Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.10.2015 A A A
Rozpoczęły się 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Tomasz Cichocki
fot. Tomasz Cichocki

W czwartek (22 października) rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To już 19. edycja tego wydarzenia. Od siedmiu lat ich termin zbiega się także z trwającym właśnie w Krakowie Festiwalem Conrada. Zapowiada się prawdziwe święto wydawców i czytelników.


W uroczystym otwarciu 19. Międzynarodowych Targów Książki wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

„Cieszę się, że Kraków ponownie mógł stać się miejscem jednego z najważniejszych w skali Polski spotkania branży księgarskiej i wydawniczej. Spotkania o niekwestionowanym znaczeniu dla wszystkich, którzy książki wydają, piszą, tłumaczą, recenzują i kochają je czytać. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza o ogromnym, strategicznym wręcz znaczeniu dla samego miasta. Warto zaznaczyć, że targi te, jak i dwa krakowskie festiwale literackie – Milosz Festival i Festiwal Conrada - trwający w tym samym czasie co targi są ogromnymi i mocnymi filarami wspierającymi rozwój kulturalny, społeczny i ekonomiczny Krakowa. Nigdzie w Europie ani na świecie, nie ma tak wspaniałego literackiego święta jak ten jesienny tydzień w Krakowie, kiedy spotykają się ze sobą te dwa wielkie wydarzenia. Wspólnie – Targi i Festiwal – przyciągają ponad 100 tysięcy ludzi, ogromną rzeszę czytelników i to czytelników bardzo zaangażowanych” - powiedział podczas ceremonii otwarcia targów Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

 

 

Gościem Honorowym tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest Litwa. Prezentacja kultury litewskiej w Polsce jest organizowana w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Patronat nad przedsięwzięciem sprawują: minister kultury Republiki Litewskiej Sarunas Birutis i minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Małgorzata Omilanowska. Przy jego organizacji współpracują najpoważniejsze litewskie i polskie instytucje kultury, a koordynatorem jest Litewski Instytut Kultury.

 

Do Krakowa przyjadą litewscy autorzy, m. in.: Kristina Sabaliauskaite, Alvydas Šlepikas, Leonidas Donskis czy Tomas Venclova. Ich publikacje będą dostępne na targach w języku polskim.

 

Targi Książki potrwają do niedzieli.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...