Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.11.2014 A A A
Spektakl „Return to the Voice” wreszcie w Polsce
INFORMACJA PRASOWA
Return to The Voice. Fot Mateusz Bral. Źródło: materiał prasowy

Polska premiera „Return to the Voice” Teatru Pieśni Kozła już w grudniu. Spektakl swoją światową premierę miał na tegorocznym Fringe Festival w Edynburgu. Zdobył pięciogwiazdkowe recenzje. W jednej z ról Anna Maria Jopek.


Spektakl „Return to the Voice” został stworzony przez wrocławski Teatr Pieśń Kozła. Swoją światową premierę miał w sierpniu 2014 r. w Edynburgu podczas najważniejszego festiwalu teatralnego na świecie – Fringe. Zebrał znakomite recenzje w prestiżowych teatralnych tytułach, a przez miesiąc jego grania publiczność wypełniała salę każdego wieczoru. Poruszona perfekcyjnym dopracowaniem całości Mary Brennan zachwycała się w szkockim „Heraldzie”: „Pieśń jest w naszych sercach i duszy, czy potrafimy śpiewać, czy po prostu słuchać”. Natomiast Fiona Shepherd z „The Scotsman” zauważyła, że w spektaklu można znaleźć wiele szczególnych momentów, „które łączą w sobie doskonałość techniczną z piękną i uwznioślającą emocjonalną siłą”.

 

Teatr Pieśń Kozła zbudował „Return to the Voice” na bazie szkockiej kultury i muzyki. Spektakl powstał na bazie materiałów pozyskanych podczas wypraw i archiwalnych zapisów źródłowych. Artyści podróżowali do Szkocji - w grudniu 2012 do Fort William, na wyspę Skye, do Edynburg i Glasgow oraz we wrześniu 2013 na wyspy szkockie Lewis i Skye. Poszukiwali korzeni tamtejszej kultury i zdobywali wiedzę na temat gealickiej muzyki, technik wykonawczych oraz istoty tradycji przekazu ustnego dawnych Szkotów.

 

- „Return to the Voice” jest projektem, który poszukuje zapomnianych wibracji. Od czasów, gdy muzyka jest eksploatowana przez media, utraciła swoje źródło oraz powód, dla którego była dawniej tworzona i wykonywana – mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśni Kozła. Intencją artystów było dotarcie do zapomnianych tradycji.

 

- Dawni muzycy nie śpiewali na pokaz albo dla zysku. Muzyka była częścią pracy, modlitwy lub leczenia. Prawdziwa muzyka była poszukiwaniem oraz odkrywaniem magii oraz energii, która ją przenikała – mówi Grzegorz Bral.

 

Do pracy nad „Return to the Voice” została zaproszona wybitna wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek, a także kompozytorzy Jean–Claude Acquaviva i Maciej Rychły.

 

Polska premiera „Return to the Voice” odbędzie się 19 grudnia 2014 r. w Katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

 

Reżyseria: Grzegorz Bral

Muzyka: Maciej Rychły, Jean-Claude Acquaviva

Obsada: Anna Maria Jopek, Emma Bonnici, Henry McGrath, Ilenia Cipollari, Julianna Bloodgood, Kacper Kuszewski, Łukasz Wójcik, Maria Sendow, Monika Dryl, Paolo Garghentino, Rafał Habel, Christopher Sivertsen

 

Teatr Pieśń Kozła przez lata swej działalności zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich i awangardowych zespołów europejskich. Wykorzystuje w swej praktyce unikalny trening aktorski nazwany Techniką Koordynacji. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań artystycznych i wciąż rozwija swoje spektakle w celu otworzenia i pogłębienia perspektywy unikalnych doświadczeń, które pozwoliłyby widzom odkrywać własną wrażliwość. Zarówno trening, jak i próby oraz spektakle, traktowane są jako część nieustannego procesu i rodzaj pracy „laboratoryjnej”, pozwalającej aktorom i reżyserowi poszukiwać coraz to nowszych technik i środków artystycznej ekspresji.

 

Trening zawsze integruje ruch, głos, pieśń i tekst. Te składające się na spektakl elementy sprawiają, że jest on głęboko zakorzeniony w muzyczności i potrafi przemawiać do widzów na bardzo sensualnym poziomie. Teatr dąży do międzyludzkiego spotkania i otwartości, które stanowią zalążek autentycznego doświadczenia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...