Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.08.2015 A A A
"Dybuk" Mai Kleczewskiej w Żydowskim jako zapowiedź Festiwalu Singera
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W ramach imprez towarzyszących XI edycji Festiwalu Singera Teatr Żydowski z Warszawy tradycyjnie zaprezentuje premiery ostatniego sezonu, a wśród nich już na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu będziemy mogli zobaczyć spektakl „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Pokazy odbędą się: 20, 21, 31 sierpnia oraz 1 września o godzinie 19.00. „Dybuk” to jedna z najczęściej komentowanych premier minionego sezonu!


Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

Bo cały „Dybuk” to synteza przeciwieństw, żonglerka stylami i nastrojami. Demonstracja tego, do czego Teatr Żydowski okazuje się być zdolny.

 

Witold Mrozek, Gazeta.pl

 

 

Maja Kleczewska – absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Reżyserowała w teatrach: Starym Teatrze w Krakowie („Sen nocy letniej” wg W. Szekspira; „Zbombardowanych” S. Kane); Teatrze Narodowym („Fedrę” wg Eurypidesa, „Marata/Sade’a” wg P. Weissa, „Oresteję” wg Ajschylosa); Teatrze Polskim w Bydgoszczy ( „Babel”, „Podróż zimową”, „Cienie. Eurydyka mówi” E. Jelinek, „Burzę” wg W. Szekspira); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu („Burzę” wg W. Szekspira). Wielokrotnie nagradzana, m .in. Laurem Konrada w Katowicach, Paszportem „Polityki” 2006 w dziedzinie Teatru.

 

Reżyseria: Maja Kleczewska,

Scenariusz: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski,

Kostiumy: Konrad Parol,

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski,

Muzyka: Stefan Węgłowski,

Scenografia, światła, video: Wojciech Puś,

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Marcin Błaszak (Menasze), Piotr Chomik (Michael), Genady Iskhakov (Śpiewak, Kantor), Magdalena Koleśnik (Lea) – gościnnie, Joanna Przybyłowska (Matka Lei, Oblubienica z 1648 r.), Henryk Rajfer (Rebe Azriel [Cadyk]), Wanda Siemaszko (Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu), Piotr Sierecki (Henoch, Oblubieniec z 1648 r.), Piotr Stramowski (Chunon) – gościnnie, Barbara Szeliga (Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holokaustu), Dawid Szurmiej (Kantor), Gołda Tencer (Lea z przeszłości), Ewa Tucholska (Frade), Jerzy Walczak (Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady), Marek Węglarski (Sender)

Miejsce: Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Terminy:  20.08 g. 19.00, a także 21.08 g. 19.00, 31.08 g. 19.00, 01.09 g. 19.00

Czas trwania: 2 godziny bez przerwy

Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych

 

XII edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 22 a 30 sierpnia 2015 r. w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Austriackim Forum Kultury, na Placu Defilad oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad sto wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom. Założycielką fundacji i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer – aktorka, reżyser, dyrektor Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...