Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.06.2012 A A A
Freedom Club - Trailer
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy

Do 10 sierpnia w warszawskiej Galerii Foksal można oglądać wystawę Radka Szlagi „Freedom Club – Trailer”. To krytyczne spojrzenie na kulturę, historię, polską tradycję i zachodni konsumeryzm.


Tytuł wystawy nawiązuje do historii amerykańskiego matematyka i terrorysty polskiego pochodzenia – Teda Kaczyńskiego, który od 1978 do 1995 roku wysyłał do różnych osób bomby oznakowane literami FC (Freedom Club). Kaczyński zamierzał w ten sposób walczyć ze złem wynikającym z postępu. Zdaniem Kaczyńskiego technologia jest wrogiem wolności, którą rozumiał jako indywidualną odpowiedzialność każdego człowieka  za zaspokajanie podstawowych potrzeb.

 

Radek Szlaga przeobraża przestrzeń Galerii Foksal w plan zdjęciowy wypełniony sadzonkami ziemniaków „pod folią”, bimbrem, oparami zacieru i pogrążonymi w przestępczym procederze rodakami.  Ten na pozór ironiczny obraz globalnej wioski zdradza fascynację artysty człowiekiem, siłą jego głupoty, szaleństwa, pragnienia posiadania, pragnienia władzy i tą najniebezpieczniejszą – chęcią przeżycia. Artysta nigdy nie posuwa się do otwartej krytyki systemów i zachowań społecznych, zawstydzony umownością języka, którym opisujemy rzeczywistość. Malarstwo uwalnia go od tego ryzyka. Zupełnie jakby Szlaga mniej bał się pogardy krytyków niż szeroko rozumianego „społeczeństwa”, które artysta uważa w gruncie rzeczy za niewinne i chroni je nawet przed samym sobą.

 

Radek Szlaga urodził się w 1979 r. W 2005 roku uzyskał dyplom z Malarstwa na ASP w Poznaniu. Od 2007 roku, wraz z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Magdaleną Starską i Izą Tarasewicz, tworzy grupę artystyczną PENERSTWO. Jest związany z Galerią Leto i berlińską Alexander Ochs Gallery. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. W roku 2011 przebywał na rezydencji w ISCP w Nowym Jorku. W kwietniu 2012 roku Galeria Leto zaprezentowała prace artysty w ramach targów Art Frieeze w Nowym Jorku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...
Wielkie Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Tehofest 2019 to piąta edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu ...
WYSTAWA: „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową ...