Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.06.2015 A A A
Polska odpowiedź na Grę o tron
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Ukazała się najnowsza część bestsellerowego cyklu fantasy Roberta M. Wegnera „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” zatytułowana Pamięć wszystkich słów. Autor przedstawia w niej wielobarwny świat wielu narodów, zwyczajów i religii, który może konkurować z przedstawionym w popularnej Grze o tron George'a R.R. Martina. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph.


Najnowszy tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to pełnowymiarowa powieść, która roztacza wizję Meekhanu – ogromnego świata wielu nacji, zwyczajów i religii. Wegner z epickim rozmachem ukazuje mechanizmy wpływów, jakie poszczególne narody Meekhanu wywierają na siebie w zakresie obyczajowości, kultury, religii, polityki, gospodarki, wojskowości i handlu. Odmiennie niż George R.R. Martin polski autor wskazuje, że współegzystowanie i przenikanie, a nie wojna, mogą być motorem rozwoju cywilizacji. Natomiast podobnie jak Amerykanin podkreśla, że natura człowieka, którą rządzą liczne namiętności pcha go do nieustannej walki o władzę, pieniądze czy dominację religii.

 

– Motorem napędu cywilizacji europejskiej był m.in. wpływ innych kultur – mówi Robert M. Wegner. – Przez setki lat napierało na nas imperium osmańskie, z którym toczyliśmy zaciekłe walki, co nie przeszkadzało handlować z muzułmanami, wymieniać idee czy wręcz podkradać pomysły. Sądzę, że to bardzo ciekawy materiał literacki – dodaje Robert M. Wegner.

 

Pamięć wszystkich słów, bardziej niż poprzednie części cyklu, skupia się na indywidualnych postaciach i ich decyzjach, które wpływają na losy innych. Główną bohaterką powieści jest kobieta. Autor podkreśla, że kobiety zazwyczaj są znacznie bardziej skomplikowane niż mężczyźni, bardziej przenikliwe i precyzyjne w myśleniu, co czyni je fascynującymi i złożonymi postaciami literackimi.

 

Najnowsza książka kontynuuje historie bohaterów, których czytelnicy mogli poznać we wcześniejszych częściach cyklu, ale z powodzeniem od niej właśnie można zacząć przygodę z twórczością Wegnera. Autor z wyjątkowym rozmachem i antropologiczną pasją przedstawia w Pamięci wszystkich słów nowe rejony, zwyczaje i ludy świata Meekhanu. Wprowadza wątki mitologiczne związane z lokalnymi bóstwami, które ingerują w wydarzenia i przeznaczenie zapisane bohaterom.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Premiera książki Baracka Obamy "Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu"
12 lutego nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się wznowienie ...
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...