Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.12.2014 A A A
Rekordowe zainteresowanie młodych pianistów ze świata 17. MKP im. Fryderyka Chopina
INFORMACJA PRASOWA

450 pianistów z 45 krajów zgłosiło się do udziału w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Rekordowe zainteresowanie znacznie przewyższa to sprzed 5 lat, gdy nadesłano 353 aplikacje. Termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 1 grudnia 2014 roku.


Wśród zgłoszonych przeważają pianiści z Dalekiego Wschodu. Biuro Konkursu otrzymało 88 zgłoszeń z Japonii (to o 31 więcej w porównaniu z ostatnim konkursem), 77 z Chin  (i Tajwanu) i aż 56 od polskich pianistów. Liczną grupę stanowią także reprezentanci Korei Południowej – 47 zgłoszeń, Rosji – 35 zgłoszeń i Stanów Zjednoczonych – 34 zgłoszenia.

 

Nadesłane przez pianistów aplikacje wraz z nagraniem video, zawierającym program I etapu Konkursu, oceniać będzie Komisja Kwalifikacyjna pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Nazwiska 160 pianistów zakwalifikowanych do publicznych Eliminacji, które odbędą się w Warszawie pomiędzy 13 a 24 kwietnia, zostaną ogłoszone do 9 marca 2015 roku. Polskim pianistom awans do październikowego Konkursu bez konieczności startowania w eliminacjach gwarantują pierwsze dwie nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina, który odbędzie się w Warszawie pomiędzy 31 stycznia a 8 lutego 2015 roku.

 

Zgodnie z regulaminem do udziału w Konkursie zakwalifikowanych zostanie 80 pianistów, urodzonych w latach 1985 – 1999. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W tym gronie znalazło się wielu laureatów Konkursu, m.in.: Adam Harasiewicz (I nagroda, 1955), Martha Argerich (I nagroda, 1965), Garrick Ohlsson (I nagroda, 1970), Dang Thai Son (I nagroda, 1980) i najmłodszy w tym gronie, debiutujący w roli jurora Yundi Li (I nagroda, 2000).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...