Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.06.2015 A A A
Polska odpowiedź na Grę o tron
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Ukazała się najnowsza część bestsellerowego cyklu fantasy Roberta M. Wegnera „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” zatytułowana Pamięć wszystkich słów. Autor przedstawia w niej wielobarwny świat wielu narodów, zwyczajów i religii, który może konkurować z przedstawionym w popularnej Grze o tron George'a R.R. Martina. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph.


Najnowszy tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to pełnowymiarowa powieść, która roztacza wizję Meekhanu – ogromnego świata wielu nacji, zwyczajów i religii. Wegner z epickim rozmachem ukazuje mechanizmy wpływów, jakie poszczególne narody Meekhanu wywierają na siebie w zakresie obyczajowości, kultury, religii, polityki, gospodarki, wojskowości i handlu. Odmiennie niż George R.R. Martin polski autor wskazuje, że współegzystowanie i przenikanie, a nie wojna, mogą być motorem rozwoju cywilizacji. Natomiast podobnie jak Amerykanin podkreśla, że natura człowieka, którą rządzą liczne namiętności pcha go do nieustannej walki o władzę, pieniądze czy dominację religii.

 

– Motorem napędu cywilizacji europejskiej był m.in. wpływ innych kultur – mówi Robert M. Wegner. – Przez setki lat napierało na nas imperium osmańskie, z którym toczyliśmy zaciekłe walki, co nie przeszkadzało handlować z muzułmanami, wymieniać idee czy wręcz podkradać pomysły. Sądzę, że to bardzo ciekawy materiał literacki – dodaje Robert M. Wegner.

 

Pamięć wszystkich słów, bardziej niż poprzednie części cyklu, skupia się na indywidualnych postaciach i ich decyzjach, które wpływają na losy innych. Główną bohaterką powieści jest kobieta. Autor podkreśla, że kobiety zazwyczaj są znacznie bardziej skomplikowane niż mężczyźni, bardziej przenikliwe i precyzyjne w myśleniu, co czyni je fascynującymi i złożonymi postaciami literackimi.

 

Najnowsza książka kontynuuje historie bohaterów, których czytelnicy mogli poznać we wcześniejszych częściach cyklu, ale z powodzeniem od niej właśnie można zacząć przygodę z twórczością Wegnera. Autor z wyjątkowym rozmachem i antropologiczną pasją przedstawia w Pamięci wszystkich słów nowe rejony, zwyczaje i ludy świata Meekhanu. Wprowadza wątki mitologiczne związane z lokalnymi bóstwami, które ingerują w wydarzenia i przeznaczenie zapisane bohaterom.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...
Nagroda Literacka GDYNIA w Mieście Słowa 2019
Nagrodzie Literackiej GDYNIA, po raz kolejny, towarzyszy festiwal ...
Co naprawdę wydarzyło się w willi Polańskich 9 sierpnia 1969?
Za dwa dni minie 50 lat od chwili, kiedy Charles Manson zleca ...