Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.12.2015 A A A
Oskar Schindler - prawdziwa historia
Waldemar Kugler
Materiał prasowy

Kim był Oskar Schindler? Ci, którzy wiedzę o nim czerpią jedynie z nagrodzonego wieloma Oscarami filmu zdziwią się po przeczytaniu książki Davida M.Crowe. Z kart książki tego znanego historyka dowiemy się, że przed- i powojenny życiorys Niemca obfituje w historie nie mniej ciekawe niż w okresie okupacji, kiedy to mieszkał w stolicy Generalnej Guberni, Krakowie. Okazuje się, że był też wytrawnym współpracownikiem Abwehry, zaangażowanym między innymi w działania przeciwko Polsce, członkiem partii nazistowskiej, sprytnym i zapatrzonym  w siebie i własny interes przedsiębiorcą, bon vivant, oraz wreszcie – Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.


Tym wszystkim był Oskar Schindler, który podczas Holokaustu uratował około 1200 Żydów, a po wojnie, jako bankrut, włożył wiele wysiłku, by zyskać uznanie świata dla swoich zasług. David Crowe w swojej przełomowej biografii skrupulatnie bada całokształt wojennej i powojennej działalności tej kontrowersyjnej postaci, ukazując także ciemniejsze i mało znane strony życia Oskara Schindlera.

 

Autor dokonał nie lada wysiłku przez lata podróżując po miejscach związanych z życiem Schindlera. Odwiedzał archiwa niemieckie, czeskie, słowackie i oczywiście polskie. Przeprowadzał rozmowy z setkami osób: współpracownikami, członkami rodzin i uratowanymi przez niego Żydami. Te wszystkie działania dały pełny obraz nie-bohaterskiego bohatera, postaci o dwuznacznej i nietuzinkowej biografii. Kogoś, kogo historia nadawała się w idealny sposób do zekranizowania. Być może właśnie dlatego to o nim przed wieloma laty Thomas Keneally napisał książkę na podstawie której powstał film Spielberga.

 

Książka została doskonale przygotowana. Oczywiście idealnym dopełnieniem byłyby zdjęcia i materiały graficzne, ale ze zrozumiałych względów (niemal 1000 stron objętości tekstu) wymusiłoby to podzielenie pracy na dwa tomy. Każdy fanatyk historii, szczególnie tej z czasów II wojny światowej, znajdzie tu coś dla siebie. Mimo potężnego zaplecza merytorycznego i przeprowadzenia przez autora szczegółowej kwerendy, książkę czyta się bardzo przyjemnie , a kolejne strony i rozdziały przepływają przed oczami szybko i bezboleśnie, czego nie można powiedzieć o wielu innych historycznych dziełach. Szeroką wiedzę udowadnia ogromna ilość przypisów, po kilka na stronę co daje liczbę kilku tysięcy źródeł zebranych z kilkuset dokumentów i książek. Niepublikowane wcześniej dokumenty i listy Schindlera pomogły autorowi stworzyć kompletny opis życia tego skomplikowanego człowieka o wielu twarzach i charakterze pełnym sprzeczności. Obraz wyłaniający się z kart książki daleki jest od tego z filmu, ale – co wielokrotnie podkreśla autor – „Schindler z lat 38-39 różnił się od tego z lat 41-42. Ten z kolei inny był od tego z lat końca wojny”. Czytając pracę Crowe widzimy więc ewolucję postaci w „dobrego Niemca”. Cieszy bardzo szczegółowo zarysowane tło historyczne nie tylko wojennego Krakowa ale także przedwojennej Rzeszy i powojennego Izraela.  Autor czerpie z wielu źródeł, więc daje czytelnikowi możliwość poznania pełnego spektrum opinii i wydarzeń z życia Schindlera. Starannie udokumentowana, szczegółowa i rzetelna biografia w pełni zasłużyła na miano najlepszej, jaką kiedykolwiek napisano o bohaterze „Listy Schindlera”.  Pamiętajmy, że do tej pory książek o „Żydach Schindlera” jak i o nim samym napisano kilkadziesiąt, w Polsce ukazało się kilka z nich. Każda posiadała jakieś wady, każda miała pierwiastek subiektywizmu. David Crowe uzupełnia lukę i proponuje książkę doskonale napisaną, merytorycznie nienaganną, pozostawiającą czytelnika z oceną postaci Oskara Schindlera, jednej z najbardziej barwnych postaci drugiej wojny światowej.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...