Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.05.2012 A A A
Księga Raju na deskach Żydowskiego
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy. Fot. J. Barcz

Po długiej przerwie 19 i 20 maja na deski Teatru Żydowskiego w Warszawie powraca „Księga Raju” według Icyka Mangera w reżyserii Piotra Cieplaka.


Żydowska legenda głosi że każda dusza zanim wstąpi w ludzkie ciało przebywa w raju. Przed zejściem na ziemię zostaje pozbawiona rajskich wspomnień przez jednego z aniołów. Piotr Cieplak - autor adaptacji i reżyser - w swoim przedstawieniu opowiada o człowieku, którego dusza podstępem trafiła między ludzi, zachowując pamięć o raju.

 

Raj przedstawiony jest jako miejsce niedoskonałe, przypominające ziemski padół. Akcja została przeniesiona w czasy współczesne. Nietypowym zabiegiem jest wykorzystanie elementów słuchowiska radiowego. Radio Raj relacjonuje najgorętsze wydarzenia z raju i okolic i podaje prognozę pogody na najbliższe sto lat. Dźwięk i muzykę skomponował Raphael Rogiński z zespołem Cukunft, czerpiący z tradycji muzyki żydowskiej i jazzu. W spektaklu wykorzystano marionetki, prezentujące role ludzi obok aktorów, wcielających się w postaci z raju.

 

W przedstawieniu wystąpią: Marcin Błaszak, Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Chomik, Ewa Greś, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mikołaj Miller, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki , Monika Soszka, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski, Małgosia Łata i Józio Napiórkowski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...