Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.07.2015 A A A
Dźwięki puszczy równikowej i kwintesencja muzyki griotów
INFORMACJA PRASOWA
Brave Festival / fot. Mateusz Bral / MATERIAŁ PRASOWY

15 lipca na Brave Festival to przede wszystkim dwa wyjątkowe wydarzenia w programie głównym. Pigmeje Aka zaprezentują muzykę lasu deszczowego i skomplikowany śpiew polifoniczny. Wystąpi także niezwykły wokalista Kasse Mady Diabaté wraz z trzema wirtuozami świętych instrumentów griotów. W programie Przeglądu Filmowego m.in. „Szeherezada” Nacera Khemira, a w cyklu „Opowiadacze” tym razem opowieści księżycowe.


Grupę Ndima tworzą Pigmeje Aka pochodzący z lasów deszczowych Kongo. Zagrają m.in. na dużych bębnach wydrążonych z pnia, a także instrumentach, które służą również do polowania. To na przykład łuk mbela z cięciwą, na której gra się ustami, lub długie harfy-cytry mondoumein o wibrującym dźwięku.

 

– W języku Pigmejów Aka słowo „ndima” oznacza „las”. W ich muzyce słychać dźwięki inspirowane życiem równikowej puszczy. Ogromne wrażenie robią też formy ich polifonicznego śpiewu, niezwykle kunsztowne i wyrafinowane – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

 

Grupa Ndima wystąpi na Scenie Plenerowej w Studio na Grobli o godz. 20:30. Wcześniej, o godz. 15:00 w Klubie Festiwalowym Mleczarnia, będzie można spotkać się z artystami w ramach Brave Meetings.

 

Kasse Mady Diabaté i wirtuozi świętych dźwięków

 

Jego głos to mocny, a przy tym ciepły baryton. Kasse Mady Diabaté śpiewa, a niekiedy melorecytuje – przejmuje, wzrusza i pobudza wyobraźnię. Wystąpi w wyjątkowym kwartecie, z wirtuozami trzech instrumentów najważniejszych dla tradycji griotów. Na balafonie zagra Lansine Kouyaté, na n’goni Badje Tounkara, a na korze Ballaké Sissoko.

 

– To sama kwintesencja muzycznych tradycji griotów. Każdy z tych instrumentów jest głęboko zakorzeniony w kulturze Afryki Zachodniej. Wirtuozi prezentują pełne możliwości każdego z nich, dla nas to często jak odkrywanie nowego świata dźwięków – dodaje Adrian Podgórny.

 

Szeherezada i berlińskie kołysanki na ekranie

 

W programie Przeglądu Filmowego 15 lipca jest najnowszy film Nacer Khemira „Szeherezada”. Ta odsłona „Baśni 1001 nocy” wciąga dlatego, że koncentruje się na tym, co najważniejsze – na grze wyobraźni.

 

– Reżyser sam jest opowiadaczem, często występuje na scenie przed publicznością. W tym filmie zobaczymy i usłyszymy go właśnie w tej roli. Rzadko mamy okazję przeżyć coś takiego, można się poczuć jak przed wiekami. Wystarczy uważnie słuchać, a szybko uwiedzie nas magia opowieści – mówi Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival.

 

Z kolei film „Kołysanka” Johanna Feindta i Tamary Trampe koncentruje się na uniwersalnym znaczeniu opowieści, pokazując je w kontekście bardzo współczesnym. To historie ludzkie w scenerii Berlina, opowiedziane w rytmie kołysanek.

 

– Ten obraz pozwala spojrzeć z dystansu na życie w nowoczesnych metropoliach i zobaczyć, że bez opowieści sporo tracimy – dodaje Sebastian Sroka.

 

Opowiadacze: Księżycowe opowieści

 

Motyw księżyca znajdziemy w opowieściach różnych kultur. Krajobraz księżycowych opowieści wzbogaci muzyczna oprawa zespołu Księżycovo w składzie: Justyna Jary, wokalistka i aktorka, Robert Lipka, jeden z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, Patrycja Napierała, znakomita perkusistka, a także Jarek Kaczmarek, m.in. gitarzysta i opowiadacz z Grupy Studnia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Brytyjski Callum Spencer rozpoczyna trasę po Polsce!
Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, ...
Lord Bishop Rocks w Hard Rock Pubie Pamela
Dzisiaj w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela wystąpi amerykańska ...
Zarockuj na przyszłość
XIX Rock May Festival 2020 odbędzie się 9 maja. Chętni do ...
"Rebus": hip hopowa opowieść o trzydziestolatkach - premiera singla z projektu "Zombi?"
„Rebus" to trzeci singiel, który powstał w ramach autorskiego ...