Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.09.2015 A A A
Wielkie Świętowanie na Skarpie już w niedzielę 13 września!
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

60 wydarzeń, ponad 30 instytucji, 8 km koroną Skarpy Warszawskiej. 13 września 2015, od godz. 10 do zmierzchu! Koalicja "Warszawska Droga Kultury Na Skarpie" ma przyjemność już po raz czwarty zaprosić do celebracji wyjątkowego obszaru stolicy - Skarpy Warszawskiej.


Skarpa Warszawska to fenomen przyrodniczy, urbanistyczny i kulturalny. Ten wyjątkowy pas zieleni, ciągnący się przez całą Warszawę wzdłuż Wisły, zasługuje na odkrycie przez mieszkańców miasta, wymaga również ich uwagi i troski. Coraz częściej podejmowane są inicjatywy zagrażające spójności tego obszaru, zmierzające do jego fragmentaryzacji i zamknięcia przed warszawianami. Koalicja „Warszawska Droga Kultury Na Skarpie” wzywa wszystkich mieszkańców stolicy do obywatelskiej aktywności i ochrony wspólnego dobra, jakim jest Skarpa.

 

W ramach obchodów „Święta Skarpy Warszawskiej” przygotowane zostanie największe wydarzenie kulturalne w mieście, w którym udział weźmie ponad 30 instytucji kultury i nauki, oferując odwiedzającym specjalnie na tę okazję przygotowane atrakcje. 13 września na trasie Skarpy Warszawskiej na gości czeka blisko 60 wydarzeń. Każde z nich wpisuje się w jedną z siedmiu ścieżek tematycznych: sztuk wizualnych, historii, muzyki, sportu, przyrody, rekreacji oraz wydarzeń dla dzieci.

 

Zapraszamy do świętowania od poranku do zmierzchu!

 

 

Dla wielbicieli historii Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało spacer po skarpie wiślanej śladami Kazimierza Poniatowskiego. Muzeum Wojska Polskiego pokaże, jak wyglądało życie mieszkańców Skarpy Warszawskiej od prehistorii po współczesność, a Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział KORT zaprosi do gry inspirowanej tradycjami sportowymi związanymi z terenem skarpy. Na Warszawę między Starym Miastem a Królikarnią będzie można spojrzeć oczami plastyków, którzy podczas sześciu plenerów uwieczniali ją na płótnie.

 

Spragnieni obcowania z naturą będą mogli nie tylko piknikować, ale również uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych i florystycznych, przygotowanych przez Fundację Sto Pociech oraz Ogród Botaniczny.  W programie znajdzie się też miejsce dla czworonożnych przyjaciół człowieka. Aby pomóc zwierzakom, którym w życiu wiedzie się trochę gorzej, zapraszamy na piknik do Kawiarni Kafka. Centralna Biblioteka Rolnicza przygotuje atrakcje związane z kulturą ludową m.in. kiermasz rękodzieła oraz regionalnych produktów tradycyjnych. Fundacja Culture Shock oraz Pracownia Dóbr Wspólnych zorganizują kiermasz społecznościowej wymiany Wymiennik/Kooperacja. Na pasjonatów muzyki czeka na Otwartym Jazdowie koncert zespołu Maja Olenderek Ensemble, jazzowy koncert Włodka Pawlika na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Tribute To Nalepa zorganizowany przez Dom Kultury Śródmieście.

 

Na spacer po swoich wnętrzach w ramach Wielkiego Świętowania na Skarpie zapraszają Sejm RP, Pałac Pod Blachą oraz dawny Szpital Ujazdowski. To świetna okazja do dotknięcia wielowiekowej historii polskiego parlamentu, przeniesienia się w czasy księcia Józefa Poniatowskiego oraz zgłębienia historii najstarszego szpitala wojskowego.

 

Również na najmłodszych czeka szereg atrakcji: pokaz filmu Ratatuj zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Żoliborz, zwiedzanie zakamarków Teatru Polskiego, skarpowe warsztaty plastyczne w Fundacji Atelier czy warsztaty lalkarskie i fotograficzne przygotowane przez MDK Łazienkowska.

 

Wydarzeniom kulturalnym towarzyszyć będzie premiera publikacji książkowej prezentującej po raz pierwszy historię Skarpy i jej mieszkańców w sposób kompleksowy. Publikacja poprowadzi czytelników po miejscach na szlaku Skarpy – zarówno tych popularnych, jak i prawie nieznanych.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...