Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.05.2012 A A A
Księga Raju na deskach Żydowskiego
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy. Fot. J. Barcz

Po długiej przerwie 19 i 20 maja na deski Teatru Żydowskiego w Warszawie powraca „Księga Raju” według Icyka Mangera w reżyserii Piotra Cieplaka.


Żydowska legenda głosi że każda dusza zanim wstąpi w ludzkie ciało przebywa w raju. Przed zejściem na ziemię zostaje pozbawiona rajskich wspomnień przez jednego z aniołów. Piotr Cieplak - autor adaptacji i reżyser - w swoim przedstawieniu opowiada o człowieku, którego dusza podstępem trafiła między ludzi, zachowując pamięć o raju.

 

Raj przedstawiony jest jako miejsce niedoskonałe, przypominające ziemski padół. Akcja została przeniesiona w czasy współczesne. Nietypowym zabiegiem jest wykorzystanie elementów słuchowiska radiowego. Radio Raj relacjonuje najgorętsze wydarzenia z raju i okolic i podaje prognozę pogody na najbliższe sto lat. Dźwięk i muzykę skomponował Raphael Rogiński z zespołem Cukunft, czerpiący z tradycji muzyki żydowskiej i jazzu. W spektaklu wykorzystano marionetki, prezentujące role ludzi obok aktorów, wcielających się w postaci z raju.

 

W przedstawieniu wystąpią: Marcin Błaszak, Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Chomik, Ewa Greś, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mikołaj Miller, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki , Monika Soszka, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski, Małgosia Łata i Józio Napiórkowski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...