Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 26.06.2015 A A A
Poznaliśmy najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2015 roku
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Jaką historyczną lekturę zabrać do plecaka na wakacje? Co czytać w czasie długich wakacyjnych podróży lub na plaży? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2015 roku.


Najlepszymi książkami historycznymi I półrocza 2015 r. okazały się zdaniem Internautów książki: „Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia - 6 września 1944. Pamiętnik” Stanisława Jarzyny (kategoria „w rolach głównych” - biografie i wspomnienia), „Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945” Richarda Hargreavesa („okiem badacza” - książki naukowe i popularnonaukowe) oraz „Lwów. Dzieje miasta” autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego  („historia niebanalna” - książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Natomiast eksperci wskazali na publikacje: „Zawadiaka. Dzienniki frontowe” Jerzego Konrada Maciejewskiego (kategoria „w rolach głównych”), „Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871” Adama Zamoyskiego („okiem badacza”), oraz „Trzysta tysięcy gitar nam gra” Dariusza Michalskiego („historia niebanalna”).

 

W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2015 r. walczyło 35 publikacji. Spośród nich najlepsze wybierali internauci w powszechnym głosowaniu, w którym oddano aż półtora tysiąca głosów oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń.

 

Teraz w kalendarzu konkursu czas na przerwę na lekturę, ale to nie koniec emocji w tym roku! Najważniejsze rozstrzygnięcie jeszcze przed nami. Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2015 roku, wystartuje jesienią. Zwycięskie publikacje z obu edycji zmierzą się w zmaganiach o zaszczytny tytuł najlepszej książki historycznej 2015 roku! – podkreśla Sławomir Krempa. –  W tym czasie warto odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy wyborze ciekawej lektury na czas urlopu.

 

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...