Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.06.2015 A A A
Tango dla oprawcy
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Daniel Chavaría, autor bardzo dobrze przyjętej powieści „Adiós muchachos” serwuje polskim czytelnikom kolejną niezapomnianą propozycję na lato. „Tango dla oprawcy” to  pełen seksu, intryg i żądzy zemsty stylowy thriller, osadzony w sercu gorącej Hawany. Premiera książki już 17 czerwca.


Zamożny przedsiębiorca Aldo Bianchi wyjeżdża na Kubę, gdzie przeżywa drugą młodość. W Hawanie poznaje nieco prymitywną, ale niezwykle zmysłową Bini. Para zamierza wziąć ślub. W mieście, pod fałszywym nazwiskiem, ukrywa się największy wróg Aldo – jego dawny prześladowca, wyszkolony przez CIA wojskowy Alberto Ríos. Aldo zdecyduje się poświęcić swoje kubańskie wakacje na to, by dopaść sadystycznego oprawcę.

 

Autor stworzył interesującą intrygę i osadził ją w kolorycie kubańskiego życia, gdzie wciąż trzeba kombinować, by przetrwać i gdzie dotkliwy brak wszystkiego rekompensowany jest wolnością obyczajów. Najnowsza powieść latynoamerykańskiego pisarza to kolejne mistrzowskie połączenie pikantnej historii kryminalnej i sensacyjnej. Opowieść pełna jest specyficznego, właściwego autorowi, humoru, niezwykłego połączenia absurdu i groteski, które sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

 

Egzotyczną scenerię powieści zaludniają licznie bohaterowie o skomplikowanej przeszłości, którzy knują na potęgę. To właśnie zabieg wyróżniający pisarza – tworzenie złożonej rzeczywistości, gdzie nie wszystko musi kręcić się wokół perypetii głównych bohaterów, gdzie na sąsiednich ulicach też toczy się życie, które możemy podejrzeć dzięki choćby niewielkiemu związkowi z wiodącym wątkiem opowieści. Parna i gorąca, malownicza, ale zarazem zepsuta Kuba jest nie tylko tłem opowieści, co osobnym bohaterem, to miejsce, gdzie na każdym roku można spotkać dziwkę i mordercę, zaś okazja czyni złodzieja. Żywe i ekspresyjne dialogi sprawiają, że czytelnik może poczuć się jakby sam był w sercu kubańskiej stolicy.

 

„Tango dla oprawcy” to powieść zajmująca, zabawna i inteligentna. To jedna z takich pozycji, które udowadniają, iż literatura rozrywkowa nie musi być płytka czy jednowymiarowa. Czytelnik zaznajomiony z „Adiós muchachos” od pierwszej strony odnajdzie się w świecie „Tanga”. W świecie  pełnym południowego słońca, barwnego absurdu i realizmu odbitego w krzywym zwierciadle.

 

Daniel Chavaría urodził się w 1933 r w Urugwaju. Mieszka od 1964 roku na Kubie i uważa się za pisarza kubańskiego. Jego życie obfitowało  w wiele niezwykłych przygód: pracował jako górnik w Essen, model w Kolonii, przewodnik w muzeum Prado i pomywacz w paryskich restauracjach. Podczas przewrotu wojskowego w Brazylii, porwanym samolotem uciekł na Kubę. Jest autorem powieści „Adiós muchachos”, za którą w 2002 roku otrzymał nagrodę EDGAR AWARD.

 

Autor: Daniel Chavarría

Tytuł: „Tango dla oprawcy”

Wydawnictwo: MUZA SA

Stron: 496

Premiera: 17.06.15

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...