Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.05.2012 A A A
Sąsiedzi zjadą do Lublina
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiały organizatora

Już za tydzień rozpoczyna się w Lublinie VII edycja Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”. Przez trzy dni (24-26 maja) na ulicach miasta będzie można zobaczyć przedstawienia grup teatralnych z Poznania, Warszawy i Katowic.


Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi” zrodził się z idei promocji środkowoeuropejskiej sztuki teatralnej, która co roku ożywia Lublin i dostarcza niezapomnianych wrażeń artystycznych mieszkańcom miasta. Tradycją Festiwalu jest prezentacja spektakli na Placu Łokietka i Krakowskim Przedmieściu oraz w charakterystycznym kolorowym  namiocie ustawionym na Placu Litewskim.

 

Ideą tegorocznej edycji jest pokazanie swobodnych literackich inspiracji wyrażanych poprzez dźwięk. Tegoroczny dobór spektakli pozwoli widzom na zobaczenie różnorodnych historii, które opowiedziane poprzez muzykę i dźwięk odkryją przed nimi złożoność świata, relacji rodzinnych i międzyludzkich.

 

Teatr oparty na muzyce oddaje dźwiękom pozycję narratora, który rytmem buduje nastrój, zaś śpiewem objaśnia historię. W tym roku do programu Festiwalu powrócił nurt spektakli dla najmłodszych widzów dzięki temu oferujemy zabawę dla całych rodzin.

 

Program Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”:

 

24 maja - czwartek

10.30 Teatr Plac Zabaw - Warszawa „Mama MU”, 50' Plac Łokietka |spektakl dla dzieci|

19.00 Teatr Rampa - Warszawa „Monsters. Pieśni morderczyń”, 105' Plac Litewski - namiot

22.00 Teatr Fuzja - Poznań „Dywidenda”, 45' Plac Litewski

 

25 maja - piątek

10.30 Teatr Plac Zabaw - Warszawa „Elmer. Słoń w kratkę”, 55' Plac Łokietka |spektakl dla dzieci|

17.00 Teatr A PART - Katowice „Cyrk Bellmer”,75' Plac Litewski - namiot |spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych|

22.00 Teatr Korez - Katowice „Kometa czyli ten okrutny XX wiek według Jaromira Nohavicy”, 65' Plac Litewski - namiot

 

26 maja - sobota

15.00 Teatr Gry i Ludzie - Katowice „Koty Trzy”, 50' Plac Łokietka |spektakl dla dzieci|

17.00 Tsigunz Fanfara Avantura - parada orkiestry dętej, 30' trasa: Plac Łokietka w kierunku Plac Litewski

18.00 Teatr Malabar Hotel - Warszawa „Matka”, 55' Plac Litewski - namiot

21.30 Tsigunz Fanfara Avantura - Koncert muzyki bałkańskiej, 90' Plac Litewski - scena

 

Bilety:

Spektakle plenerowe - wstęp wolny

Spektakle w Namiocie Cyrkowym na Placu Litewskim - wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek

 

SPEKTAKLE

 

Warszawa „Mama MU (spektakl dla dzieci)

Plenerowy, interaktywny spektakl dla dzieci, który powiada o przygodach i niezwykłej przyjaźni krowy Mu oraz jej przyjaciela – Pana Wrony. Marzenia bohaterów i ich samych poznajemy poprzez humorystyczne zdarzenia. Raz na huśtawce, innym razem podczas wielkiego sprzątania albo jako budowniczych. To piękna opowieść o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Nawet jeśli wydają się niemożliwe do spełnienia.

 

Teatr Rampa - Warszawa „Monsters. Pieśni morderczyń”

Muzyczny spektakl, który opowiada historie legendarnych morderczyń: Belle Gunness, Aileen Wuornos czy Brendy Spencer. Spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak delikatne i wrażliwe istoty, jak kobiety, dokonują tak bestialskich czynów. Jest to również próba zastanowienia się nad pozycją „świętego zbrodniarza” w świecie mediów i popkultury, któremu hołd oddawany jest w postaci filmów, książek, piosenek bądź spektakli. Songi, ballady i piosenki Nicka Cave’a, Renaty Przemyk i Toma Waitsa w nowych interpretacjach stworzą tę niesamowitą historię namiętności i zbrodni.

