Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.12.2015 A A A
Kim była Maria Skłodowska-Curie?
WALDEMAR KUGLER

Przeciętny czytelnik tego portalu odpowie bez problemu Kim była Maria Skłodowska-Curie? Młodzi uczniowie  szkół – już niekoniecznie. I do nich skierowana jest ta książka. Seria Wielcy i Sławni rekomendowana jest przez Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik. Ma przybliżać sylwetki naukowców, którzy kojarzą się tylko z zakurzonymi podręcznikami do fizyki i chemii. Fizyka kwantowa? Teoria zględności? Elektryka? Z książki Megan Stine młody czytelnik pozna nie tylko sylwetkę wynalazcy lub naukowca, ale także zgłębi podstawy wiedzy o pracach geniusza. W tym przypadku – o poszukiwaniu radioaktywnych pierwiastków.


Skoro mowa o autorce – mimo tego, że książka została napisana przez popularną autorkę amerykańskich książek dla dzieci i młodzieży (spod jej pióra wyszły m.in.: „Gdzie leży wodospad Niagara” czy „Kim był Michael Jackson”). Największa zasługa jednak w przysposobieniu książeczki (niewiele ponad 100 ilustrowanych stron) do naszych realiów należy do tłumaczki Edyty Jaczewskiej, która językowo może nie miała ciężkiego zadania, ale uniknęła w tłumaczeniu popularnej „łopatologii” i polskiemu czytelnikowi nie przedstawiła amerykańskiego punktu widzenia – innymi słowy czytając książkę, nie czuje się, że została ona napisana przez autora z aż tak dalekiego kraju. Polski czytelnik odkryje w niej nieznane fakty z życia naszej podwójnej noblistki. Fakty, których na próżno szukać w szkolnych opracowaniach. I to jest jeden z wielu powodów, dla których należy chwalić powstanie tej serii wydawniczej oraz samej książeczki o Marii Skłodowskiej-Curie. Nie mamy szczęścia do dobrych opracowań o wybitnych postaciach  naszej kultury, historii czy nauki. A tu trafiła się książka amerykańska – choć przeznaczona dla młodzieży – ukazująca Polkę jak i Polskę w pozytywnym i dobrym świetle. Zarówno Skłodowska jak i cała jej rodzina została przedstawiona bez nadętych przejaskrawień a jedyną negatywną postacią wydaje się być inny znany fizyk, Bequerel; ścigający się z nią w odkryciu radu. Więc to nie tylko zwykła biografia pełna data i faktów historycznych, ale też niezwykle interesująca opowieść mówiąca o dawnych czasach.

 

Docelowi czytelnicy według wydawcy powinni mieć prawdopodobnie do 150 cm, bowiem w książce znajduje się rozkładana harmonijkowo miara do pomiaru wzrostu – oczywiście z wizerunkami naukowców. To wszystko powoduje, że książka Megan Stine znajdzie czytelników także wśród starszych czytelników. Ja, pomimo kolejnej dekady życia na karku, połknąłem tą lekturę w godzinę i bawiłem się przy tym świetnie. To była fascynująca lektura!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...