa Grochów, Wawrzyszew, czy takie miejsca jak Pałac Kultury i Nauki oraz akademik na Kicu. „Widok z dachu” to wędrówka przez Warszawę, której oblicze przez lata zmieniały przełomowe wydarzenia i transformacja. To w końcu opowieść o ludziach, którzy ukształtowali stolicę – jej mieszkańcach i tych, którzy szukali i szukają tu szansy na lepsze życie.

 

„Wygrani, przegrani, z lewa i prawa, śmiech przez łzy; emocje pokolenia opowiedziane z dużą odwagą, a przez to prawdziwie. Warto przeczytać! Przeczytasz, to się odnajdziesz” mówi o książce Władysław Frasyniuk.

 

Sławomir Rogowski, „Widok z dachu”

Premiera: 12.11.2014

Stron: 411

Cena: 39,99 zł

Wydawnictwo MUZA SA

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...