Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.02.2015 A A A
BLUES NA ŚWIECIE
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Blues na Świecie Festival w ciągu pięciu lat stał się jedną z ciekawszych imprez muzycznych w regionie. Świadomie łamiąc konwencję, oprócz uznanych już wykonawców gatunku zapraszamy do Świecia młodych artystów z kraju i ze świata, prezentujących nowoczesne podejście do muzyki okołobluesowej, którzy czasami daleko odbiegają od korzeni, jednak w swojej twórczości zawsze pozostają w szacunku dla tradycji.


Kierujemy się mottem Williego Dixona że "Blues to korzenie, reszta muzyki to owoce" i właśnie te owoce staramy się prezentować. Oprócz bluesa można tu posłuchać dobrego rocka, funku, jazzu czy soulu. W tym roku 5. BnŚ obejmie dwa dni koncertów, które poprowadzą red. Piotr BARON (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz red. Andrzej JERZYK (Radio Centrum Kalisz). Kierownictwo artystyczne nad festiwalem tak jak i w poprzednich latach objął Tomasz Stanny: muzyk, animator i organizator imprez kulturalnych.

 

Wśród wykonawców pojawią się:

 

29.05, godz. 20:00, sala widowiskowa OKSiR

 

CHEAP TOBACCO (PL)
Kwartet działający na polskiej scenie od 2010 roku, a już wyróżniony pokaźna ilością nagród (między innymi nagrodą publiczności na festiwalu Bluesroads). Kapela z werwą łączy w swoich utworach bluesa z rockiem, a w tę muzyczną stylistykę świetnie wpisuje się wyrazisty i drapieżny głos wokalistki zespołu Natalii Kwiatkowskiej.

 

ANIA RUSOWICZ (PL)
Ani Rusowicz nie trzeba przedstawiać. Artystka z rodziny o muzycznych tradycjach nazywana jest królową polskiej neo-sychodeli. W 2011 roku jej pierwszy album „Mój Big-Bit” zdobył tytuł złotej płyty. 9 listopada 2014 roku ukazała się jej ostatnia płyta „Panny Wyklęte”.

 

30.05, godz. 19:00, Amfiteatr

 

JO & LAZY FELLOW (PL)
Artyści to kontynuatorzy tradycji legend muzycznych takich jak Johnny Cash i Dolly Parton. Nie tylko odgrywają nowoczesne, pełne energii wersje ich utworów, lecz także tworzą własne kompozycje z pogranicza country, bluesa i folka. Ich koncerty niejednokrotnie porywały publiczność w Polsce i na świecie.

 

DAN PATLANSKY (RPA)
Ten południowoafrykański gitarzysta mimo młodego wieku już zdążył zdobyć tytuł legendy bluesa, wzbudzając zachwyt krytyków, którzy porównują jego muzykę do twórczości Jimmy'ego Hendrixa czy Led Zeppelin.

 

AYNSLEY LISTER BIG BAND (UK)
Słynny bluesowo-rockowy gitarzysta, wokalista oraz tekściarz, podwójny Laureat British Blues Awards 2015 w kategorii najlepszej piosenki bluesowej oraz najlepszy kompozytor. Lister zaczął grać na gitarze już w wieku ośmiu lat, a koncertować w wieku trzynastu. Ten urodzony talent sceniczny świetnie porusza się w klimatach bluesa.

 

DŻEM (PL)
Zespół Dżem to prawdziwy tytan polskiej sceny muzycznej i również nie wymaga przedstawiania. Założony w 1973 roku przez braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera Dżem zaliczany jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...