Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.07.2015 A A A
KANTORZY, KLEZMERZY, BEATBOX, JAZZ i GOSPEL w czasie XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Festiwal Warszawa Singera to wielkie święto słowa, muzyki i teatru. Muzykę żydowską, znaną pod nazwą klezmerskiej od hebrajskich słów klej zemer – „narzędzia pieśni”, rozpowszechnili w XVIII wieku wędrowni muzykanci. Dziś wachlarz gatunków, którym dysponowali Żydzi przed dwoma tysiącami lat, poszerza się o jazz, rap, reggae a nawet beatbox. Młodzi artyści eksperymentują i improwizują, by nadać tradycji żydowskiej nowej, świeżej, energicznej formy.


KANTORZY, KLEZMERZY, BEATBOX i GOSPEL

 

Tegoroczną edycję festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych kantorów. W trakcie występu otwierającego kilkudniowe święto muzyki wysłuchamy największych światowych kantorów: Alberto Mizrahiego z USA, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz 20-osobowego Chóru Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir z Izraela, pod dyrekcją Yotama Segal.

 

Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu będzie Matisyahu –  światowej sławy muzyk reggae, raper, a także beatboxer. Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku Matisyahu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych artystów na scenie reggae. Podczas koncertu finałowego publiczność będzie mogła usłyszeć w jego wykonaniu fenomenalne połączenie energetycznych i pozytywnych rytmów z muzyką żydowską.

 

Koncert plenerowy „Noc Klezmerów” będzie okazją do wysłuchania zespołu Konsonans Retro z Ukrainy. Ta rodzinna orkiestra dęta z Kodymy pod Odessą wykonuje mieszankę mołdawskich, ukraińskich i żydowskich melodii. Dla wielu jest najświeższym wschodnioeuropejskim odkryciem w zakresie world music. Noc klezmerów to również występ zespołu Vienna Klezmore Orchestra z Austrii – energetycznego składu wszechstronnych muzyków pod kierownictwem artystycznym Fabiana Pollacka.

 

Polskim akcentem podczas festiwalu będzie warszawska premiera najnowszej płyty „Ten” zespołu KROKE, plasującego się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych składów klezmerskich na świecie.

 

Od kilku lat w Festiwalu uczestniczą wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji w Teatrze Żydowskim wystąpi z recitalem Grzegorz Turnau, który przedstawi m.in. swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga.

 

Na szczególne życzenie publiczności w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim wystąpi książę muzyki Kosher Gospel Joshua Nelson z USA. Charyzmatyczny artysta, znany już warszawskiej publiczności, zaprezentuje swój nowy projekt tworzony wspólnie z  nowojorskimi muzykami oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy.

 

Na szczególną uwagę zasługuje koncert Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia, liderki zespołu Katy Carr and the Aviators. W swojej twórczości często nawiązuje do fascynującej ją polskiej kultury i historii. Swoją ostatnią płytę „Paszport” poświęciła bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej. Po raz pierwszy zaśpiewa w języku jidysz oraz wykona debiutancki muzyczny performens inspirowany postacią Krystyny Skarbek.

 

Marek Dyjak zaprezentuje specjalnie przygotowany na Festiwal Warszawa Singera repertuar żydowski oraz autorski projekt „Kobiety”, zrealizowany w hołdzie kobietom – największym polskim piosenkarkom i tekściarkom. 11 utworów z płyty „Kobiety” to uczta dla konesera – najlepsza kobieca estetyka w męskim wydaniu.

 

Organizatorzy są otwarci również na nowe projekty muzyczne, w tym te o charakterze eksperymentalnym, skierowane do młodego, wytrawnego słuchacza. Swoje awangardowe adaptacje przedstawią czołowi polscy, młodzi muzycy, reprezentujący tzw. nurt Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha oraz Raphael Rogiński.

