Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.08.2015 A A A
Mihail Pletnev i Rosyjska Orkiestra Narodowa oraz wieczór prawykonań na Festiwalu Chopin i jego Europa
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Dzisiaj (17 sierpnia) na estradzie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego po raz pierwszy zabrzmią kompozycje na altówkę i fortepian Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.


Kierowana przez wybitnego pianistę-dyrygenta Mikhaila Pletneva Rosyjska Orkiestra Narodowa, pojawiając się w chopinowskim cyklu festiwalowym po raz piąty, powoli zaczyna nabierać statusu „orkiestry rezydencyjnej”. Dla bardzo obecnie napiętych i niestety nie zawsze omijających także sferę kultury stosunków polsko-rosyjskich, tegoroczna obecność w Warszawie muzyków z Moskwy jest wiadomością z gatunku najlepszych. I nie chodzi jedynie o z góry gwarantowany wysoki poziom artystyczny dwóch koncertów, ale także o ich stronę ideową.

 

 

Wyselekcjonowany repertuar, złożony wyłącznie z dzieł kompozytorów polskich i rosyjskich, zaplanowany został jako pewnego rodzaju most artystycznego porozumienia pomiędzy narodami. Zaprezentowane zostaną mniej znane dzieła Piotra Czajkowskiego (jak II Koncert fortepianowy i Uwertura do opery Wojewoda) oraz klejnoty klasyki polskiej – II Koncert d-moll Wieniawskiego i wciąż poza Polską nie w pełni doceniania Symfonia „Odrodzenie” Karłowicza, którą domyka końcowy „hymn Odrodzenia”.

 

11. Festiwal w swoim nagłówku wymienia po Chopinie tylko jednego kompozytora – Skriabina. Ale twórcą nie mniej ważnym pozostaje również Andrzej Czajkowski, który, gdyby żył, 1 listopada bieżącego roku świętowałby swoje 80. urodziny. W tym roku na jednym z dwóch koncertów poświęconych Andrzejowi Czajkowskiemu zabrzmią prawykonania dwóch kompozycji na altówkę i fortepian - młodzieńcza Sonata, napisana potajemnie podczas zgrupowania polskiej ekipy pianistycznej na V Konkurs Chopinowski w 1955 roku w Łagowie oraz Sonata na altówkę i fortepian Pawła Szymańskiego. Wykonawcami obu altówkowo-fortepianowych kompozycji będą muzycy doskonale polskiej publiczności znani: Maciej Grzybowski, dziś najważniejszy pianistyczny promotor twórczości Czajkowskiego oraz Krzysztof Chorzelski, altowiolista i intelektualny filar Belcea Quartet, najwspanialszego dziś kwartetu smyczkowego świata.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...