 

Teatr Fuzja - Poznań „Dywidenda”

Dywidenda jest teatralną odpowiedzią na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie sposoby obrotu pieniądza bardziej przypominają zasady gry hazardowej niż biznesu. Tylko jakie są reguły? Kto je ustala? – pytają twórcy spektaklu. Akcja Dywidendy toczy się na największej w Polsce planszy, służącej do gry losowej w formacie 3 D. Podejrzane interesy światowych funduszy i korporacji, ludzkie ambicje i chciwość – to świat w którym bohaterom-graczom przyjdzie toczyć walkę o zwycięstwo.

 

Teatr Plac Zabaw - Warszawa, „Elmer. Słoń w kratkę” (spektakl dla dzieci)

„Elmer - słoń w kratkę” opowiada historię słonia, która pokazuje, że bycie innym może przynosić frajdę. Mówi o tym, ile kosztuje chęć zamiany siebie w kogoś innego, o akceptacji siebie takim, jakim się jest i ciągłej chęci stawania się lepszym.

 

Teatr A PART - Katowice „Cyrk Bellmer” (spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych)

Tytuł spektaklu to gra słów kryjąca w sobie połączenie sztuki cyrkowej, niedocenianej w Polsce, korespondujący z życiem i twórczością Hansa Bellmer’a, którego dzieła również nigdy nie zostały docenione w naszym kraju. Połączenie tych dwóch składników stworzyło cyrk o umieraniu, freak show, połączenie rozrywki i śmierci, erotyki i grzebania zmarłych, grand massacre!

 

Teatr Korez - Katowice „Kometa, czyli ten okrutny XX wiek według Jaromira Nohavicy”

Przedstawienie, którego osią stały się utwory czeskiego barda – Jaromira Nohavicy - twórcy uniwersalnego, doskonale rozumianego w Europie Środkowej. Spektakl za pośrednictwem kilkunastu jego pieśni ukazuje wycinek losu paru narodów, które opowiedziane zostały w historiach zwykłych ludzi. Spektakl z podtytułem „ten okrutny wiek XX” jest refleksją nad minionym stuleciem, strasznym, pięknym, słodko-gorzkim i tragikomicznym. Opowieść barda przenika groza i piękno.

 

Teatr Gry i Ludzie - Katowice „Koty Trzy”(spektakl dla dzieci)

Spektakl "Koty trzy" to wesoła i bardzo kolorowa interaktywna przygoda dla dzieci w wieku przedszkolnym. W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i "wybuchowe" historie.

 

Teatr Malabar Hotel - Warszawa „Matka”

„Matka - Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z popularnym epilogiem” Stanisława Ignacego Witkiewicza napisana w 1924 roku – zaczyna się jako fatalna historia matki i syna. Wampiryczne postaci krążą wokół siebie; w centrum matka, pijąc wódkę, narzeka na życie własne i swojego syna. Prostytucja, szpiegostwo, pijaństwo, kokainizm – witkiewiczowscy bohaterowie na skutek nienasycenia szukają ostatecznej katastrofy.

 

Tzigunz Fanfara Avantura -  parada orkiestry dętej (koncert muzyki bałkańskiej)

TSIGUNZ FANFARA AVANTURA to jedyny taki zespół na polskiej scenie muzycznej - siedmioosobowa orkiestra dęta, inspirowana bałkańskimi orkiestrami weselno-pogrzebowymi. To eksperyment, polegający na zestawieniu ryczącej sekcji dętej z silną, dwuosobową sekcją rytmiczną. Zespół tworzą muzycy wywodzący się ze środowiska muzyki improwizowanej, alternatywnej i jazzu, którzy zupełnie przypadkiem zafascynowali się muzyką bałkańską i postanowili wykonywać ją po swojemu, przenosząc na polski grunt i filtrując przez zdobyte doświadczenie z odniesieniami do polskiej szkoły jazzu i słowiańskiej melodyki. Każdy ich występ to energetyczne, awanturnicze show, pełne interakcji z publicznością, dalekie od stereotypowych koncertów muzyki ethno czy folk.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...