 

SINGER JAZZ FESTIVAL po raz drugi

 

Singer Jazz Festival to kontynuacja cyklu, który swoją premierę miał w zeszłym roku. Wielkie zainteresowanie jakim cieszyła się poprzednia edycja, zachęciła organizatorów do rozszerzenia tej części programu. Będziemy mieli okazję posłuchamć jazzu w najlepszym polskim i zagranicznym wydaniu.

 

Na otwarciu jazzowej odsłony Festiwalu Warszawa Singera wystąpi polski duet jazzowy braci Oleś oraz izraelski saksofonista Albert Beger. Oleś Brothers od dziesięciu lat tworzą autorskie projekty jazzowe, często w towarzystwie największych jazzmanów z całego świata. Podobnie istniejący od 9 lat duet w składzie z polskimi muzykami Sławomirem Pezdą i Mateuszem Gawędą, zaprezentuje połączenie free jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej w bardzo nietypowych aranżacjach. Utytułowane trio w osobach pianisty, laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Waszyngtonie Kuby Stankiewicza, kontrabasisty Wojciecha Pulcyna i perkusisty Sebastiana Frankiewicza, wykona utwory wywodzącego się z rodziny polskich Żydów, amerykańskiego kompozytora Bronisława Kapera.

 

Grupa trzech polskich muzyków z Kopenhagi tworzących zespół The Love and Beauty Seekers, za pomocą saksofonu, kontrabasu i perkusji zabierze słuchaczy w świat wolności, miłości i piękna.Zeszłoroczni debiutanci polskiej sceny jazzowej, Jachna/Tarwid/Karch Trio w albumie „Sundial” odtworzą na festiwalowej scenie przeszłość dzięki współcześnie dostępnym środkom ekspresji i poetyckiej improwizacji, oryginalnej i charakterystycznej na polskiej scenie jazzowej. Rok 2014 przeżyliśmy także pod znakiem debiutu ELMY. Ta utalentowana artystka swoim albumem „Hic et nunc” wywołała burzę w najpoczytniejszych jazzowych kanałach, a dzięki bezkompromisowym kompozycjom zyskała miano jednego z największych odkryć w polskim jazzie ostatnich lat.

 

Gratką dla miłośników żydowskiej poezji będzie występ niemieckiej grupy Sadawi. Niezwykły projekt zespołu „Behind All Words – The Poetry of Rose Ausländer” łączy tradycję klezmerską z fantazyjną improwizacją, zapoznając publiczność z twórczością żydowskiej poetki znanej pod pseudonimem Rose Ausländer.

 

W wykonaniu polskiej grupy Jazzpospolita, która zatrzyma się w trakcie trwającej od jesieni 2014 roku światowej trasy koncertowej, usłyszymy utwory z najnowszej płyty „Jazzpo!”, okrzykniętej najlepszą w dyskografii zespołu.

 

Artystom jazzowej odsłony Festiwalu Warszawa Singera będzie akompaniował gość specjalny, izraelski jazzman, saksofonista i kompozytor, Albert Beger.

 

Oryginalną stylistykę brzmienia i muzyczną wrażliwość usłyszymy podczas koncertu „Swinging Jewish Warsaw”.

 

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęły niezwykłe osobowości polskiej sceny muzycznej – Kayah, Katarzyna Nosowska i Gołda Tencer, legendarna postać żydowskiej sceny i jednocześnie gospodarz Festiwalu Warszawa Singera. Gwiazdy, niekoniecznie kojarzące się z idiomem jazzowym, doskonale wpisują się w zamysł mieszania gatunków i stylów, jaki przyświeca temu projektowi. Artystkom w czasie koncertu będzie akompaniował pianista, kompozytor i producent muzyczny Jan Smoczyński.

 

Tradycyjna poetyka żydowska w nowoczesnej, energetycznej improwizacji jest odbiciem wrażliwości współczesnego odbiorcy. Muzyka żydowska w wykonaniu młodych artystów rozwija się w oparciu o wielość brzmień i instrumentów, by pod koniec sierpnia zmienić okolice Placów Grzybowskiego i Defilad w muzyczny tygiel.

 

XII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 22–30.08.2015.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...