Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.07.2015 A A A
Dźwięki puszczy równikowej i kwintesencja muzyki griotów
INFORMACJA PRASOWA
Brave Festival / fot. Mateusz Bral / MATERIAŁ PRASOWY

15 lipca na Brave Festival to przede wszystkim dwa wyjątkowe wydarzenia w programie głównym. Pigmeje Aka zaprezentują muzykę lasu deszczowego i skomplikowany śpiew polifoniczny. Wystąpi także niezwykły wokalista Kasse Mady Diabaté wraz z trzema wirtuozami świętych instrumentów griotów. W programie Przeglądu Filmowego m.in. „Szeherezada” Nacera Khemira, a w cyklu „Opowiadacze” tym razem opowieści księżycowe.


Grupę Ndima tworzą Pigmeje Aka pochodzący z lasów deszczowych Kongo. Zagrają m.in. na dużych bębnach wydrążonych z pnia, a także instrumentach, które służą również do polowania. To na przykład łuk mbela z cięciwą, na której gra się ustami, lub długie harfy-cytry mondoumein o wibrującym dźwięku.

 

– W języku Pigmejów Aka słowo „ndima” oznacza „las”. W ich muzyce słychać dźwięki inspirowane życiem równikowej puszczy. Ogromne wrażenie robią też formy ich polifonicznego śpiewu, niezwykle kunsztowne i wyrafinowane – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

 

Grupa Ndima wystąpi na Scenie Plenerowej w Studio na Grobli o godz. 20:30. Wcześniej, o godz. 15:00 w Klubie Festiwalowym Mleczarnia, będzie można spotkać się z artystami w ramach Brave Meetings.

 

Kasse Mady Diabaté i wirtuozi świętych dźwięków

 

Jego głos to mocny, a przy tym ciepły baryton. Kasse Mady Diabaté śpiewa, a niekiedy melorecytuje – przejmuje, wzrusza i pobudza wyobraźnię. Wystąpi w wyjątkowym kwartecie, z wirtuozami trzech instrumentów najważniejszych dla tradycji griotów. Na balafonie zagra Lansine Kouyaté, na n’goni Badje Tounkara, a na korze Ballaké Sissoko.

 

– To sama kwintesencja muzycznych tradycji griotów. Każdy z tych instrumentów jest głęboko zakorzeniony w kulturze Afryki Zachodniej. Wirtuozi prezentują pełne możliwości każdego z nich, dla nas to często jak odkrywanie nowego świata dźwięków – dodaje Adrian Podgórny.

 

Szeherezada i berlińskie kołysanki na ekranie

 

W programie Przeglądu Filmowego 15 lipca jest najnowszy film Nacer Khemira „Szeherezada”. Ta odsłona „Baśni 1001 nocy” wciąga dlatego, że koncentruje się na tym, co najważniejsze – na grze wyobraźni.

 

– Reżyser sam jest opowiadaczem, często występuje na scenie przed publicznością. W tym filmie zobaczymy i usłyszymy go właśnie w tej roli. Rzadko mamy okazję przeżyć coś takiego, można się poczuć jak przed wiekami. Wystarczy uważnie słuchać, a szybko uwiedzie nas magia opowieści – mówi Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival.

 

Z kolei film „Kołysanka” Johanna Feindta i Tamary Trampe koncentruje się na uniwersalnym znaczeniu opowieści, pokazując je w kontekście bardzo współczesnym. To historie ludzkie w scenerii Berlina, opowiedziane w rytmie kołysanek.

 

– Ten obraz pozwala spojrzeć z dystansu na życie w nowoczesnych metropoliach i zobaczyć, że bez opowieści sporo tracimy – dodaje Sebastian Sroka.

 

Opowiadacze: Księżycowe opowieści

 

Motyw księżyca znajdziemy w opowieściach różnych kultur. Krajobraz księżycowych opowieści wzbogaci muzyczna oprawa zespołu Księżycovo w składzie: Justyna Jary, wokalistka i aktorka, Robert Lipka, jeden z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, Patrycja Napierała, znakomita perkusistka, a także Jarek Kaczmarek, m.in. gitarzysta i opowiadacz z Grupy Studnia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kazik śpiewa o wolności i sprawiedliwości!
Legendarny polski wokalista, Kazik Staszewski, przedstawia utwór ...
SINGER JAZZ FESTIVAL
W tym roku posłuchamy Włodka Pawlika, FrancescoBruno, Liudasa ...
Kazik Staszewski autorem piosenki do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
Legendarny artysta polskiej sceny muzycznej, Kazik Staszewski, ...
CIRYAM prezentuje "Noc" singiel i nowy klip zapowiada nadchodzący album
Grupa Ciryam zaprezentowała singiel zatytułowany "Noc". Utwór ...