Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.08.2015 A A A
Jak zachęcić dziecko do czytania (lektur i nie tylko)?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Fot. Materiał prasowy

Czytanie rozwija wyobraźnię i zasób słów, poszerza horyzonty, ułatwia naukę, a także dostarcza sporą dawkę wiedzy oraz radości. Czytanie dla dzieci i przez dzieci, to niezbędny element w ich rozwoju. Nie wszystkie maluchy lubią jednak to zajęcie. Jak sprawić, by same, z przyjemnością wybierały lektury?


Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową  "Stan czytelnictwa w Polsce 2014" wciąż mało sięgamy po książki. W 2014 roku przeczytanie chociaż 1 książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 41,7% respondentów. To naprawdę niewiele... W podsumowaniu raportu jest też odrębna sekcja poświęcona dzieciom. Wnioski są następujące: czytanie dzieciom jest bardzo wskazane, ale tylko to nie wystarczy. Im więcej czytamy pociechom i im częściej widzą one, jak rodzice ich czytają dla własnej przyjemności - tym chętniej młodzi ludzie sami wybierają lektury. Ważne jest zakorzenianie maluchom miłości do książek, tłumaczenie im wartości tych przedmiotów, a także zachęcanie do czytania i dawanie im własnego przykładu.

 

Im wcześniej będziemy oswajać pociechy z książkami, tym łatwiejszy będzie ich życiowy start (a także potem chętniej sięgną po literaturę). Lepiej odnajdą się w szkole, w pracy, rozwiną swoją inteligencję i wyobraźnię. Czytać dzieciom można zacząć już w ciąży i od pierwszych dni narodzin. Choć niemowlę nie rozumie jeszcze nic, podświadomie osłuchuje się z każdym słowem, a z czasem, w ten sposób może szybciej nastąpić proces mówienia. Dzieciom trochę większym, oprócz zabawek, zawsze warto kupić książkę. Bajkowe postaci, zwierzęta, duże litery i obrazki  zachęcą do kontaktu z lekturą. Wieczorne czytanie przed snem dodatkowo uspokaja i pomaga szybciej zasnąć.

 

Maluchom w przedszkolu można też kupić specjalnie przygotowane lektury i podręczniki (dostępne np. w Internecie, na empik.com), które łączą zabawę z nauką i jednocześnie pozwalają przyswajać literki, a także powoli uczą czytania. Każda książka to porcja nowych wyrazów. Pozycje te przygotowują już przedszkolaki do dalszej edukacji w szkole. Oswajanie dziecka z książkami od najmłodszych lat z pewnością zaowocuje w przyszłości - egzaminy szkolne, np. te dla szóstoklasistów, gimnazjalistów, czy matura, sprawdzają m.in.  umiejętność czytania ze zrozumieniem i to właśnie sprawia niektórym uczniom największy problem. Niewystarczająca styczność z książkami jest równoznaczna z brakiem opatrzenia się z tekstami poprawnymi pod kątem ortografii i interpunkcji, a to z kolei skutkuje mniej rozwiniętymi umiejętnościami językowymi. Dlatego od najmłodszych lat należy zacząć oswajanie z książkami, by stały się one potem przyjaciółmi, a nie wrogami dla naszych uczniów.

 

Starsze dzieci, które nie chcą sięgać po książki - można zachęcić np. wybierając pozycje o ciekawej szacie graficznej, czy zamiast zwykłej lektury postawić na wersję z opracowaniem (mają one pozaznaczane cytaty, wyróżnione istotne fragmenty itd. - ułatwiają pracę na lekcji). Dodatkowo można nabyć kieszonkowe wersje książek, które są idealne podczas  podróży i zmieszczą się nawet w najmniejszej torebce. Na rynku wydawniczym dostępne są już też podręczniki w wersji elektronicznej - np. e-booki do nauki angielskiego czy z testami z matematyki. Nowoczesne technologie mogą bardziej przekonać młodzież do korzystania z takich pomocy naukowych. Osobom, które niechętnie czytają - pozostają lektury na audiobookach - w wygodnej formie, do odsłuchania w dowolnym momencie. Propozycje te można kupić na www.empik.com, korzystając z darmowej dostawy, obniżek i tanich cen podręczników, lektur szkolnych oraz wyprzedaży książek na wakacje. Pomocne w wyborze odpowiednich tytułów będą dostępne na empik.com recenzje innych rodziców. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą sprawdzić, które książki polecają ich rówieśnicy.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...