Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.09.2015 A A A
35. Rawa Blues Festival
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Tegoroczna edycja Rawa Blues Festival zbliża się wielkimi krokami. Elvin Bishop, Bettye LaVette, Jarekus Singleton oraz Selwyn Birchwood to amerykańskie gwiazdy, które 3 października zobaczymy i usłyszymy na scenie katowickiego „Spodka”. Podczas festiwalu wystąpi również plejada polskich artystów bluesowych.


Krótko o historii

 

Rawa Blues – naj­więk­szy na świecie bluesowy festiwal organizowany w zamkniętym pomiesz­czeniu – obchodzi w tym roku 35 urodziny. Przez lata na scenie Spodka wystąpiła plejada bluesowych sław z USA i Wiel­kiej Brytanii: Junior Wells, Koko Taylor, Chic­ken Shack, Savoy Brown, Keb’ Mo’, Robert Cray, Blind Boys of Alabama czy Robert Randolph.

 

Kto zagra?

 

Dwójka weteranów oraz dwa wiel­kie talenty – tak w skrócie prezen­tują się tegoroczne amerykań­skie gwiazdy. Bez wąt­pienia naj­więk­szą z nich jest Elvin Bishop – znakomity gitarzysta, przed laty muzyk kul­towej grupy Paul But­ter­field Blues Band. W 2015 roku Bishop został wprowadzony do elitar­nego „Rock’n’Roll Hall of Fame”, otrzymał rów­nież trzy statuetki Blues Music Awards pod­czas gali w Mem­phis (w tym za utwór i płytę roku).

 

Pol­skie zespoły

 

W Spodku pojawi się rów­nież silna reprezen­tacja pol­skich artystów z obchodzącym jubile­usz 50 – lecia gry na har­monijce ust­nej Irkiem Dud­kiem na czele. Zagrają rów­nież: Sławek Wierz­chol­ski & Nocna Zmiana Bluesa, Boogie Boys, Wielka Łódź, Roman Puchow­ski, Blues Jun­kers oraz Wes Gał­czyń­ski & Power Train. Jedno wolne miej­sce na Dużej Scenie czeka jesz­cze na laureata Małej Sceny.

 

 

Gwiazdy 35. Rawa Blues Festival, w tym Elvin Bishop

 

Fani bluesa na całym świecie poznali go w latach sześć­dziesiątych, kiedy to został gitarzystą Paul But­ter­field Blues Band – zespołu, który w latach sześć­dziesiątych ubiegłego stulecia zrewolucjonizował amerykań­ską scenę muzyczną. Już jako solista nagrał sin­gla, który wskoczył do pierw­szej trójki listy prze­bojów Bil­l­boardu i do dziś chęt­nie wykorzystywany jest przez branżę fil­mową. Pracował z wieloma bluesowymi legen­dami, między innymi z Joh­nem Lee Hookerem i B.B. Kin­giem. Od nie­dawna może poszczycić się człon­kostwem w elitar­nym Rock and Roll Hall of Fame. Potrójny laureat tegorocz­nych „bluesowych Oscarów”, czyli „Blues Music Awards”.

 

Bet­tye LaVette

 

Ta znakomita wokalistka jest w muzycz­nym biz­nesie od ponad 50 lat. Nie pisze własnych piosenek, ale – podob­nie jak Tina Tur­ner, czy Joe Coc­ker – wspaniale inter­pretuje utwory z róż­nych muzycz­nych gatun­ków. O pozycji Betty LaVette w USA świad­czy fakt, że w 2009 roku została zaproszona do udziału w specjal­nym kon­cer­cie z okazji inauguracji prezyden­tury Baracka Obamy. Zaśpiewała wów­czas utwór „A Change Is Gonna Come” z reper­tuaru Sama Cooke’a w duecie z Jonem Bon Jovi. Wokalistka przyjedzie na Rawę Blues z naj­now­szym, bar­dzo udanym albumem „Wor­thy”. Znalazły się na nim między innymi kom­pozycje znane z reper­tuaru Rol­ling Stonesów, Beatlesów (prze­piękna, mocno zmieniona wer­sja „Wait| z albumu „Rub­ber Soul”) i Boba Dylana.

 

Jarekus Sin­gleton

 

Gitarzysta i wokalista – jeden z naj­więk­szych talen­tów współ­czesnego amerykań­skiego bluesa, kolejny z pod­opiecz­nych słyn­nej bluesowej wytwórni Alligator Records. Jego naj­now­sza płyta „Refuse To Lose” zbiera świetne recen­zje, przyniosła mu także trzy nominacje do prestiżowych Blues Music Awards, a znawcy wiesz­czą, że będzie kolej­nym wiel­kim nazwiskiem w tym gatunku muzycznym.

 

 

Sel­wyn Birchwood

 

„Muzyk dużego for­matu” – napisano o nim w cenionym magazynie „Rol­ling Stone”. I nie jest to odosob­niona opinia. Pochodzący z Florydy gitarzysta i wokalista, to kolejny „młody wilk” amerykań­skiej sceny bluesowej. Jego muzyczna kariera nabrała roz­pędu w 2013 roku, kiedy wygrał międzynarodowy kon­kurs Inter­national Blues Chal­lenge. Bir­chwood jest laureatem tegorocz­nej Blues Music Award dla naj­lep­szego debiutanta.

 

Irek Dudek

 

Bluesman i dyrek­tor naj­więk­szego na świecie bluesowego festiwalu, organizowanego w zamkniętym pomiesz­czeniu. W tym roku Rawa Blues świętuje 35 urodziny, natomiast jego „spiritus movens” celebruje okrągłą rocz­nicę – 50 lat gry na har­monijce ust­nej. Co roku, Irek Dudek stara się zaskoczyć publicz­ność Rawy swoją artystyczną propozycją. Po spek­takular­nym ubiegłorocz­nym kon­cer­cie z orkiestrą sym­foniczną NOSPR-​u, rów­nież w tym roku towarzyszyć mu będzie na scenie liczne grono muzyków. Artysta wystąpi bowiem z big ban­dem, z którym przy­po­mni przede wszyst­kim materiał z płyty „No.1”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...