Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.10.2015 A A A
Rozpoczęły się 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Tomasz Cichocki
fot. Tomasz Cichocki

W czwartek (22 października) rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To już 19. edycja tego wydarzenia. Od siedmiu lat ich termin zbiega się także z trwającym właśnie w Krakowie Festiwalem Conrada. Zapowiada się prawdziwe święto wydawców i czytelników.


W uroczystym otwarciu 19. Międzynarodowych Targów Książki wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

„Cieszę się, że Kraków ponownie mógł stać się miejscem jednego z najważniejszych w skali Polski spotkania branży księgarskiej i wydawniczej. Spotkania o niekwestionowanym znaczeniu dla wszystkich, którzy książki wydają, piszą, tłumaczą, recenzują i kochają je czytać. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza o ogromnym, strategicznym wręcz znaczeniu dla samego miasta. Warto zaznaczyć, że targi te, jak i dwa krakowskie festiwale literackie – Milosz Festival i Festiwal Conrada - trwający w tym samym czasie co targi są ogromnymi i mocnymi filarami wspierającymi rozwój kulturalny, społeczny i ekonomiczny Krakowa. Nigdzie w Europie ani na świecie, nie ma tak wspaniałego literackiego święta jak ten jesienny tydzień w Krakowie, kiedy spotykają się ze sobą te dwa wielkie wydarzenia. Wspólnie – Targi i Festiwal – przyciągają ponad 100 tysięcy ludzi, ogromną rzeszę czytelników i to czytelników bardzo zaangażowanych” - powiedział podczas ceremonii otwarcia targów Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

 

 

Gościem Honorowym tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest Litwa. Prezentacja kultury litewskiej w Polsce jest organizowana w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Patronat nad przedsięwzięciem sprawują: minister kultury Republiki Litewskiej Sarunas Birutis i minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Małgorzata Omilanowska. Przy jego organizacji współpracują najpoważniejsze litewskie i polskie instytucje kultury, a koordynatorem jest Litewski Instytut Kultury.

 

Do Krakowa przyjadą litewscy autorzy, m. in.: Kristina Sabaliauskaite, Alvydas Šlepikas, Leonidas Donskis czy Tomas Venclova. Ich publikacje będą dostępne na targach w języku polskim.

 

Targi Książki potrwają do niedzieli.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominowani do Nagrody Gombrowicza
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych ...
SKOK W BOK! PRZEDSMAK PROGRAMU 7. BIG BOOK FESTIVAL
Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend, ...
Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, ...
Seryjny morderca z Łodzi nie odpuszcza - "TRANS" Krzysztofa Domaradzkiego już na rynku.
Druga część łódzkiej trylogii kryminalnej, kontynuacja świetnie ...