Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.11.2014 A A A
Sto najważniejszych scen filmu polskiego
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Po co był ten Miś? Dlaczego Maklakiewicz i Himilsbach zabarykadowali się w kotłowni statku podczas kręcenia Rejsu? Czy szympansica w Seksmisji miała stawkę dzienną 10 razy wyższą niż Jerzy Stuhr? Poznajcie kultowe sceny polskiego filmu!


Ta, jedyna na rynku taka książka, to rodzaj przewodnika po dorobku filmu polskiego. Nie jest przeznaczona do lektury jednokrotnej. To przystępny kurs, po który sięga się przez lata. To pomoc dla każdego, kto próbuje poznać bogactwo polskiej kinematografii. Sceny są tu swego rodzaju wyzwalaczem wspomnień lub zachętą do odkrycia dzieła filmowego, które ciągnie za sobą pasjonującą historię. Selekcja, przedstawienie i omówienie najważniejszych, kanonicznych scen filmowych to punkt wyjścia do przedstawienia samego dzieła. Równie istotny jest kontekst artystyczny, polityczny czy obyczajowy danego obrazu. A także: wcześniejsze i późniejsze losy reżysera, aktorów, konotacje, jakie niosą kostiumy, muzyka, architektura. Dzięki temu film jest osadzony w realiach swojego czasu. Takie omówienie tworzy jednocześnie szereg punktów wyjścia do studiowania kolejnych filmów.

 

Te sceny mają własne miejsce w naszej pamięci: zbiorowej i osobistej. To rodzaj wspólnych wspomnień. Śnią nam się po nocach, zostaną z nami do końca naszych dni. Ale też każda z nich zaprasza do środka. Do wniknięcia w film, który zawsze pozostaje osobnym światem. Ludzkie dramaty, perypetie, konflikty tkwią w nim jak owad zatopiony w bursztynie. I rozgrywają się wciąż od nowa. A przecież film to nie tylko to, co oglądamy na ekranie. To także losy ludzi, których splot wydarzeń związał ze sobą z racji wspólnej pracy na planie. Ich historie bywają nie mniej ciekawe, niż opowieść filmowa. Wracajmy, smakujmy, przeżywajmy...

 

Wiesław Kot urodził się w roku, kiedy Wajda nakręcił „Popiół i diament”, i od tej pory nie przestaje prześladować polskiego kina zjadliwymi, acz rzeczowymi  recenzjami. O filmie pisze od trzydziestu lat. Jeszcze mu się nie znudziło.

 

Książkę Sto najważniejszych scen filmu polskiego opublikowało Wydawnictwo Poznańskie.

 

Informacje techniczne:

Autor: Wiesław Kot

Format: 165x235

Oprawa: twarda

Ilość stron: 416

Cena: 49,90 zł

ISBN: 978-83-7177-942-8

Data premiery: 22.10.2014

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...