Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.12.2015 A A A
Bajki inne niż wszystkie
WALDEMAR KUGLER

W ostatnich latach rynek wydawniczy literatury dziecięcej rozrósł się do niebotycznych rozmiarów. Widać to było między innymi na Targach Książki w Krakowie i Warszawie, gdzie stoiska wydawnictw zajmujących się mniej wyszukaną, ale za to bardziej kolorową i dziecięcą literaturą zajmowały znaczną część hali. Dobrze więc, że w tym gąszczu nowości znalazło się miejsce na wznowienia i reedycje klasycznych wydań.


Po Elementarzu Falskiego oraz paru innych klasycznych wydaniach przyszedł czas na popularne „Bajki” Beaty Krupskiej w nowym opracowaniu graficznym Zbigniewa Larwy.

 

Beata Krupska to popularna pisarka dla dzieci i młodzieży ale także scenarzystka i autorka dialogów do seriali animowanych (cieszące się uznaniem „Sceny z życia smoków”!). Opublikowała też tomik poezji oraz kilka książek dziecięcych z sukcesem wznawianych przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

Jeżeli to nie wystarczy za rekomendacje, powinien nią być patronat medialny, jakim otoczyła powstanie książki kanał Telewizji Polskiej, TVP ABC. Na książkę składa się jedenaście zaskakujących, innych niż wszystkie bajek, przy których świetnie będą się bawić i dzieci i rodzice. O dobrych smokach (a jakże!), dżdżystych dżdżownicach, rybaku, który niczego nie chce od złotej rybki, o bezsenności królewny i dlaczego barany powinny zmienić się w węgorze. Ale przede wszystkim o tym, że każdy dziadek jest królem, że w domu każdy powinien być Dobrą Wróżką, że lepiej mieć przyjaciela niż obiad i że trzeba żyć w zgodzie z dźwiękami.

 

Mądre, dowcipne, pełne pogody ducha i ciepłe bajki Beaty Krupskiej w nowym opracowaniu graficznym Zbigniewa Larwy. Jest to pierwsze od 1989 roku wznowienie tych wspaniałych opowieści. W książce znajdziemy więc opowieści: Księżniczka i Smok, Król Szczur, Mały Chłopak i Duża Kula, Bajka o rycerzu i o Królu, Dżdżownice w dżdżysty dzień, Bajka o Rybaku i Złotej Rybce, Mucha i Pająk (klasyka!), Miasto Ptaków, Bajka o Królewnie, która nie mogła spać, Kozy i barany, Szklany Człowiek. Już same tytuły uzmysławiają nam, skąd czerpie inspirację autorka. Klasyka polskiej bajki, opowieści o królach, smokach i księżniczka to powrót do źródeł, tak ważny w czasie wszechobecnych minionków i pokemonów. Po przeczytaniu dzieciom tej książeczki dojdziecie do wniosku, że powrót bardzo udany! Zachęcam do (nie tylko dobranockowej) lektury!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wiatr: Zasypie wszystko, zawieje... /recenzja/
59. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego otworzyła premiera ...
Wojna polsko- ruska: Nie ma róży bez ognia /recenzja spektaklu/
Bez Silnego? Bez osiedla? Bez… facetów? Spektakl Pawła Świątka ...
Bohemian Rhapsody: Królowa była tylko jedna /recenzja filmu/
Bizancjum Jej Królewskiej Mości ocalone, ale chyba zbyt wielkim ...
Akademia Pana Kleksa w Teatrze Nowym w Krakowie: Witajcie w nowej bajce /recenzja spektaklu/
Pan Kleks znowu wystrzelił w kosmos, nabrał kolorów i ogłasza ...