Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.08.2015 A A A
Jak zachęcić dziecko do czytania (lektur i nie tylko)?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Fot. Materiał prasowy

Czytanie rozwija wyobraźnię i zasób słów, poszerza horyzonty, ułatwia naukę, a także dostarcza sporą dawkę wiedzy oraz radości. Czytanie dla dzieci i przez dzieci, to niezbędny element w ich rozwoju. Nie wszystkie maluchy lubią jednak to zajęcie. Jak sprawić, by same, z przyjemnością wybierały lektury?


Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową  "Stan czytelnictwa w Polsce 2014" wciąż mało sięgamy po książki. W 2014 roku przeczytanie chociaż 1 książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 41,7% respondentów. To naprawdę niewiele... W podsumowaniu raportu jest też odrębna sekcja poświęcona dzieciom. Wnioski są następujące: czytanie dzieciom jest bardzo wskazane, ale tylko to nie wystarczy. Im więcej czytamy pociechom i im częściej widzą one, jak rodzice ich czytają dla własnej przyjemności - tym chętniej młodzi ludzie sami wybierają lektury. Ważne jest zakorzenianie maluchom miłości do książek, tłumaczenie im wartości tych przedmiotów, a także zachęcanie do czytania i dawanie im własnego przykładu.

 

Im wcześniej będziemy oswajać pociechy z książkami, tym łatwiejszy będzie ich życiowy start (a także potem chętniej sięgną po literaturę). Lepiej odnajdą się w szkole, w pracy, rozwiną swoją inteligencję i wyobraźnię. Czytać dzieciom można zacząć już w ciąży i od pierwszych dni narodzin. Choć niemowlę nie rozumie jeszcze nic, podświadomie osłuchuje się z każdym słowem, a z czasem, w ten sposób może szybciej nastąpić proces mówienia. Dzieciom trochę większym, oprócz zabawek, zawsze warto kupić książkę. Bajkowe postaci, zwierzęta, duże litery i obrazki  zachęcą do kontaktu z lekturą. Wieczorne czytanie przed snem dodatkowo uspokaja i pomaga szybciej zasnąć.

 

Maluchom w przedszkolu można też kupić specjalnie przygotowane lektury i podręczniki (dostępne np. w Internecie, na empik.com), które łączą zabawę z nauką i jednocześnie pozwalają przyswajać literki, a także powoli uczą czytania. Każda książka to porcja nowych wyrazów. Pozycje te przygotowują już przedszkolaki do dalszej edukacji w szkole. Oswajanie dziecka z książkami od najmłodszych lat z pewnością zaowocuje w przyszłości - egzaminy szkolne, np. te dla szóstoklasistów, gimnazjalistów, czy matura, sprawdzają m.in.  umiejętność czytania ze zrozumieniem i to właśnie sprawia niektórym uczniom największy problem. Niewystarczająca styczność z książkami jest równoznaczna z brakiem opatrzenia się z tekstami poprawnymi pod kątem ortografii i interpunkcji, a to z kolei skutkuje mniej rozwiniętymi umiejętnościami językowymi. Dlatego od najmłodszych lat należy zacząć oswajanie z książkami, by stały się one potem przyjaciółmi, a nie wrogami dla naszych uczniów.

 

Starsze dzieci, które nie chcą sięgać po książki - można zachęcić np. wybierając pozycje o ciekawej szacie graficznej, czy zamiast zwykłej lektury postawić na wersję z opracowaniem (mają one pozaznaczane cytaty, wyróżnione istotne fragmenty itd. - ułatwiają pracę na lekcji). Dodatkowo można nabyć kieszonkowe wersje książek, które są idealne podczas  podróży i zmieszczą się nawet w najmniejszej torebce. Na rynku wydawniczym dostępne są już też podręczniki w wersji elektronicznej - np. e-booki do nauki angielskiego czy z testami z matematyki. Nowoczesne technologie mogą bardziej przekonać młodzież do korzystania z takich pomocy naukowych. Osobom, które niechętnie czytają - pozostają lektury na audiobookach - w wygodnej formie, do odsłuchania w dowolnym momencie. Propozycje te można kupić na www.empik.com, korzystając z darmowej dostawy, obniżek i tanich cen podręczników, lektur szkolnych oraz wyprzedaży książek na wakacje. Pomocne w wyborze odpowiednich tytułów będą dostępne na empik.com recenzje innych rodziców. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą sprawdzić, które książki polecają ich rówieśnicy.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...