Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.08.2015 A A A
Mihail Pletnev i Rosyjska Orkiestra Narodowa oraz wieczór prawykonań na Festiwalu Chopin i jego Europa
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Dzisiaj (17 sierpnia) na estradzie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego po raz pierwszy zabrzmią kompozycje na altówkę i fortepian Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.


Kierowana przez wybitnego pianistę-dyrygenta Mikhaila Pletneva Rosyjska Orkiestra Narodowa, pojawiając się w chopinowskim cyklu festiwalowym po raz piąty, powoli zaczyna nabierać statusu „orkiestry rezydencyjnej”. Dla bardzo obecnie napiętych i niestety nie zawsze omijających także sferę kultury stosunków polsko-rosyjskich, tegoroczna obecność w Warszawie muzyków z Moskwy jest wiadomością z gatunku najlepszych. I nie chodzi jedynie o z góry gwarantowany wysoki poziom artystyczny dwóch koncertów, ale także o ich stronę ideową.

 

 

Wyselekcjonowany repertuar, złożony wyłącznie z dzieł kompozytorów polskich i rosyjskich, zaplanowany został jako pewnego rodzaju most artystycznego porozumienia pomiędzy narodami. Zaprezentowane zostaną mniej znane dzieła Piotra Czajkowskiego (jak II Koncert fortepianowy i Uwertura do opery Wojewoda) oraz klejnoty klasyki polskiej – II Koncert d-moll Wieniawskiego i wciąż poza Polską nie w pełni doceniania Symfonia „Odrodzenie” Karłowicza, którą domyka końcowy „hymn Odrodzenia”.

 

11. Festiwal w swoim nagłówku wymienia po Chopinie tylko jednego kompozytora – Skriabina. Ale twórcą nie mniej ważnym pozostaje również Andrzej Czajkowski, który, gdyby żył, 1 listopada bieżącego roku świętowałby swoje 80. urodziny. W tym roku na jednym z dwóch koncertów poświęconych Andrzejowi Czajkowskiemu zabrzmią prawykonania dwóch kompozycji na altówkę i fortepian - młodzieńcza Sonata, napisana potajemnie podczas zgrupowania polskiej ekipy pianistycznej na V Konkurs Chopinowski w 1955 roku w Łagowie oraz Sonata na altówkę i fortepian Pawła Szymańskiego. Wykonawcami obu altówkowo-fortepianowych kompozycji będą muzycy doskonale polskiej publiczności znani: Maciej Grzybowski, dziś najważniejszy pianistyczny promotor twórczości Czajkowskiego oraz Krzysztof Chorzelski, altowiolista i intelektualny filar Belcea Quartet, najwspanialszego dziś kwartetu smyczkowego świata.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...