Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.05.2015 A A A
„Sekret” – kolejna premiera z dorobku Charlotte Brontë na polskim rynku
INFORMACJA PRASOWA

Do księgarń trafił „Sekret” - zbiór pięciu nigdy wcześniej nie publikowanych w Polsce opowiadań Charlotte Brontë - autorki m.in. słynnej powieści „Jane Eyre. Autobiografia”.


Na książkę składa się 6 opowiadań - tytułowy „Sekret” oraz „Lilly Hart”, „Albion i Marina”, „Ślub” i „Spojrzenie w album z obrazkami”. Utwory są fragmentem cyklu młodzieńczych dzieł o królestwie Angrii oraz Verdopolis (Mieście Szklanym) w Afryce. Świat przedstawiony w opowiadaniach został wymyślony przez Charlotte Brontë oraz jej brata Branwella. Za sprawą licznych elementów zaczerpniętych z gotyckich romansów czy nadprzyrodzonych zdarzeń opowiadania te przez wielu badaczy określane są jako prekursorskie wobec dzieł J.R.R. Tolkiena oraz C.S. Lewisa.

 

- Młodzieńcze utwory Charlotte Brontë nie powstawały z myślą o druku. Był to świat sekretny, tworzony przez nią i jej brata. Od wczesnego dzieciństwa snuli historie, które zaczęli spisywać. Zaowocowało to pisanymi przez kilkanaście lat sagami o Mieście Szklanym i Angrii. Charlotte i Branwell wypracowali wspólną tożsamość literacką. Wymieniali się swoimi bohaterami, gdy jedno porzucało postać, drugie przejmowało ją i kontynuowało jej losy. Królestwo Angrii stało się trybuną, na której rodzeństwo Brontë przedstawiało swoje poglądy na temat miłości, polityki i życia - mówi Eryk Ostrowski, biograf i autor popularniej książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”.

 

Głównym opowiadaniem tomu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa MG jest tytułowy „Sekret”. W Verdopolis młoda markiza musi poradzić sobie ze wstrząsającym sekretem, który zagraża jej szczęściu i małżeństwu. W wiejskiej rezydencji młoda mężatka nie może zrozumieć, dlaczego  mąż nie pozwala jej się kontaktować ze światem. Bohaterka próbuje wyjaśnić tę tajemnicę.

 

Na polskim rynku dostępna jest obecnie cała seria Wydawnictwa MG, w której docelowo znajdą się wszystkie tytuły rodzeństwa Brontë, także te wcześniej w naszym kraju nigdy nie wydane. I tak, w ramach serii dostępne są powieści Charlotte Brontë: „Jane Eyre. Autobiografia”, „Shirley”, „Vilette” oraz wydane w Polsce po raz pierwszy: „Profesor” i „Niedokończone opowieści”. Kupić można także powieści Anne Brontë: „Lokatorka Wildfell Hall” i „Agnes Grey”. W ramach serii ukazała się także powieść Emily Brontë „Wichrowe wzgórza” w zupełnie nowym, premierowym tłumaczeniu. Dostępne są także dwie powieści biograficzne: „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” Eryka Ostrowskiego oraz „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elisabeth Gaskell.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...